Jest zima, a dwa kraje w Europie walczą z suszą. Limity zużycia wody

Fala letnich upałów dopiero przed nami, ale dwa kraje europejskie już w styczniu muszą walczyć ze skutkami suszy. Hiszpania i Portugalia zmagają się z problemami, które zmusiły władze lokalne do racjonowania wody.

Publikacja: 22.01.2024 11:10

Susza dotknęła między innymi popularny wśród turystów region Algarve na południu Portugalii.

Susza dotknęła między innymi popularny wśród turystów region Algarve na południu Portugalii.

Foto: Marcelo Kunze Unsplash

W odpowiedzi na dotkliwą suszę, władze portugalskiego regionu Algarve oraz hiszpańskiego regionu Katalonia podjęły decyzje, mające na celu poradzenie sobie z coraz większymi brakami wodny.

Wszystkiemu winne są susze, które sprawiają, że wody jest mniej niż kiedykolwiek wcześniej. Politycy ostrzegają, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania, latem sytuacja stanie się dramatyczna. 

Susza w Portugalii i Hiszpanii. Władze nakazały ograniczenie zużycia wody

Problemy dotknęły między innymi popularny wśród turystów region Algarve na południu Portugalii. Trudna sytuacja jest na południu Hiszpanii, gdzie złamanie zasad dotyczących zużycia wody może skutkować grzywną w wysokości trzech tysięcy euro.

Czytaj więcej

Raport: nowy rodzaj dezinformacji klimatycznej rośnie w siłę. Youtube bezradny

W związku z trudną sytuacją, portugalski rząd nakazał między innymi zmniejszenie zużycia wody wykorzystywanej do nawadniania pól i używanej w miastach.

Dotyczy to między innymi hoteli, które dla regionu Algarve są niezwykle istotne – to bowiem jeden z najpopularniejszych kurortów w kraju. Podjęcie takiej decyzji było trudne, ale konieczne – dotkliwa susza doprowadziła do niemal całkowitego wyczerpania wody utrzymywanej w zbiornikach. 

Czytaj więcej

Coraz większe problemy z wodą na świecie. Niepokojące dane

Minister Środowiska Portugalii, Duarte Cordeiro, poinformował, że rolnicy muszą zmniejszyć zużycie wody w regionie o około 25 proc. w porównaniu z poziomem z ubiegłego roku. „W przypadku zbiorników z niższą ilością wody, cięcia mogą wynieść nawet do 50 proc.” – zaznaczył.

Ograniczenie w nawadnianiu dotyczy także miast, w tym znajdujących się w nich, popularnych wśród turystów, pól golfowych czy hoteli. Tego rodzaju obiekty musza liczyć się z ograniczeniami wody na poziomie 15 proc. 

Jak zaznaczył Cordeiro, działania muszą zostać podjęte niezwłocznie, gdyż woda w zbiornikach w Algarve „ma obecnie najniższy poziom w historii”. „Bez natychmiastowej interwencji do końca 2024 roku może zabraknąć wody” – ostrzegł. 

Podczas gdy niektóre miejsca na północy Portugalii z wodą problemu nie mają wcale, dzięki obfitym opadom deszczu, zbiorniki w Algarve są wypełnione średnio w zaledwie 25 proc. Na niektórych obszarach poziomy wody są alarmująco niskie – zbiorniki wypełnione są w niektórych z nich jedynie w 8 proc. Dla porównania, w ubiegłym roku wypełnione były one na poziomie 45 proc. 

Niemały problem z brakiem wody ma także Hiszpania, która walczy z rekordową suszą. Władze Andaluzji zapowiedziały, że jeśli w najbliższym czasie deszcz nie będzie padał przez miesiąc bez przerwy, latem andaluzyjskie miasta będą musiały liczyć się z ograniczeniami w dostępie do wody. W planach, jak informują hiszpańskie media, jest też importowanie wody statkami.

Z kolei władze Katalonii przedstawiły już rygorystyczne środki mające na celu zwalczanie kryzysu wodnego. Zakazane będzie między innymi wypełnianie wodą basenów – nawet w obiektach turystycznych.

Kluby z zewnętrznymi basenami będą zaś zobowiązane do zamknięcia wszystkich pryszniców. Nie działać będą także publiczne prysznice plażowe. Naruszenie tych ograniczeń może skutkować grzywną w wysokości 3000 euro.

Czytaj więcej

Fale upałów i susze zagrażają produkcji żywności

Zmiany klimatu: Dłuższe i trudniejsze okresy suszy

Władze Hiszpanii i Portugalii zauważają wspólnie, że wprowadzone ograniczenia podkreślają, na ile sytuacja związana z suszą jest poważna na Półwyspie Iberyjskim. Dodają także, że istnieje „pilna potrzeba wprowadzenia zrównoważonych praktyk zarządzania wodą i wspólnych wysiłków mających na celu przeciwdziałanie wpływowi zmian klimatu na zasoby wodne”. 

Ostatnie lato było w Portugalii i Hiszpanii nadzwyczaj gorące. Podobnie zresztą jak na całym świecie. Eksperci zaznaczają, że ze względu na zmiany klimatu okresy suszy – przede wszystkim w lecie – będą w coraz dłuższe i coraz trudniejsze. „Jeżeli zimą opady będą zbyt małe, susza będzie się utrzymywać i kolejne lato będzie jeszcze bardziej suche” – podkreślają. 

Badania przeprowadzone w 2022 roku wykazały, że zmiany klimatu sprawiły, iż Półwysep Iberyjski jest najbardziej suchy od 1200 lat.

W odpowiedzi na dotkliwą suszę, władze portugalskiego regionu Algarve oraz hiszpańskiego regionu Katalonia podjęły decyzje, mające na celu poradzenie sobie z coraz większymi brakami wodny.

Wszystkiemu winne są susze, które sprawiają, że wody jest mniej niż kiedykolwiek wcześniej. Politycy ostrzegają, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania, latem sytuacja stanie się dramatyczna. 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Susza
Katalonia wprowadzi ograniczenia zużycia wody dla turystów? Władze zabrały głos
Susza
Stan nadzwyczajny na Teneryfie. Na wyspie zaczyna brakować wody
Susza
Susza w Hiszpanii. Uwielbiany przez turystów region sprowadza wodę statkami
Susza
Kakao stanie się towarem luksusowym? Zmiany klimatu dewastują uprawy
Susza
Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”