Partnerzy

Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że Półwysep Helski nie jest skutecznie chroniony przed niszczycielską działalnością człowieka. Chodzi między innymi o szkody, które powodują pola kempingowe, szkoły sportów wodnych czy obiekty usługowe.

Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów

W tym roku wybory odbędą się w czterech krajach, oraz z Unii Europejskiej, generujących łącznie ok. jednej trzeciej globalnych emisji gazów cieplarnianych. Ich wynik może w ogromnym stopniu wpłynąć na osiągnięcie globalnych celów klimatycznych.

Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej

Konsumenci nie chcą płacić za czystszą, choć droższą energię – powiedział dyrektor generalny ExxonMobil Corp., Darren Woods, w wywiadzie dla magazynu „Fortune”. Wypowiedź wywołała oburzenie ekspertów i aktywistów.

„Chcemy ostrzec rząd”. Aktywiści Ostatniego Pokolenia o kolejnych protestach

Stawiamy rząd w sytuacji dylematu: wybrać dobro ludzi, czy chronić swój wizerunek i tłumić protesty obywateli – mówi Julia Keane, aktywistka grupy Ostatnie Pokolenie, odpowiedzialnej za niedawne protesty w warszawskiej filharmonii, w rozmowie z serwisem Klimat.rp.pl

Zakłócili koncert w filharmonii, teraz piszą list do Tuska. „Stawiamy ultimatum”

Od tego, co zrobimy dzisiaj, zależy, czy dopuścimy do globalnej katastrofy klimatycznej, a co za tym idzie, społecznej i gospodarczej – piszą przedstawiciele grupy Ostatnie Pokolenie, którzy zakłócili koncert w Filharmonii Warszawskiej w liście otwartym do Donalda Tuska. Poniżej publikujemy pełną treść listu zachowując oryginalną pisownię.

Wielkie kukły przejdą przez Europę i dotrą nad Bałtyk. Nowy protest klimatyczny

Gigantyczne lalki przedstawiające zwierzęta staną się głównymi bohaterami happeningu. Jego uczestnicy pokonają 20 tysięcy kilometrów z zachodniej Afryki do Skandynawii. Autorzy projektu chcą w ten sposób zwrócić uwagę na migracje, i ludzi i zwierząt, powodowane przez zmiany klimatyczne.

Saudyjski gigant naftowy oskarżony o kłamstwo. W tle wyścigi F1

Skargi na reklamy saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco złożono w Wielkiej Brytanii i Holandii. Powodem są zawarte w reklamach nieprawdziwe, zdaniem aktywistów, twierdzenia dotyczące rzekomo niskiej emisyjności paliw produkowanych przez Saudyjczyków dla bolidów Formuły 1.

Nowa koalicja dla ratowania klimatu. Trzy państwa rozpoczynają współpracę

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azerbejdżan i Brazylia chcą razem walczyć o utrzymanie celu klimatycznego jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziome 1,5 stopnia Celsjusza.

Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali

Tegoroczną laureatką plebiscytu Klimatyczna Bzdura Roku, organizowanego przez serwis Nauka o Klimacie, została Maria Kurowska. Internauci uznali, że to właśnie słowa posłanki Solidarnej Polski zasługują na "wygraną".

Aktywiści stają po stronie protestujących rolników. „Nie jesteśmy wrogami”

„Zawsze byliśmy sojusznikami rolników. Wbrew temu, co głosi propaganda rządowa lub autorytarna retoryka, pozostaniemy nimi, gdyż jest to kwestia przetrwania” – napisano we wspólnym oświadczeniu ponad 50 organizacji ekologicznych we Francji.

Nowa akcja aktywistów przeciw kierowcom SUV-ów. „Przebite opony dla przyszłości”

Aktywiści klimatyczni w nocy z niedzieli na poniedziałek uszkodzili co najmniej 50 samochodów w Berlinie. Opony w pojazdach – w większości dużych i trujących autach typu SUV – zostały przebite bądź zostało spuszczone z nich powietrze. Niemiecka policja podkreśliła, że prawdopodobnie zgłaszać się do niej będą kolejni poszkodowani kierowcy.

Pierwszy kraj na świecie zakazuje „wiecznych chemikaliów” w kosmetykach

Nowa Zelandia to pierwszy kraj na świecie, który zdecydował o wprowadzeniu zakazu stosowania tzw. „wiecznych chemikaliów” w produktach kosmetycznych. Substancje te szkodliwe są zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla zdrowia człowieka.

Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ przygotują sami mężczyźni. To decyzja władz

W komitecie organizacyjnym tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Azerbejdżanie, nie znalazła się ani jedna kobieta. To decyzja prezydenta kraju, który powołał 28-osobowy komitet.

Raport: nowy rodzaj dezinformacji klimatycznej rośnie w siłę. Youtube bezradny

Siewcy dezinformacji nie są już w stanie negować zmian klimatycznych, dlatego zmienili strategię – przekonują autorzy raportu przygotowanego przez brytyjską organizację CCDH. Google na razie nie potrafi się przeciwstawić nowej fali dezinformacji klimatycznej – dodają autorzy analizy.

Badanie: połowa Polaków gotowa zrezygnować z auta, by zapobiec zmianom klimatu

Połowa Polaków – przynajmniej w sferze deklaracji – gotowa jest zrezygnować z samochodu, by zapobiec zmianom klimatu. To wniosek z najnowszego raportu sopockiej pracowni PBS, który przeprowadzony został na zlecenie Multiconsult Polska. Co ciekawe, najmniej chętni do rezygnacji z jazdy samochodem byli najmłodsi ankietowani.

Co trzeci brytyjski nastolatek uważa, że obawy dot. zmian klimatu „to przesada”

Z badania przeprowadzonego przez Centrum Przeciwdziałania Nienawiści Cyfrowej (CCDH) wynika, że ponad jedna trzecia brytyjskich nastolatków uważa, iż obawy dotyczące zmian klimatycznych są „przesadzone”. Zdaniem ekspertów nie bez znaczenia jest to, że w niezwykle popularnym wśród młodzieży serwisie YouTube pojawia się coraz więcej treści zaprzeczających zmianom klimatu.

W kurortach narciarskich zabraknie śniegu? Nowy raport pokazuje skalę problemu

Zmiany klimatu mogą położyć kres funkcjonowaniu europejskich ośrodków narciarskich. Może bowiem zacząć brakować śniegu. Przy wzroście globalnej średniej temperatury o więcej niż 2 stopnie Celsjusza, zagrożone są właściwie wszystkie ośrodki narciarskie – twierdzą autorzy kompleksowego badania na ten temat.

Szczyt klimatyczny w 2024 roku. Przewodniczący z „naftową” przeszłością

Tegorocznej Konferencji Stron ONZ COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu, będzie przewodniczyć Muchtar Babajew, szef resortu ekologii i zasobów naturalnych Azerbejdżanu, wieloletni dyrektor w państwowym gigancie paliwowym. Czy listopadowy szczyt ma szansę przebić sukces ubiegłorocznej konferencji COP28 w Dubaju?