Partnerzy

Prezydentem COP28 będzie szef koncernu naftowego. Aktywiści oburzeni

Gospodarzem tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które na jej przewodniczącego wybrały szefa państwowego giganta naftowego Abu Dhabi National Oil Company, Sultana al-Jabera.

Surowsze sankcje na Rosję pomogłyby zakończyć wojnę

Jak wynika z najnowszego raportu fińskiego think tanku Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w ubiegłym miesiącu dochody Rosji z eksportu paliw kopalnych spadły o 17 proc., sięgając najniższego poziomu od czasu ataku na Ukrainę.

COP15: Jest porozumienie ws. ochrony bioróżnorodności. "Historyczny moment"

W Montrealu negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie ochrony światowej bioróżnorodności. Podczas trwającego szczytu COP15 zdecydowano o wzmożonej ochronie obszarów morskich i lądowych i przeznaczono na ten cel dodatkowe fundusze.

Wkrótce szczyt ONZ ws. bioróżnorodności. "To może być ostatnia szansa"

W przyszłym miesiącu w Montrealu odbędzie się 15. Konferencja ONZ w sprawie Różnorodności Biologicznej (COP 15). Zdaniem ekspertów jest to jedna z ostatnich okazji do uzgodnienia planu, który pozwoli uratować wymierające na świecie gatunki.

Podsumowanie COP27. Trochę nadziei i smutne kompromisy

Rozmowy toczyły się w napiętej atmosferze i momentami były bliskie załamania. Jak zwykle nie skończyły się w terminie.

COP27: zamiast rozwiązać problem u źródła, zapłacimy za jego skutki

Ostateczna wersja postanowienia tegorocznego szczytu klimatycznego w Szarm el-Szejk nie przyniosła przełomu, na który liczyli eksperci klimatyczni i aktywiści.

Szef ONZ zawiedziony COP27. "Rozmowy o redukcji emisji się nie powiodły"

- Nasza planeta w dalszym ciągu znajduje się na izbie przyjęć. Musimy natychmiast drastycznie zredukować emisje i jest to problem, którego ten COP nie rozwiązał - powiedział sekretarz generalny ONZ, mówiąc o szczycie klimatycznym w Szarm el-Szejk w Egipcie.

Guterres: G20 to „punkt zerowy” dla działań na rzecz klimatu

Sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił kluczowe znaczenie krajów G20 dla walki z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Przypomniał, że odpowiadają za 80 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Lobbyści paliwowi najliczniejszą grupą na COP27

Na tegorocznym szczycie klimatycznym w Szarm el-Szejk pojawiło się aż 636 lobbystów branży paliw kopalnych, co stanowi 25 proc. wzrost w stosunku do ubiegłorocznej konferencji.

Poturbowani przez klimat chcą wsparcia bogatych

Na trwającym właśnie w egipskim Szarm el-Szejk szczycie klimatycznym COP27 coraz głośniej mówi się o reparacjach dla najbiedniejszych i najbardziej narażonych na zmiany klimatu krajów.

COP27 jak targi branży paliw kopalnych? Więcej delegatów związanych z sektorem

Na ostatnim ONZ-owskim szczycie klimatycznym w Glasgow ponad 30 krajów zobowiązało się do zakończenia wydatków publicznych na międzynarodowy sektor energetyczny, bazujący całkowicie na paliwach kopalnych. Tymczasem okazuje się, że na COP27 pojawiło się więcej delegatów powiązanych z tą branżą niż przed rokiem. I jest to wzrost całkiem spory, bo 25 proc.

Humanitaryści apelują o wsparcie dla poszkodowanych zmianami klimatu

Najbardziej narażeni na skutki kryzysu muszą dostać odpowiednie wsparcie - wskazują Lekarze bez Granic, we wspólnym oświadczeniu z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem.

COP27: Będzie nowy program dla krajów dotkniętych zmianami klimatu

Bank Światowy wprowadzi nowy program pomocy finansowej dla krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu.

Prezydent Duda chwali się sukcesami na COP27. "Mocno na wyrost"

Prezydent mówił m.in. o tym, że „transformacja ma służyć człowiekowi”, chwalił też Polskę i Unię Europejską pod kątem realizacji celów klimatycznych porozumienia paryskiego i konwencji klimatycznej.

COP27: Jesteśmy na drodze do klimatycznego piekła. Współpraca albo śmierć

Ludzkość jest obecnie na drodze do piekła klimatycznego. Albo będziemy współpracować ws. zmian klimatu, albo zginiemy - uważa sekretarz generalny ONZ.

Brytyjczycy "otwarci na rozmowy" ws. pomocy krajom zagrożonym kryzysem klimatycznym

Podczas COP27, konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbywa się obecnie w Egipcie, brytyjscy negocjatorzy poparli porozumienie w sprawie rekompensaty szkód związanych ze skutkami globalnego ocieplenia dla biedniejszych krajów – informuje „The Telegraph”.

COP27 tuż za rogiem. Przełomowych decyzji nie będzie

Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Szarm el-Szejk będzie w dużej mierze skupiony wokół kwestii finansowych. Raczej nie należy oczekiwać jednak rewolucyjnych postanowień zjazdu.

Król Karol nie pojedzie na szczyt klimatyczny COP27. Doradziła mu to Liz Truss

Król Karol III, jeden z najbardziej znanych aktywistów ekologicznych wśród arystokratów, mimo zaproszenia nie pojedzie na ONZ-owski szczyt klimatyczny COP27, który odbędzie się w listopadzie w Egipcie. Monarsze poradzić to miała Liz Truss, zanim zrezygnowała jeszcze ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii.