Rusza nowy szczyt klimatyczny. Dotyczy zjawisk, które dotykają 3 miliardów ludzi

Gospodarzem 16. Konferencji Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD) jest w tym roku Arabia Saudyjska – największy eksporter ropy naftowej na świecie i kraj, który zagorzale walczył o osłabienie negocjacji w kwestii odejścia od paliw kopalnych w czasie szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.

Publikacja: 04.12.2024 15:41

Jednym z osiągnięć szczytu jest utworzenie inicjatywy, która ma zbierać pieniądze dla krajów najbard

Jednym z osiągnięć szczytu jest utworzenie inicjatywy, która ma zbierać pieniądze dla krajów najbardziej dotkniętych suszą.

Foto: Fayez Nureldine / AFP

W Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, rozpoczęła się konferencja ONZ pod hasłem „Nasza ziemia. Nasza przyszłość”, dotycząca kwestii degradacji gleby i pustynnienia. Wybór gospodarza wzbudził kontrowersje wśród aktywistów klimatycznych, którzy zarzucali Arabii Saudyjskiej blokowanie rozmów dotyczących odejścia od węgla, ropy i gazu w trakcie minionego szczytu klimatycznego w Baku. Temat pustynnienia jest jednak bardzo istotny dla kraju, w którym znajduje się jedna z największych pustyń na świecie.

COP16: szczyt klimatyczny na temat pustynnienia

Jak podkreślił Sekretarz Wykonawczy UNCCD Ibrahim Thiaw, w swoim przemówieniu na otwarciu konferencji, ambicją COP16 jest odwrócenie biegu wydarzeń „najbardziej powszechnej oraz destrukcyjnej katastrofy środowiskowej, jaką jest susza”. Prezydent tegorocznej konferencji, a zarazem minister środowiska, wody i rolnictwa Arabii Saudyjskiej Abdulrahman Alfadley zauważył, że obecnie degradacja gleby na świecie dotyka trzech miliardów ludzi na świecie, destabilizując i zwiększając poziom migracji wśród wielu społeczności.

Czytaj więcej

Prawnicy pozywają Polskę. Żądają 300 tysięcy złotych za brak walki ze smogiem

Szacuje się, że od 2000 roku zjawisko suszy, na którą mocno wpływa pogłębiający się kryzys klimatyczny oraz niezrównoważone praktyki rolne, nasiliło się o niemal 30 proc. pod względem częstotliwości i intensywności. Zagraża to rolnictwu, bezpieczeństwu wodnemu oraz źródłom utrzymania 1,8 miliarda ludzi, przy czym najsilniej cierpią mieszkańcy krajów najbiedniejszych.

Oczekuje się, że COP16 przyniesie korzystne decyzje w kwestii działań zbiorowych mających na celu przyspieszenie odnowy ziemi, poprawę odporności na susze i burze piaskowe, przywrócenie zdrowia gleby oraz zwiększenie produkcji żywności przyjaznej dla środowiska, do końca dekady oraz później.

Królestwo Arabii Saudyjskiej już na początku szczytu ogłosiło powstanie Riyadh Global Drought Resilience Partnership, inicjatywy, która ma wykorzystać finanse publiczne i prywatne w celu wsparcia 80 najbardziej narażonych i dotkniętych suszą krajów na całym świecie. Wsparcie dla tej inicjatywy zadeklarował dotychczas gospodarz konferencji, zobowiązując się do wpłaty 150 mln dolarów, Islamski Bank Rozwoju (1 mld dolarów) oraz Fundusz OPEC na rzecz Rozwoju Międzynarodowego, który również obiecał 1 mld dolarów.

Ibrahim Thiaw, Sekretarz Wykonawczy UNCCD przypomniał, że 85 proc. osób cierpiących z powodu suszy żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, a walka z tym zjawiskiem jest „wspólną odpowiedzialnością” i wyraził nadzieję, że Riyadh Global Drought Resilience Partnership przyczyni się do budowy przyszłości bardziej odpornej na suszę.

Susza
Światowy Dzień Wody. Do Polski przyszła wiosna, a z nią – susza hydrologiczna
Susza
Prognozy ekspertów klimatycznych dla Hiszpanii. Nadchodzą susze
Susza
Porażka najnowszego szczytu klimatycznego. 197 krajów nie doszło do porozumienia
Susza
Rekordowe upały na Sycylii. W miastach trwa nielegalny handel wodą
Susza
Katalonia wprowadzi ograniczenia zużycia wody dla turystów? Władze zabrały głos