Partnerzy

Światowy Dzień Uchodźcy: zmiany klimatyczne zagrożeniem dla setek milionów ludzi

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez ONZ w 2000 roku. Według prognoz Banku Światowego blisko ćwierć miliarda ludzi może stać się uchodźcami klimatycznymi. Osoby migrujące z powodu zmian klimatu są obecnie w zasadzie pozbawione wsparcia, bo brakuje odpowiednich regulacji.

Polacy chcą odbudowy zasobów przyrodczych. Sondaż przed kluczowym głosowaniem

Kampania „Natura Ratuje Ludzi” ma przypomnieć polskim władzom, że zdecydowana większość Polek i Polaków chce poparcia przepisów dotyczących odbudowy zasobów przyrodniczych, czyli Nature Restoration Law.

Kibice na Euro 2024 bardziej ekologiczni niż piłkarze. Obietnice bez pokrycia

Choć piłkarskie reprezentacje biorące udział w Euro 2024 mogłyby znacząco zminimalizować swój ślad węglowy, zastępując loty innymi środkami transportu, spośród 24 drużyn na taki krok zdecydowały się zaledwie trzy, w tym gospodarz wydarzenia. Co z pozostałymi?

Wojna w Ukrainie ma katastrofalny wpływ na klimat. Nowe dane na temat emisji CO2

Emisje dwutlenku węgla wygenerowane w ciągu pierwszych dwóch lat wojny między Rosją a Ukrainą były większe niż roczny ślad węglowy 175 krajów – wskazuje nowy raport Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War (IGGAW).

Zakaz reklamy paliw kopalnych? Reakcje na apel sekretarza generalnego ONZ

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres nazwał producentów węgla, ropy i gazu „ojcami chrzestnymi chaosu klimatycznego” i przypomniał, że gdy świat odczuwa kolejne konsekwencje wzrostu globalnej temperatury, naftowi giganci zarabiają notują rekordowe zyski.

Ślad węglowy wojny w Strefie Gazy. Emisje CO2 wymknęły się spod kontroli

Emisje dwutlenku węgla (CO2) wygenerowane w ciągu pierwszych 120 dni konfliktu między Izraelem a Hamasem były większe niż roczny ślad węglowy 26 najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu krajów świata – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.

Michał Żmihorski: Dzika przyroda chroni granicę z Białorusią lepiej niż mur

W lesie są tereny, których nie da się przejść. A jednocześnie są one bardzo cenne przyrodniczo, mieszka tam wiele gatunków ptaków, ssaków, grzybów czy bezkręgowców – mówi dr hab. Michał Żmihorski, profesor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Badanie: największe obawy Polaków. Zmiany klimatyczne na drugim miejscu

Nowe badanie Finn Partners Research & Insights na zlecenie Fundacji Meliore pokazuje, czego najbardziej obawiają się mieszkańcy Unii Europejskiej. W czołówce znalazły się takie zjawiska jak bezrobocie, wojna jądrowa, ataki terrorystyczne czy sztuczna inteligencja, ale na czele listy znalazło się zupełnie inne zjawisko.

Badanie: najbardziej zanieczyszczone miejsca w Polsce. Co wskazali Polacy?

Które obszary w Polsce uważamy za najbardziej zanieczyszczone? Nowe badanie EKObarometr, przeprowadzone tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska przez Fundację Czysta Rzeka, pokazuje, gdzie śmieci najbardziej kłują nas w oczy.

Światowy Dzień Środowiska. „Możemy być pokoleniem, które zawrze pokój z Ziemią”

5 czerwca przypada Światowy Dzień Środowiska. To okazja, by przypomnieć sobie, że czyste powietrze, rzeki i jeziora, zielone łąki, lasy czy żyzne grunty, stanowią podstawę naszej egzystencji. Pod jakim hasłem będą przebiegały tegoroczne obchody w Polsce?

Noblistka z ekonomii: opodatkujmy 3000 osób. Sposób na walkę ze zmianami klimatu

Francusko-amerykańska laureatka Nagrody Nobla Esther Duflo zaproponowała, aby w ramach walki z konsekwencjami zmian klimatu opodatkować 3000 najbogatszych ludzi na świecie. Uzyskane w ten sposób pieniądze miałyby wspomóc tych, którzy są najbardziej narażeni na konsekwencje zmian klimatu.

Oblali farbą Syrenkę w Warszawie, grożą nowym protestem. Będzie blokada mostów?

Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie, odpowiedzialnej za niedawny protest w stołecznej filharmonii oraz za oblanie farbą warszawskiej syrenki, zapowiedzieli kolejne protesty. „Będziemy działać poprzez nieposłuszeństwo obywatelskie. I będą dołączać do nas kolejni ludzie" – podkreślili działacze.

Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) stwierdził, że niespełnienie przez Szwajcarię celów redukcji gazów cieplarnianych stanowiło złamanie praw człowieka. W ten sposób przychylił się on do głosu ponad 2 tys. seniorek, które pozwały szwajcarski rząd twierdząc, że krajowa polityka klimatyczna zagraża ich zdrowiu i życiu.

O szansach rozwoju technologii wodorowych w Szczecinie i regionie

Co Pomorze Zachodnie jest w stanie zaoferować w obszarze transformacji energetycznej? Czy Szczecin może pochwalić się prężną współpracą nauki z przemysłem? O tych perspektywach rozmawiamy z prof. dr. hab. inż.Rafałem Rakoczym- Dziekanem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Akcja „Pytamy o Zielone”: co kandydaci w wyborach chcą zrobić dla środowiska?

„Pytamy o Zielone" to akcja obywatelska, której celem jest mobilizacja Polaków i Polek przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jej celem jest pytanie przyszłych władz samorządowe o działania na rzecz środowiska naturalnego i klimatu.

Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że Półwysep Helski nie jest skutecznie chroniony przed niszczycielską działalnością człowieka. Chodzi między innymi o szkody, które powodują pola kempingowe, szkoły sportów wodnych czy obiekty usługowe.

Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów

W tym roku wybory odbędą się w czterech krajach, oraz z Unii Europejskiej, generujących łącznie ok. jednej trzeciej globalnych emisji gazów cieplarnianych. Ich wynik może w ogromnym stopniu wpłynąć na osiągnięcie globalnych celów klimatycznych.

Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej

Konsumenci nie chcą płacić za czystszą, choć droższą energię – powiedział dyrektor generalny ExxonMobil Corp., Darren Woods, w wywiadzie dla magazynu „Fortune”. Wypowiedź wywołała oburzenie ekspertów i aktywistów.