Raport : 2021 rekordowym rokiem dla energii odnawialnej

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2021 roku zwiększenie mocy wytwórczej energii z OZE wzrośnie do 290 GW.

Prąd ze słońca daje niezależność

Panele fotowoltaiczne na domu jednorodzinnym stają się domyślnym wyborem – masz dom, inwestujesz w panele. Nie nazwałbym tego modą, ale stałym trendem – mówi Michał Skorupa, prezes FOTON Technik

PKP Cargo chce inwestować w odnawialne źródła energii

Inwestycje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych są obecnie na etapie prac analitycznych.

Biedni nie mogą płacić za ratowanie klimatu

Unijny pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie przedmiotem ostrych negocjacji. Największa krytyka dotyczy propozycji, które mogą uderzyć w najbiedniejszych.

Za mało zielonych inwestycji w UE

Zmiany klimatu będą wymuszać coraz większe wydatki ze strony firm i państwa, ale na razie nie jest z tym najlepiej – alarmuje Eurostat.

Prezes Energi odwołany. To brat posłanki PiS

Rada nadzorcza Energi z dniem 16 lipca odwołała prezesa spółki Jacka Golińskiego. To kolejna zmiana na najwyższych szczeblach w spółkach Skarbu Państwa w ostatnich dniach.

Pakiet Fit for 55. Elektryczność i wodór zastąpią ropę naftową

Samochody, statki i samoloty muszą przejść na czyste paliwa. Bruksela proponuje pakiet regulacyjny, który ma zakończyć erę ropy w transporcie.

Polska chce zmian w pakiecie klimatycznym KE

Resort klimatu nie zgadza się na część unijnych propozycji w sprawie działań dla klimatu. Zapowiada, że przedstawi alternatywne rozwiązania.

Rosja: oligarchowie przerażeni polityką klimatyczną Unii

Kontrolowane przez oligarchów największe koncerny metalurgiczne Rosji stracą co najmniej 300 mln dolarów w wyniku nowej polityki klimatycznej Wspólnoty. Koncerny apelują do Kremla o ochronę interesów rosyjskich eksporterów.

Klimatyczne przyspieszenie w Unii Europejskiej

Po politycznych deklaracjach czas na konkrety: wszystkie państwa UE zgodziły się, że redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. to niezbędny warunek dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.

Rewolucja klimatyczna

Bezemisyjne auta, ogrzewanie energią ze źródeł odnawialnych – Bruksela pokazuje, jak do tego dojść.

Schłodzony amerykański atom

Z jednej strony polski rząd idzie na noże z Amerykanami w sprawie tzw. ustawy medialnej, a z drugiej chce wycisnąć od nich jak najlepszą ofertę budowy w Polsce elektrowni jądrowej.

Białoruś: Elektrownia jądrowa nagle wyłączona

W poniedziałek automatyczny system bezpieczeństwa wyłączył reaktor w elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. To już szósta awaria w ciągu pół roku. Władze białoruskie zapewniają, że nie ma wzrostu promieniowania wokół elektrowni.

Michał Niewiadomski: Atomowa odsiecz

Ceny prądu są wysokie i będą rosnąć. Ale najgorsze będzie, gdy go zabraknie. Jednym z rozwiązań, by uniknąć w przyszłości blackoutu, jest import energii.

Tania energia z Rosji lub z małych reaktorów atomowych SMR

Zmagająca się z wysokimi cenami za emisję CO2 grupa ZE PAK, która wytwarza energię z węgla brunatnego, rozgląda się za możliwością inwestycji w energetykę jądrową. Jedną z opcji jest sprowadzanie prądu z atomówki w Kaliningradzie.

Polska obudzi jądrówkę w Kaliningradzie?

Rosja bada możliwość dokończenia zamrożonej od ośmiu lat budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie i eksportu czystej energii do Polski. Potrzeba do tego tzw. wyspy energetycznej, której dotąd Rosjanie nigdzie nie utworzyli.

Energia kusi miliarderów

Prywatni inwestorzy biorą sprawy w swoje ręce i poszukują możliwości wytwarzania tańszego prądu.

Czesi ostro negocjują w sprawie Turowa

Na czwartek zaplanowano kolejną turę polsko-czeskich negocjacji w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Końca rozmów wciąż nie widać.