Światowy Dzień Wody. Do Polski przyszła wiosna, a z nią – susza hydrologiczna

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ale nie mamy powodów do radości. IMGW w oparciu o dane programu „Copernicus” wydał dwa ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną w Polsce. Eksperci alarmują, że tak fatalnej sytuacji nie było od lat.

Publikacja: 21.03.2025 16:10

Policja rzeczna na Wiśle w Warszawie

Policja rzeczna na Wiśle w Warszawie

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Rok 2024 został uznany za najcieplejszy w historii pomiarów, a miniona zima była wyjątkowo łagodna. Grudzień 2024 roku był z kolei drugim najcieplejszym grudniem w historii pomiarów, styczeń 2025 roku pobił rekord z poprzedniego roku i zajął pierwsze miejsce, a luty był trzecim najcieplejszym lutym, tuż za rokiem 2024 i 2016.

Wspomniane miesiące były również bardzo suche – według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) uśredniona suma opadów atmosferycznych w grudniu 2024 roku wyniosła w Polsce 27,5 litra wody na metr kwadratowy, czyli znacznie poniżej normy dla tego miesiąca.

Wysokie temperatury, niższe niż zazwyczaj opady oraz niemal całkowity brak pokrywy śnieżnej doprowadziły do sytuacji, o której eksperci mówią, że jest najgorsza od lat.

Susza hydrologiczna w Polsce. Ostrzeżenia IGMW

Zgodnie z danymi IMGW, w Polsce trwa susza. Co druga stacja pomiarowa w kraju notuje niskie poziomy wody, a przepływy wody w większości rzek są zdecydowanie poniżej normy. Poziom Wisły na wysokości warszawskich Bulwarów z reguły w marcu wynosi ponad 100 cm, a w tym roku spadł do alarmująco niskiego poziomi 58 cm.

Polskę nęka nie tylko susza atmosferyczna, związana z ograniczonymi opadami, ale również susza hydrologiczna, oznaczająca zmniejszone zasoby wód powierzchniowych oraz obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych.

Czytaj więcej

Upada nadzieja klimatologów. Czeka nas rok z rekordowymi upałami?

Jak zauważa Aleksandra Wiktor z Greenpeace, sytuacja w tym roku jest wyjątkowo alarmująca.  – Przedwiośnie w Polsce kojarzy się z obfitością wody. Tymczasem brak śniegu i deszczu w 2024 roku poskutkował wystąpieniem suszy hydrologicznej. To niespotykane o tej porze roku! W Narwiańskim i Biebrzańskim Parku Narodowym nie ma typowych wiosennych rozlewisk. Tak właśnie wygląda kryzys klimatyczny napędzany przez spalanie węgla, gazu ziemnego i ropy – uważa ekspertka.

Co gorsza – nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się znacząco zmienić. Według prognoz ekspertów z portalu Severe Weather Europe, o ile wiosna w naszym regionie może przynieść sporo burz oraz opadów, latem Europa, w tym również Polska, może być narażona na wysokie temperatury oraz suszę.

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), w 2024 roku Europa zmagała się z dziewięcioma powodziami, w której zginęły co najmniej 32 osoby. Z kolei susza dotknęła Polskę, Estonię oraz Danię, zmuszając do przesiedlenia 4800 osób oraz powodując co najmniej cztery zgony.

Według badania na temat kondycji europejskich lasów, opublikowanego w styczniu na łamach czasopisma Natural Hazards and Earth System Sciences, sytuacja związana z suszą w Polsce bardzo się pogorszyła w ciągu ostatnich lat. Autorzy badania zauważyli, że Polska ma dość niewielkie naturalne zasoby wodne w stosunku do reszty krajów Europy Środkowej. Według danych Najwyższej Izby Kontroli z 2021 roku, niemal 40 proc. polskich gruntów ornych i leśnych jest stale zagrożonych suszą. W ciągu ostatnich lat susza występuje w zasadzie co roku i dotyka również obszarów leśnych.

Susza
Prognozy ekspertów klimatycznych dla Hiszpanii. Nadchodzą susze
Susza
Porażka najnowszego szczytu klimatycznego. 197 krajów nie doszło do porozumienia
Susza
Rusza nowy szczyt klimatyczny. Dotyczy zjawisk, które dotykają 3 miliardów ludzi
Susza
Rekordowe upały na Sycylii. W miastach trwa nielegalny handel wodą
Susza
Katalonia wprowadzi ograniczenia zużycia wody dla turystów? Władze zabrały głos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku