UE gotowa na zieloną transformację. REPowerEU uniezależni od Rosji

Do 2027 roku Unia Europejska ma się całkowicie uniezależnić energetycznie od Rosji, która dostarczała dotychczas 40 proc. europejskiego gazu oraz 27 proc. importowanej ropy.

Europarlamentarzyści zagłosowali przeciwko spalaniu lasów

Wynik głosowania został optymistycznie przyjęty przez organizacje pozarządowe, które dostrzegają nadzieję na zmiany szkodliwej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Aktywiści Greenpeace zatrzymali tankowiec z rosyjską ropą

Organizacja przypomina, że choć Wielka Brytania zobowiązała się do zakończenia importu rosyjskiej ropy do 2023 roku, do końca kwietnia zakupiła jej 1,9 miliona baryłek.

Wygnański: Musimy sobie uświadomić, że energia jest bronią

Demokracje oparte o emocje z czasem okazują się kruche – mówi Jakub Wygnański z Fundacji Stocznia i podkreśla, że walka z ubóstwem energetycznym wymaga udziału społeczeństwa.

Twitter zakazał reklam zaprzeczających kryzysowi klimatycznemu

Firma oświadczyła, że nie zgadza się na monetyzowanie reklam podważających konsensus naukowców w kwestii kryzysu klimatycznego oraz odwracanie uwagi od rozmów o nim.

Zielonym firmom łatwiej o pracownika

Kandydaci zwracają uwagę na wpływ działalności firmy na środowisko naturalne. Poszukują pracodawcy, który jeśli nie pomaga zatrzymać zmiany klimatyczne, to przynajmniej nie przykłada się do postępującej degradacji przyrody.

Działacze Greenpeace przykuli się do tankowca z rosyjską ropą

Norweska spółka-córka amerykańskiego Exxon Mobil nie zrezygnowała z rosyjskiej ropy. Tłumaczy to zawarciem kontraktu przed napaścią Putina na Ukrainę. Aktywiści Greenpeace chcą zmusić Norwegów do zmiany zdania. Przykuli się do łańcucha kotwicy tankowca z 95 tysiącami ton rosyjskiej ropy.

Wciąż mamy szansę ograniczyć ocieplenie do 1,5°C, ale jest trudniej

Nie możemy pozwolić na dalsze opóźnienia redukcji emisji – mówi Virginia Vilariño, główna autorka 4. rozdziału raportu III Grupy Roboczej IPCC.

Mięso komórkowe to trend, który będzie się rozwijać

To mięso bez wad, takich jak cholesterol, tłuszcze nasycone, cierpienie zwierząt czy koszty środowiskowe – mówi Yilmaz Bora, właściciel Primeval Foods.

Pinterest pionierem w zwalczaniu dezinformacji klimatycznej

Popularna platforma społecznościowa wprowadziła nową politykę dotyczącą dezinformacji klimatycznej, w myśl której będzie zwalczać fałszywe treści.

Budżet USA traci 2 biliony dolarów rocznie przez zmiany klimatu

Powodzie, pożary i susza, konsekwencje zmian klimatu będą poważnym obciążeniem budżetu Stanów Zjednoczonych pod koniec stulecia - stwierdził urząd prezydenta USA w pierwszej takiej ocenie.

Inwestorzy grożą firmom. Mają uwzględniać zagrożenia dla klimatu

34 inwestorów zarządzających aktywami za ponad 7 mld dolarów uprzedziło 17 największych firm w Europie, że będą kwestionować decyzje rad nadzorczych także personalne, jeśli w sprawozdaniach finansowych nie będą uwzględniane zagrożenia dla klimatu.

Przez kryzys klimatyczny młodzi ludzie nie chcą oszczędzać na emeryturę

Jak wynika z badania firmy Fidelity Investment, aż 45 proc. przedstawicieli pokolenia Y i Z nie zamierza odkładać na emeryturę z uwagi na pogłębiający się kryzys klimatyczny.

"Polski Recykling" też zbiera dla Ukrainy

Stowarzyszenie „Polski Recykling” i Polska Akcja Humanitarna uruchomiły zbiórkę dla Ukrainy. Udało się zebrać ponad 100 tys. zł na pomoc ofiarom wojny.

Zakończyć erę paliw kopalnych i odciąć Rosję od finansowania

Tego domagają się aktywiści klimatyczni. Podczas szczytu NATO będą domagać się końca ery paliw kopalnych z Rosji i działań na rzecz pokoju w Ukrainie. Planowane są masowe strajki pod hasłem “Ludzie nie zyski”.

Adaptacja do zmian klimatu - krótki czas na działanie

Niepełna miesiąc temu ukazała się druga część Szóstego Raportu Podsumowującego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Raport bardziej stanowczo niż kiedykolwiek wcześniej ostrzega przed zagrożeniami związanymi z antropogeniczną zmianą klimatu dla człowieka i gospodarki.

90 proc. Brazylijczyków zaniepokojonych zmianą klimatu

Według raportu dotyczącego postrzegania kryzysu klimatycznego przez społeczeństwo, aż 90 proc. mieszkańców Brazylii wdraża działania mające mu zapobiegać.

Kraje G7 ograniczą zależność od rosyjskiej energii

Jak oświadczył japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda, członkowie G7 zintensyfikują wysiłki na rzecz redukcji zależności od importu energii z Rosji.