Partnerzy

MAE: do 2025 roku OZE zdominują rynek energii

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje, że globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie do 3 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

2022 przyniósł przełom pod względem inwestycji w czystą energię

Grupa badawcza Bloomberg New Energy Finance, zajmująca się czystą energią, opublikowała raport, z którego wynika, że w 2022 roku inwestycje w czystą energię po raz pierwszy dorównały inwestycjom w paliwa kopalne.

Prąd ze słońca z mocnym wsparciem

Rząd chce rozwinąć zieloną energetykę w budynkach wielorodzinnych. Od 1 lutego dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych będzie znacznie większe.

Raport: konsumenci coraz bardziej dostrzegają korzyści płynące z czystej energii

Według najnowszego raportu brytyjskiej organizacji Energy and Climate Intelligence Unit, europejskie gospodarki coraz chętniej wybierają energię z OZE.

Promują OZE wśród dzieci. Zostali właśnie nagrodzeni

Animowana historia małej dziewczynki, która postanowiła złapać słońce i rozświetlić wioskę, w której mieszka otrzymała wyróżnienie za akcję edukacyjną „Anna łapie słońce”.

Polacy zdradzili, co jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej

Bezpieczeństwo jest najważniejszą cechą instalacji fotowoltaicznej. Ochrona środowiska i oszczędność pieniędzy to czynniki zachęcające do odnawialnych źródeł energii.

MAE: Wojna w Ukrainie przyspieszy przejście na OZE

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój energetyki odnawialnej. "W Europie zrozumiano, że zależność od rosyjskiego gazu nie była dobrym pomysłem, a jego zastąpienie jest już nieodwracalne" – zaznaczają eksperci.

W 2030 roku połowa energii w Polsce będzie zielona? Optymistyczne prognozy

W „Planie Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2032 roku” opublikowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, znalazły się optymistyczne prognozy na temat udziału OZE. PSE szacuje, że do 2030 roku możemy spodziewać się prawdziwej ekspansji energii odnawialnej.

Wiatraki na lądzie czekają na powiew nowych regulacji

Sektor energetyki wiatrowej na lądzie wypatruje nowelizacji ustawy odległościowej, która sześć lat temu praktycznie zastopowała rozwój branży w Polsce. Niestety nowelizacja przepisów utknęła w parlamencie.

Grecja po raz pierwszy w historii w 100 proc. zasilana OZE

Grecki Niezależny Operator Przesyłu Energii (IPTO) poinformował, że w ubiegłym tygodniu Grecja po raz pierwszy w historii krajowego systemu elektroenergetycznego, całkowicie zaspokoiła swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną za pomocą OZE.

Morskie farmy wiatrowe 125-krotnie lepsze od gazu i ropy. Także dla podatników

Jak wynika z analizy Center for American Progress, dla przeciętnego podatnika w Stanach Zjednoczonych morskie farmy wiatrowe są 125-krotnie lepsze od gazu i ropy. Dzieje się tak ze względu na to, że programy publiczne kierują pieniądze do kieszeni obywateli, zamiast emitować je poza granice kraju.

Zielona energia pobudza rynki pracy

Liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej dynamicznie rośnie. Pomimo narastającego kryzysu energetycznego w ciągu roku na świecie pojawiło się 700 tys. nowych miejsc pracy w tej branży.

W Polsce ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

W województwie pomorskim otwarto instalację Zwartowo. To największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Docelowo osiągnie moc niemal 300 MWp.

Transformacja energetyki powinna być jednym z priorytetów

Biznes może i powinien odpowiadać na globalne wyzwania – mówi Joanna Wis-Bielewicz, dyrektorka ds. rozwoju rynku w Ørsted Offshore Polska.

Kryzys klimatyczny to zagrożenie dla całej ludzkości

Niektóre rodzime firmy, w tym polskie filie globalnych koncernów, weszły już na ścieżkę odciążania klimatu. To po części zasługa twórców i uczestników programu „Climate Leadership”.

Na strategie klimatyczne spójrzmy z perspektywy korzyści

Zmiana klimatu dzieje się na naszych oczach – mówi Jarek Rot, dyrektor wykonawczy obszaru zrównoważonego rozwoju, Chief Sustainability Officer w Banku BNP Paribas, członek Rady Programowej Climate Leadership.

Rekordowa produkcja energii słonecznej w Unii Europejskiej

Tegoroczne fale upałów i wyjątkowo długie okresy nasłonecznienia doprowadziły do suszy oraz pożarów w znacznej części Europy. Poskutkowały jednak również wygenerowaniem rekordowych ilości energii słonecznej na terenie Unii Europejskiej.

Prezes E.ON Polska: Misja: przestawić świat na dającą niezależność energię odnawialną

W sposób zasadniczy zmienia się świadomość klientów. Zainteresowanie i potrzeba energii z OZE rośnie jak kula śnieżna bez jakichś narzucanych strategii i bez udziału polityki – mówi dr Andrzej Modzelewski, prezes grupy E.ON Polska