Partnerzy

Polacy niepokoją się o środowisko, ale robią niewiele

W Światowy Dzień Ochrony Środowiska SW Research wspólnie z akcją „Operacja Czysta Rzeka” postanowiły przyjrzeć się podejściu Polaków do ekologii. Wnioski nie są zbyt optymistyczne – z badań wynika bowiem, że choć martwi nas zanieczyszczanie środowiska, to nie robimy zbyt wiele, by z tym walczyć.

Najlepsze miasta do życia z klimatycznego punktu widzenia we Włoszech

Eksperci z serwisu meteo.it oraz dziennikarze włoskiego dziennika "Corriere della Sera" postanowili sprawdzić, w których miejscach w ich kraju – biorąc pod uwagę klimat – żyje się najlepiej.

Aktywiści łączą siły z katolikami

Wierni ponad tysiąca parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza w swojej okolicy oraz jak pozyskać dotację na wymianę starego kotła i ocieplenie domu.

Aktywiści klimatyczni z zarzutem założenia organizacji przestępczej

Jak informuje BBC, na zlecenie bawarskiego Urzędu Kryminalnego (LKA) oraz prokuratury w Monachium w Niemczech przeprowadzono obławę na członków organizacji Last Generation. Siedmiu działaczom zarzuca się założenie bądż wspieranie organizacji przestępczej.

Kolejna słynna fontanna zabarwiona na czarno. „Nasz kraj umiera”

Członkowie włoskiej grupy klimatycznej Ultima Generazione chcieli zwrócić uwagę na związek między wspieraniem paliw kopalnych a konsekwencjami klimatycznymi, takimi jak powódź w północnej części Włoch.

Szczyt G7 w Hiroszimie. Co ustalono w sprawie paliw kopalnych

Mimo licznych apeli aktywistów i organizacji klimatycznych, przywódcy krajów G7 nie zadeklarowali daty odejścia od paliw kopalnych. Uznali za to skroplony gaz ziemny (LNG) jako „tymczasową” odpowiedź na kryzys energetyczny.

Rząd Hiszpanii chce zakazać pracy na powietrzu

W związku z anomaliami pogodowymi, z którymi mierzy się Hiszpania, rząd planuje zakazać pracy na powietrzu.

Ekolodzy wzywają do odbudowy zasobów przyrodniczych UE

55 polskich organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich apeluje do członków Parlamentu Europejskiego o poparcie Rozporządzenia UE w sprawie odtwarzania przyrody.

Aktywiści pozywają Erdogana. Turcja zwiększa emisje, zamiast je ograniczać

Trójka młodych aktywistów z Turcji uznała, że obecne cele klimatyczne kraju trudno uznać za faktyczne działania i złożyła pozew przeciwko Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi, prezydentowi Turcji oraz przeciwko Ministerstwu Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu.

Groźne bakterie w Odrze. Zakaz korzystania z wód starorzecza

Wojewoda opolski zdecydował, że do końca maja obowiązywać będzie zakaz korzystania z wód starorzecza Odry w Januszkowicach – czytamy we wpisie opublikowanym na Twitterze przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wycięli drzewa w Bielsku Białej. Decyzja cofnięta, inwestycja zatrzymana

Decyzja prezydenta Bielska-Białej w sprawie inwestycji na Sarnim Stoku wydana z rażącym naruszeniem prawa. Zniszczono cenny przyrodniczo teren.

Greenpeace pozwany przez giganta naftowego za "szokującą" analizę

Francuska firma TotalEnergies pozwała Greenpeace oraz firmę konsultingową Factor-X, twierdząc, że raport zawiera „fałszywe i wprowadzające w błąd informacje”. Aktywiści uważają, że to próba ich uciszenia.

Berlin. Pierwsza kara więzienia dla aktywistki klimatycznej

W Berlinie aktywistka klimatyczna z grupy „Ostatnie pokolenie” została skazana na cztery miesiące pozbawienia wolności. Przykleiła się do obrazu i blokowała drogi.

Kopalnia chciała zrzucić ścieki do Odry. Aktywiści to zablokowali

Aktywiści Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.

Bez zmian systemowych czeka nas powtórka katastrofy Odry

Jak uniknąć powtórki katastrofy ekologicznej na Odrze? Organizacje pozarządowe alarmują, że bez zmian systemowych polskie rzeki będą umierać.

Kraje G7 chcą odejść od paliw kopalnych, ale nie wiedzą kiedy

W trakcie spotkania członkowie grupy najbogatszych gospodarek zadeklarowali m.in. „drastyczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej z OZE”.

PiS uległ naciskom myśliwych kosztem bezpieczeństwa

Sejm zagłosował za uchyleniem obowiązku okresowych badań psychologicznych i lekarskich myśliwych. Zdaniem ekologów rząd uległ naciskom myśliwskiego lobby, dając tej grupie kolejny przywilej, kosztem bezpieczeństwa publicznego.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny znów w akcji. Planuje protesty w całej Polsce

„Chcemy, aby nasi przedstawiciele polityczni zrozumieli, że ochrona klimatu i środowiska to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów” – zaznaczają aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, zapowiadając, że na 21 kwietnia planują akcje protestacyjne i happeningi w całym kraju.