Stan nadzwyczajny w Katalonii: ograniczenia zużycia wody. „Susza wszech czasów”

Władze hiszpańskiego regionu Katalonia zdecydowały o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego w związku z najgorszą w historii suszą. Zabronione jest między innymi mycie samochodów, napełnianie fontann oraz basenów, a także korzystanie z pryszniców na plażach.

Publikacja: 02.02.2024 15:17

Ograniczenia dotyczące używania wody dotkną łącznie ponad sześciu milionów mieszkańców Katalonii w 2

Ograniczenia dotyczące używania wody dotkną łącznie ponad sześciu milionów mieszkańców Katalonii w 200 miastach, z Barceloną na czele.

Foto: LLUIS GENE / AFP

Choć wciąż jest zima, Katalonia mierzy się z dramatyczną suszą. Prezydent regionu, Pere Aragones, ogłaszając wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, zaznaczył, że „to najgorsza susza, jaką kiedykolwiek odnotowano”.

Jak oceniły hiszpańskie służby hydrologiczne, opady atmosferyczne utrzymują się poniżej średniej od trzech lat – dwukrotnie dłużej niż w przypadku największej dotychczas suszy, która miała miejsce w Katalonii w 2008 roku. Trwała ona wówczas 18 miesięcy i pozostawiła sobie koszmarne skutki. 

Susza w Katalonii. Władze ogłosiły stan nadzwyczajny

Stan nadzwyczajny wprowadzono, kiedy zbiorniki z wodą spadły do blisko 16 proc. ich pojemności. To niezwykle mało. W związku z suszą, mieszkańcy Katalonii od czwartku muszą liczyć się z szeregiem ograniczeń.

Czytaj więcej

Pierwsza w tym roku fala upałów w Europie. Ludzie ruszyli na plaże

Chcąc walczyć z kryzysem, władze zakazały między innymi mycia samochodów, napełniania basenów i fontann oraz korzystania z plażowych pryszniców. Wyjątek dotyczy jedynie basenów znajdujących się w obiektach sportowych. Jak oszacowano, ograniczenia te dotkną łącznie ponad sześciu milionów mieszkańców Katalonii w 200 miastach, z Barceloną na czele. 

W rozmowie z BBC Anna Barnadas, sekretarz ds. działań klimatycznych w rządzie Katalonii, stwierdziła, że „Barcelona i jej okolice są domem dla pięciu–sześciu milionów ludzi, a gęstość zaludnienia sprawia, że jest to obszar bardzo bezbronny”.

Władze zakładają, że w pierwszej fazie działań zużycie wody ograniczone zostanie do 200 litrów dziennie na mieszkańca. W przypadku pogorszenia się sytuacji limity dziennego wykorzystania wody zostaną zmniejszone do 180 litrów w drugiej fazie i do 160 litrów – w trzeciej.

Jak zaznaczyła zarządzająca zasobami wodnymi firma ACA, mieszkańcy muszą odpowiedzialnie korzystać z wody. Optymalne indywidualne zużycie nie powinno przekraczać 90 litrów na osobę dziennie – ocenili eksperci.

Hiszpania: największa susza od 1200 lat

Badania z 2022 roku wskazują, że na Półwyspie Iberyjskim jest najbardziej sucho od 1200 lat. Naukowcy nie mają wątpliwości, że bez odejścia od paliw kopalnych należy spodziewać się kolejnych ekstremalnych zdarzeń pogodowych i rekordowych temperatur. Badacze Copernicus Climate Change Service wielokrotnie podkreślali, że to właśnie emisje spowodowane przez człowieka są „głównym motorem” wzrostu temperatury.

Anna Barnadas stwierdziła podczas konferencji prasowej, że jest zbyt wcześnie, by móc stwierdzić, czy suszę można przypisać zmianom klimatycznym. Rząd Katalonii uważa jednak, że tak jest.

Eksperci zaznaczają, że powoduje ona wyższe temperatury, co zaostrza okresy suszy. Według ONZ temperatury w regionie Morza Śródziemnego rosną o 20 proc. szybciej niż średnia światowa i oczekuje się, że wzrost ten będzie się utrzymywał – chyba, że nastąpi drastyczne ograniczenie emisji.

Na początku bieżącego roku eksperci Copernicus Climate Change Service (C3S) potwierdzili, że miniony rok był najcieplejszym w historii pomiarów – odnotowano w nim wyjątkowy wzrost temperatur na całym świecie.

Naukowcy nieraz ostrzegali, że z każdym rokiem doświadczamy coraz niebezpieczniejszych gorących dni. Podkreślali, że jeśli nie podejmiemy ambitnych działań w celu szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, temperatury staną się jeszcze bardziej intensywne. Nie tylko latem. 


Susza
Światowy Dzień Wody. Do Polski przyszła wiosna, a z nią – susza hydrologiczna
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Susza
Prognozy ekspertów klimatycznych dla Hiszpanii. Nadchodzą susze
Susza
Porażka najnowszego szczytu klimatycznego. 197 krajów nie doszło do porozumienia
Susza
Rusza nowy szczyt klimatyczny. Dotyczy zjawisk, które dotykają 3 miliardów ludzi
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Susza
Rekordowe upały na Sycylii. W miastach trwa nielegalny handel wodą
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście