Partnerzy

Sponsorzy igrzysk na bakier z ekologią. Najgorzej wypadł producent aut na wodór

Organizatorzy igrzysk olimpijskich, które miały przejść do historii jako najbardziej przyjazne dla klimatu, zostali ponownie skrytykowani – tym razem za niefortunny dobór sponsorów, których działalność ma szkodliwy wpływ na stan klimatu.

Igrzyska w Paryżu mniej ekologiczne niż zakładano. Niespełnione obietnice

Mimo ambicji organizatorów, którzy planowali zorganizować wydarzenie generujące jedynie połowę emisji CO2 dotychczasowych igrzysk, wygląda na to, że konsekwencje pogłębiającego się kryzysu klimatycznego wygrywają z ekologicznymi rozwiązaniami.

Kto w Polsce nie chce Stref Czystego Transportu? Badanie pokazało prawidłowość

Nowe badanie firmy Multiconsult Polska oraz sopockiej pracowni PBS wykazało, że Strefy Czystego Transportu mają największe poparcie wśród mieszkańców większych miast oraz osób z wyższym wykształceniem.

Globalny raport: czego wyborcy oczekują od polityków? Klimat na czele listy

Druga edycja badania Peoples’ Climate Vote realizowanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Uniwersytet Oksfordzki pokazuje skalę zainteresowania obywateli 77 krajów skutkami postępujących zmian klimatycznych oraz ich oczekiwania.

Polityka klimatyczna według Labour Party. „Wielka Brytania wraca do wyścigu”

Zwycięstwo brytyjskiej Partii Pracy daje nadzieję na powrót polityki klimatycznej tego kraju na właściwe tory, zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach porozumienia paryskiego.

NATO zbroi się na potęgę i ma coraz większy ślad węglowy. Polska w czołówce

Choć NATO nieraz podkreślało już, iż zmiany klimatu są jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów i zobowiązało się do łagodzenia ich skutków, to emisje Sojuszu w dalszym ciągu rosną. Powód? Coraz większe wydatki na zbrojenia – twierdzą autorzy raportu na ten temat.

UNICEF alarmuje: Zanieczyszczenie powietrza zagraża zdrowiu dzieci. Nowe dane

Każdego dnia niemal dwa tysiące dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza - podaje UNICEF w swoim najnowszym raporcie. Eksperci podkreślają, że to drugi czynnik ryzyka zgonu wśród najmłodszych.

Ekstremalne upały w czerwcu przebiły kolejną barierę. Nowe dane naukowców

Ponad połowa ludzi na świecie doświadczyła w czerwcu ekstremalnych upałów – informują naukowcy i podkreślają, że wystąpienie bardzo wysokich temperatur w ubiegłym miesiącu było co najmniej trzykrotnie bardziej prawdopodobne ze względu na kryzys klimatyczny.

Walka ze zmianami klimatu przenosi się do sądów. Aktywiści stracili cierpliwość

Rośnie liczba pozwów wnoszonych przeciwko podmiotom zanieczyszczającym środowisko, a większość spraw kończy się korzystnie dla składających pozwy – aktywistów i organizacji ekologicznych.

Kryzys klimatyczny napędza kryzys żywnościowy. Półtora miliarda ludzi zagrożone

Do połowy wieku liczba globalna populacja wzrośnie do ok. 9,7 miliarda, a zmiany klimatu będą wywierać coraz większy wpływ na produkcję żywności. Naukowcy przyjrzeli się możliwym scenariuszom i ocenili przyszłość światowej produkcji żywności.

Niemieccy aktywiści pozywają rząd. „Za bezczynność zapłacą kolejne pokolenia”

Aktywiści klimatyczni zdecydowali się pozwać niemiecki rząd. Działacze są zdania, że robi on krok wstecz w kształtowaniu polityki klimatycznej oraz że przyjęta w kwietniu nowelizacja ustawy o ochronie klimatu jest sprzeczna z konstytucją RFN – sprawia bowiem, że wysiłki na rzecz redukcji emisji zostaną odłożone w czasie kosztem następnych pokoleń.

Pierwszy kraj w UE testuje podatek od emisji CO2 w rolnictwie. 100 euro od krowy

Dania – jako pierwszy kraj w Europie i na świecie – wprowadzi od 2030 roku podatek od emisji dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to opłata za emisję przez zwierzęta hodowlane – rocznie za jedną krowę zapłacić będzie trzeba 100 euro.

„Przełomowa decyzja”. Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces

Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces – zawarli z władzami Hawajów porozumienie, które lokalne media nazywają „przełomowym”. Dzięki tej decyzji walka ze skutkami zmian klimatu na Hawajach będzie łatwiejsza.

Największy sondaż w historii: ludzie na świecie chcą przełomu w sprawie klimatu

Aż 80 procent ludzi na świecie chce, by ich rządy podjęły zdecydowane działania w celu walki z kryzysem klimatycznym. To wniosek z nowego badania Peoples’ Climate Vote 2024 przeprowadzonego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Światowy Dzień Uchodźcy: zmiany klimatyczne zagrożeniem dla setek milionów ludzi

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez ONZ w 2000 roku. Według prognoz Banku Światowego blisko ćwierć miliarda ludzi może stać się uchodźcami klimatycznymi. Osoby migrujące z powodu zmian klimatu są obecnie w zasadzie pozbawione wsparcia, bo brakuje odpowiednich regulacji.

Polacy chcą odbudowy zasobów przyrodczych. Sondaż przed kluczowym głosowaniem

Kampania „Natura Ratuje Ludzi” ma przypomnieć polskim władzom, że zdecydowana większość Polek i Polaków chce poparcia przepisów dotyczących odbudowy zasobów przyrodniczych, czyli Nature Restoration Law.

Kibice na Euro 2024 bardziej ekologiczni niż piłkarze. Obietnice bez pokrycia

Choć piłkarskie reprezentacje biorące udział w Euro 2024 mogłyby znacząco zminimalizować swój ślad węglowy, zastępując loty innymi środkami transportu, spośród 24 drużyn na taki krok zdecydowały się zaledwie trzy, w tym gospodarz wydarzenia. Co z pozostałymi?

Wojna w Ukrainie ma katastrofalny wpływ na klimat. Nowe dane na temat emisji CO2

Emisje dwutlenku węgla wygenerowane w ciągu pierwszych dwóch lat wojny między Rosją a Ukrainą były większe niż roczny ślad węglowy 175 krajów – wskazuje nowy raport Initiative on Greenhouse Gas Accounting of War (IGGAW).