Partnerzy

Piątek dla Przyszłości na świecie: strajkowało 80 krajów

W ramach globalnego strajku klimatycznego odbyło się ponad 1400 demonstracji w 80 krajach. W Berlinie do strajku dołączyła Greta Thunberg.

Świat strajkuje w obronie klimatu. Protesty także w całej Polsce

Dzisiaj w ramach mobilizacji ruchu Fridays For Future na świecie odbędzie się ponad 1300 strajków. Protesty planowane są też w 20 polskich miastach.

Dzień bez Samochodu: „Toksyczna miłość” Warszawy do aut trwa w najlepsze

O tym, jak Warszawa nawet w Dzień bez Samochodu nie może uwolnić się od toksycznej miłości do aut.

Australijska aplikacja pomoże śledzić zmiany klimatu

ClimateWatch to aplikacja, która przez identyfikację gatunków roślin i zwierząt ułatwi ocenę zmian klimatu i ich wpływu na faunę i florę Australii.

Prąd ze słońca daje niezależność

Panele fotowoltaiczne na domu jednorodzinnym stają się domyślnym wyborem – masz dom, inwestujesz w panele. Nie nazwałbym tego modą, ale stałym trendem – mówi Michał Skorupa, prezes FOTON Technik

Klimatolodzy jednymi z najbardziej wpływowych ludzi świata

Założyciele World Weather Attribution, zajmującego się atrybucją zdarzeń ekstremalnych, trafili na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi świata TIME.

Młodzi ludzie na całym świecie do polityków: „przyszłość nas przeraża”

Prawie co druga młoda osoba na świecie cierpi psychicznie i odczuwa trwały lęk wskutek (braku) działań polityków wobec kryzysu klimatycznego. Grupa naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego i Stanforda zaprezentowała wyniki badań nad „climate anxiety”.

Bank Światowy: Zmiany klimatu mogą wypędzić z domów 216 mln ludzi

Bank Światowy ostrzega, że w ciągu najbliższych 30 lat 216 mln ludzi może być zmuszonych do migracji z powodu zmian klimatycznych.

Biznes reaguje na zmiany klimatu

Czynniki ESG – jakie są najważniejsze trendy i wyzwania dla biznesu? Zapraszamy na internetowe seminarium.

Zaskakujący protest zielonych aktywistów. Chcą przesunięcia COP26

Climate Action Network, globalna sieć ponad 1500 organizacji i grup ekologicznych, wzywa do przesunięcia szczytu klimatycznego COP26.

Zmiany klimatu zmieniają rady nadzorcze

Firmy muszą sprostać wyzwaniom jakie stawia przed nimi zmieniający się klimat. Eksperci Deloitte omawiają nowe obowiązki członków rad nadzorczych w tym kontekście.

Norwegia jest naftową potęgą. Po wyborach to się może zmienić

Odbywające się wybory parlamentarne w Norwegii mogą przynieść koniec rządom konserwatystów. Sondaże wygrywają politycy walczący ze zmianami klimatu.

Radykalni aktywiści chcą, żeby producent nabiału zrezygnował z krów

Aktywiści z brytyjskiego oddziału Animal Rebellion zablokowali centrum dystrybucyjne firmy Arla w Buckinghamshire.

Przedsiębiorcy ze wspólną deklaracją dla klimatu

Powstała grupa firm, która składa wiążące zobowiązania klimatyczne do 2030 roku. Dołączyć może każdy przedsiębiorca.

Ważne orzeczenie TSUE: arbitraż nie dla unijnych trucicieli klimatycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że podmioty, które szkodzą środowisku, nie będą miały możliwości pozywania rządów państw na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE). To istotne orzeczenie, które zdaniem organizacji ekologicznych, może mieć znaczący wpływ na działania dotyczące ochrony klimatu.

Bezowocne, choć emocjonujące rozmowy Chin z USA o klimacie

Jak informuje South China Morning Post, Chiny i USA nie osiągnęły porozumienia w sprawie zmian klimatycznych, a Pekin odrzucił wezwania do złożenia większej liczby publicznych deklaracji w sprawie zmian klimatycznych przed listopadowym szczytem klimatycznym ONZ w Glasgow.

Australijscy sportowcy wzywają rząd do walki z węglem

Gwiazdy australijskiego sportu postanowiły zmobilizować władze kraju do większych starań w kwestii walki z globalnym ociepleniem. Motywują to coraz bardziej odczuwalnymi skutkami kryzysu klimatycznego.

Uczelnie w Afryce powinny przodować w badaniach nad klimatem

Afrykańscy naukowcy twierdzą, że lokalne uniwersytety powinny przewodzić wysiłkom w zakresie zwalczania zmian klimatycznych oraz wspierania rozwoju innowacyjnych technologii zmiany klimatu w Afryce.