Aktualizacja: 24.11.2024 22:15 Publikacja: 06.07.2023 11:26
Miniona zima była jedną z najcieplejszych w historii, co wpłynęło na niski poziom wilgotności gleby.
Foto: AdobeStock
Według raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Europa nagrzewa się dwukrotnie szybciej niż reszta świata. W ciągu ostatnich lat region odczuł to szczególnie boleśnie, nękany przez ekstremalne upały, susze, pożary i inne anomalie pogodowe.
Ubiegłoroczna susza w Europie została przez ekspertów oceniona jako najbardziej dotkliwa od 500 lat. Zdaniem ekspertów z World Weather Attribution pogłębiające się zmiany klimatu spowodowały, że wystąpienie tak dotkliwej suszy w Europie było 3–6 razy bardziej prawdopodobne. Tegoroczna sytuacja również nie budzi optymizmu – na początku czerwca Europejskie Obserwatorium ds. Susz (EDO) ostrzegało, że susza zagraża 1/3 terytorium kontynentu, a nasilenie suszy glebowej obserwowano nie tylko na południu, ale również w północnej i środkowej części Europy. Wynika to m.in. z tego, że miniona zima była jedną z najcieplejszych w historii, co wpłynęło na niski poziom wilgotności gleby.
Władze Sycylii, która mierzy się obecnie z dramatyczną suszą, w niektórych miejscach wprowadziły racjonowanie wody. W związku z sytuacją, w części miejscowości ma miejsce handel wodą z nielegalnych cystern.
Katalonia – hiszpański region, który od dłuższego czasu walczy z suszą – rozważa podjęcie kroków mających na celu poprawę krytycznej sytuacji. Wkrótce racjonowanie wody może dotyczyć już nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów.
Władze Teneryfy, w związku z utrzymującą się suszą i rekordowo ciepłą zimą, wprowadzają stan nadzwyczajny – informują hiszpańskie media. W ten sposób chcą zapewnić wyspie zapasy wody na suche miesiące letnie, gdy na Teneryfę przyjadą turyści.
W obliczu dramatycznej suszy, z którą mierzy się obecnie Katalonia, hiszpański rząd zdecydował, że do tego regionu statkami transportowana będzie woda, która ma uzupełnić niedobory. Aktywiści zajmujący się ochroną środowiska uważają, że jest to nietrafiony pomysł – ich zdaniem nie rozwiąże to bowiem na dłuższą metę problemu związanego z gospodarką wodną w Katalonii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Susza w Afryce Zachodniej wywarła negatywny skutek na uprawy kakao, którego cena osiągnęła rekordowy poziom. Producenci czekolady ostrzegają, że obecna sytuacja może mieć wpływ na ceny w sklepach.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
Minister Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie: na jego mocy, nie tylko hotele i magazyny, ale także domy prywatne będą musiały dysponować czujką pożarową. Kiedy ten obowiązek wejdzie w życie?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
W wynikach PZU widać wprawdzie katastrofalną powódź na południu Polski, ale spadek zysku jest wyraźnie niższy od tego, którego obawiali się analitycy. Za nieco ponad tydzień poznamy strategię Grupy PZU na lata 2025-27.
1 867 rodzin z Dolnego Śląska otrzymało pieniądze na remont i odbudowę domu po powodzi - podaje RMF FM zaznaczając, że nie wszyscy są zadowoleni. Chodzi nie tylko o kwoty wsparcia, ale też klucz oceny szkód. Poszkodowani boją się, że nie zdążą wykorzystać pomocy do końca roku.
Szwajcarski dostawca taboru kolejowego obniża prognozy finansowe i produkcyjne z powodu zatopionych zakładów. Klienci otrzymają pociągi z opóźnieniem.
Ponad 300 mln zł zostało wypłaconych ludziom, choć wiem, że nie jest to wystarczające - mówił w RMF FM o pomocy powodzianom minister-koordynator ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas