Partnerzy

Rossmann wycofuje etykiety z napisem "neutralne dla klimatu"

Dwa lata po wprowadzeniu do sklepów opakowań z etykietą „neutralne dla klimatu” niemiecka sieć drogeryjna Rossmann, postanowiła z nich zrezygnować. Powodem decyzji są szczegóły śledztwa dziennikarskiego, które dotyczyło programów kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Specjaliści rzucają "brudną" pracę. Liczby robią wrażenie

Konsekwencje zmian klimatycznych dotarły do rynku pracy. Mają wiele twarzy: część specjalistów z topowych korporacji rzuca pracę, by się angażować w "zielone" przedsięwzięcia. Naukowcy zmieniają specjalizację. A najmłodsze pokolenie na rynku szerokim łukiem obchodzi te wakaty, które wiążą się z "brudną" działalnością.

Kaczyński i Waszczykowski nominowani do Klimatycznej Bzdury Roku. Trwa głosowanie

Do 28 stycznia można oddać swój głos w dziewiątej edycji plebiscytu Klimatyczna Bzdura Roku, który organizuje portal Nauka o klimacie. Tym razem nagrodę za najbardziej absurdalną wypowiedź dotyczącą zmian klimatu mają szansę zgarnąć między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Thunberg: Dla elit z Davos chciwość i zyski ważniejsze niż ludzie i planeta

Jak powiedziała podczas Światowego Forum Ekonomicznego szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, "elity z Davos na pierwszym miejscu stawiają na samozachwyt, korporacyjną chciwość i krótkoterminowe zyski ekonomiczne". - To absurdalne, że świat wydaje się ich słuchać - podkreśliła.

Greta Thunberg po zatrzymaniu: Aktywizm to nie przestępstwo

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która we wtorek została zatrzymana podczas protestu w Niemczech, odniosła się do sprawy we wpisie na Twitterze. „Ochrona klimatu nie jest przestępstwem” – zaznaczyła.

Prezydentem COP28 będzie szef koncernu naftowego. Aktywiści oburzeni

Gospodarzem tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które na jej przewodniczącego wybrały szefa państwowego giganta naftowego Abu Dhabi National Oil Company, Sultana al-Jabera.

Surowsze sankcje na Rosję pomogłyby zakończyć wojnę

Jak wynika z najnowszego raportu fińskiego think tanku Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w ubiegłym miesiącu dochody Rosji z eksportu paliw kopalnych spadły o 17 proc., sięgając najniższego poziomu od czasu ataku na Ukrainę.

Betoniarnia w sercu Tatr. Aktywiści protestują

W sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego na obszarze Natura 2000 Tatry planowana jest inwestycja z betoniarnią i kruszarnią oraz 400-450 nalotami helikopterów. Chodzi o modernizację stacji narciarskiej.

USA zakażą korzystania z kuchenek gazowych? Są szkodliwe dla ludzi i klimatu

CPSC, amerykańska organizacja odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktów konsumenckich, rozważa wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu stosowania nowych pieców na gaz ziemny. Powodem są obawy związane ze szkodliwymi dla klimatu emisjami i problemami zdrowotnymi powodowanymi przez tego rodzaju urządzenia.

Damian Absalon: Zbieranie wody deszczowej bardzo korzystne

Mała retencja polega na tym, że staramy się zatrzymać wodę jak najbliżej jej źródła. Woda wtedy nie płynie dalej a cały system wodny zachowuje się spokojnie - mówi prof. Damian Absalon Przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, członek rady naukowej koalicji "Dbamy o wodę".

Aktywiści zmieniają taktykę. Przestaną ciskać zupą w dzieła sztuki?

Organizacja klimatyczna Extinction Rebellion oświadczyła, że zmienia taktykę i „tymczasowo odchodzi od zakłócania porządku publicznego”.

Polacy są w stanie wydać więcej na produkty w eko opakowaniach

Coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego Polacy nie tylko są chętni kupować produkty w bardziej ekologicznych opakowaniach, ale deklarują również, że są w stanie więcej zapłacić za tego rodzaju rozwiązania – wynika z badania EKObarometr.

Były sportowiec drwił z Grety Thunberg. Aktywistka rzuciła mu ciętą ripostę

"Napisz do mnie na adres smalldickenergy@getalife.com" – napisała szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg do emerytowanego mistrza kickboxingu, Andrew Tate’a, który chwalił się jej w sieci, że ma ponad 30 samochodów. Odpowiedź 19-latki spodobała się internautom – ma już ponad 2 mln polubień.

Polacy są otwarci na ekologiczne święta. Ale potrzebują wsparcia

Aż 37 proc. respondentów zgadza się, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie bardziej prośrodowiskowe niż ubiegłoroczne. Polskie społeczeństwo jest więc otwarte na ekologiczne święta, ale potrzebuje wsparcia – to wnioski z badania przeprowadzonego przez agencję badawczo-analityczną Zymetria.

COP15: Jest porozumienie ws. ochrony bioróżnorodności. "Historyczny moment"

W Montrealu negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie ochrony światowej bioróżnorodności. Podczas trwającego szczytu COP15 zdecydowano o wzmożonej ochronie obszarów morskich i lądowych i przeznaczono na ten cel dodatkowe fundusze.

Las to nie paliwo! Będzie protest pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska

Aktywiści klimatyczni i leśni ruszają pod Ministerstwo Klimatu i Środowiska, by zaprotestować przeciwko traktowaniu lasów jako paliwa w energetyce.

Greta Thunberg pozwała Szwecję za bezczynność klimatyczną

Ponad 600 szwedzkich aktywistów pozwało swój kraj za niewystarczający wysiłek w walce o klimat. To kolejna sytuacja, w której obywatele oskarżają swój kraj o to, że niewłaściwa polityka klimatyczna narusza ich prawa.

Katastrofy naturalne i te spowodowane przez człowieka kosztowały 268 mld dol.

Jak pisze "Financial Times”, powołując się na szacunki szwajcarskiego reasekuratora Swiss Re, jest wielce prawdopodobne, że branża ubezpieczeniowa po raz drugi z rzędu odnotuje straty spowodowane klęskami żywiołowymi przekraczające sto miliardów dolarów.