Partnerzy

Naukowcy chcą nowego szczytu klimatycznego. Chodzi o pięć punktów krytycznych

Świat ma coraz mniej czasu na wdrożenie działań zapobiegających przekraczaniu kolejnych „punktów krytycznych” na planecie. Naukowcy domagają się działań – i postulują zwołanie pilnego szczytu klimatycznego w tej sprawie.

„Część sukcesu już jest”: ekspert z WWF Polska o szczycie klimatycznym w Dubaju

Częściowy sukces w postaci powołania nowego Funduszu ds. szkód i strat – już osiągnięto. Nadal pozostają jednak sporne kwestie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Kowalczyk, starszy specjalista ds. polityki klimatycznej, Fundacji WWF Polska, obecny na Szczycie Klimatycznym COP28 w Dubaju.

Kraje bogate zyskują na zmianach klimatu. Biedne – tracą. Zaskakujące badanie

Najnowsza analiza naukowców z Uniwersytetu Delaware wykazała, że pogłębiający się kryzys klimatyczny przynosi szereg strat gospodarczych, uderzając najsilniej w kraje najmniej zamożne. Kraje bogate niekiedy wręcz korzystają na tym, że zmienia się klimat.

Polskie aktywistki jadą na szczyt klimatyczny: „Nie mamy chwili do stracenia”

Aktywistki z inicjatywy Wschód wybierają się na tegoroczny szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. „Polki i Polacy zasługują na reprezentację, która zadba o ich bezpieczeństwo, interesy i przywróci nasz kraj na arenę międzynarodową” – mówią i dodają: to wstyd, że Polskę na tak ważnym wydarzeniu reprezentować będzie tylko Andrzej Duda.

Coraz częściej obawiamy się zmian klimatu. Potwierdzają to wyszukiwania w Google

Lęk klimatyczny, uczucie niepokoju związane ze skutkami zmian klimatycznych, pojawia się u coraz większej liczby ludzi na świecie. Potwierdzają to dane Google – wskazują one na gwałtowny wzrost zapytań związanych z tym zagadnieniem.

Celebryci na potęgę latają prywatnymi odrzutowcami. Kto najbardziej truje planetę?

Z raportu opublikowanego przez brytyjski dziennik „The Guardian” wynika, że podczas gdy podróże prywatnymi odrzutowcami w znacznym stopniu obciążają środowisko, celebryci wydają się tym zupełnie nie przejmować.

Black Friday jest nieekologiczny. Alternatywna propozycja: Green Friday

Czarny Piątek, globalne święto konsumpcji wyczekiwane przez cały rok przez niektórych konsumentów, zdecydowanie nie jest świętem dla środowiska naturalnego Ziemi.

Greta Thunberg usłyszała zarzuty po proteście w Londynie. Stanie przed sądem

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która w październiku została zatrzymana przez londyńską policję za zakłócanie porządku publicznego podczas demonstracji przeciw działaniom branży naftowej, usłyszała zarzuty.

Koszty zmian klimatycznych dramatycznie rosną. Stany Zjednoczone ujawniły kwoty

Rocznie z powodu klęsk żywiołowych, będących skutkiem zmian klimatycznych, Stany Zjednoczone tracą 150 miliardów dolarów – wynika z najnowszego amerykańskiego raportu zatytułowanego Narodowa Ocena Klimatu. A to i tak według ekspertów szacunki dość ostrożne.

Umowa koalicyjna. Co liderzy opozycji zapisali na temat klimatu i środowiska?

Eksperci i ekolodzy komentują zapisy umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy partiami, które przejmują władzę w Polsce.

Młodzi zaangażowani w ograniczanie kryzysu klimatycznego

Ograniczanie konsumpcji i zrównoważony styl życia na co dzień – te działania chcą podejmować młodzi w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne.

Ujawniono zwycięzców „Earthshot Prize” 2023. Polska organizacja w finale

Znamy zwycięzców tegorocznych nagród, nazwanych „ekologicznym Noblem”. Ufundowane zostały, by wspierać inicjatywy najistotniejsze z punktu widzenia ochrony środowiska oraz klimatu. Na czele kapituły konkursowej stoi książę William, który jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Andrzej Modzelewski, E.ON Polska: W energetyce kierować się ekonomią

Węgiel w Polsce kończy się w sensie ekonomicznym. Niech wygra ta technologia – atom czy OZE – która jest w stanie szybciej się spłacić i w warunkach mniejszego obciążenia dla społeczeństwa, mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.

Minione 8 lat było trudne dla polskiej przyrody. Trzeba to zmienić

Ponad 165 organizacji przyrodniczych i ruchów społecznych podpisało się już pod listem otwartym do opozycji demokratycznej. To wyraz nadziei i dużych oczekiwań wobec przyszłego rządu, zarówno odnośnie stanowiska ministra ochrony środowiska, jak i zmian w prowadzeniu polityki środowiskowej.

Ocieplający się klimat wymusi migracje klimatyczne?

Na niektórych gęsto zaludnionych obszarach geograficznych już teraz występują warunki skrajnie niekorzystne dla ludzkiego zdrowia. Dalszy wzrost globalnej temperatury sprawi, że wiele regionów przestanie się nadawać do zamieszkania.

Marek Józefiak: Nowy rząd musi być zielony, albo wróci PiS

Mimo że w czasie kampanii wyborczej słyszeliśmy o środowisku tak dużo, jak jeszcze nigdy wcześniej, po wyborach kwestie klimatu i przyrody nie są na razie wymieniane wśród najwyższych priorytetów ewentualnego rządu partii demokratycznych. Polki i Polacy dali jasny sygnał swoimi głosami - mamy dość wycinania lasów, mamy dość trucia rzek i mamy też dość traktowania atmosfery jak ścieku, do czego przyzwyczaił nas PiS. Jeśli nowy rząd nie zajmie się pilnie ekologią, to zmarnuje ogromną szansę i zostanie rozliczony w kolejnych wyborach.

Ekolodzy i mieszkańcy walczą z nielegalną wielką inwestycją w Bielsku-Białej

Skarga inwestora na brak zgody na zalanie betonem Sarniego Stoku, czyli cennego dla mieszkańców Bielska-Białej obszaru przyrodniczego, została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Greta Thunberg wypuszczona z aresztu za kaucją, ale ma stawić się w sądzie

Szwedzka działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg, która została zatrzymana w Londynie, została zwolniona z aresztu za kaucją. Jak podaje Sky News, 20-latkę oskarża się o naruszenie porządku publicznego.