Dania pierwsza na świecie deklaruje pomoc cierpiącym w wyniku zmian klimatu

Dania stała się pierwszym krajem na świecie, który zadeklarował pomoc finansową dla krajów najbardziej dotkniętych konsekwencjami kryzysu klimatycznego.

COP27 – realne zmiany czy kolejne „bla bla bla”?

Ubiegłoroczny szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow pozostawił spory niedosyt. Końcowe postanowienia jedynie w niewielkim stopniu oddawały wnioski płynące z opublikowanych wcześniej raportów Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), wzywających do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji.

Czyste i zdrowe środowisko prawem człowieka. Rezolucja ONZ przyjęta

ONZ przyjęła rezolucję uznającą, że życie w czystym, zdrowym i zrównoważonym środowisku jest powszechnym prawem człowieka.

Guterres, ONZ: Wciąż karmimy nasze uzależnienie od paliw kopalnych

W trakcie spotkania z ministrami 40 krajów, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że świat coraz bardziej oddala się od osiągnięcia celu klimatycznego porozumienia paryskiego.

Papież Franciszek apeluje o ograniczenie spożycia mięsa

Głowa Kościoła katolickiego zwróciła się do uczestników Konferencji Młodzieży UE w Pradze o to, by zatroszczyli się o środowisko.

G7 uchyliła drzwi dla nowych projektów gazowych

Choć decyzja ma charakter tymczasowy, eksperci klimatyczni obawiają się, że emisje będą zagrażać realizacji zobowiązań klimatycznych.

Przywódcy G7 wstrzymają odejście od paliw kopalnych?

Choć mottem tegorocznego spotkania liderów G7 jest „postęp w kierunku sprawiedliwego świata”, niektórzy przywódcy walczą o przedłużenie okresu inwestycji w paliwa kopalne.

Australia z ambitniejszym celem klimatycznym. Eksperci: za mało

Kraj zobowiązał się do zmniejszenia do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych o 43 proc. w stosunku do poziomów z 2005 roku. Zdaniem ekspertów, to wciąż za mało.

Sekretarz generalny ONZ: paliwa kopalne „karmią plagę wojny”

Zdaniem Antoniego Guterresa, sekretarza generalnego ONZ, wydawanie pieniędzy na nowe projekty związane z paliwami kopalnymi jest „złudne”.

Ukłon Wielkiej Brytanii w stronę gigantów kopalnych. "Rząd czegoś nie pojął"

Według analizy E3G, równowartość ogromnej ulgi podatkowej dla gigantów kopalnych mogłaby obniżyć rachunki za energię w 2 mln brytyjskich domów.

Węgry krytykowane ws. rosyjskiej ropy. "Niepoważne stanowisko rządu"

Zdaniem ekspertów związanych wcześniej z węgierskim koncernem paliwowym MOL, “stanowisko rządu węgierskiego w sprawie embarga na ropę jest niepoważne”.

UE gotowa na zieloną transformację. REPowerEU uniezależni od Rosji

Do 2027 roku Unia Europejska ma się całkowicie uniezależnić energetycznie od Rosji, która dostarczała dotychczas 40 proc. europejskiego gazu oraz 27 proc. importowanej ropy.

Europarlamentarzyści zagłosowali przeciwko spalaniu lasów

Wynik głosowania został optymistycznie przyjęty przez organizacje pozarządowe, które dostrzegają nadzieję na zmiany szkodliwej polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Budżet USA traci 2 biliony dolarów rocznie przez zmiany klimatu

Powodzie, pożary i susza, konsekwencje zmian klimatu będą poważnym obciążeniem budżetu Stanów Zjednoczonych pod koniec stulecia - stwierdził urząd prezydenta USA w pierwszej takiej ocenie.

Kraje G7 ograniczą zależność od rosyjskiej energii

Jak oświadczył japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda, członkowie G7 zintensyfikują wysiłki na rzecz redukcji zależności od importu energii z Rosji.

Trump obwinia energetykę wiatrową za śmierć ptaków

Były prezydent Stanów Zjednoczonych po raz kolejny wyraził zaskakującą i niepopartą żadnymi dowodami naukowymi teorię na temat energetyki wiatrowej.

TAPP: nie dla 0 proc. VAT-u na mięso i nabiał

Tuż przed głosowaniem nad wprowadzeniem stawki 0 proc. VAT na podstawowe produkty spożywcze, Międzynarodowa Koalicja TAPP apeluje do europosłów.

NGOsy domagają się nałożenia embargo na rosyjską ropę i gaz

Apel o zakończenie importu rosyjskich paliw kopalnych podpisało kilkadziesiąt organizacji pozarządowych z całej Europy.