Polacy oczekują od rządu walki z kryzysem klimatycznym. Nowy sondaż
Najnowszy sondaż Opinia24 dla More In Common Polska wykazał, że aż 68 proc. Polaków oczekuje, iż rząd Donalda Tuska wykaże się większym zaangażowaniem w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu i zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrażających mieszkańcom kraju.
Szczyt klimatyczny w 2024 roku. Przewodniczący z „naftową” przeszłością
Tegorocznej Konferencji Stron ONZ COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu, będzie przewodniczyć Muchtar Babajew, szef resortu ekologii i zasobów naturalnych Azerbejdżanu, wieloletni dyrektor w państwowym gigancie paliwowym. Czy listopadowy szczyt ma szansę przebić sukces ubiegłorocznej konferencji COP28 w Dubaju?
Minione 8 lat było trudne dla polskiej przyrody. Trzeba to zmienić
Ponad 165 organizacji przyrodniczych i ruchów społecznych podpisało się już pod listem otwartym do opozycji demokratycznej. To wyraz nadziei i dużych oczekiwań wobec przyszłego rządu, zarówno odnośnie stanowiska ministra ochrony środowiska, jak i zmian w prowadzeniu polityki środowiskowej.
Kaczyński z medalem za największą bzdurę klimatyczną
W plebiscycie organizowanym przez Fundację Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyróżniono prezesa Prawa i Sprawiedliwości jako polityka, który wygłosił najbardziej absurdalne słowa na temat klimatu w ciągu ostatnich czterech lat.
Greenpeace prześwietla programy partyjne. Co wynika z analizy?
Zespół Greenpeace, organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska, przeanalizował, co poszczególne komitety wyborcze proponują w sprawach kluczowych dla ochrony klimatu, bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony przyrody. Co wynika z analizy?
Papież Franciszek: świat, w którym żyjemy, rozpada się
Papież Franciszek wyraził obawę, że tegoroczny szczyt klimatyczny COP28 nie przyniesie oczekiwanych rezultatów „z uwagi na możliwy konflikt interesów”, nawiązując do faktu, iż tegoroczny gospodarz wydarzenia, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, są jednym z największych eksporterów paliw kopalnych na świecie.
Czy Chiny zablokują kompromis w odejściu od paliw kopalnych?
Jednym z najważniejszych punktów w planie tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 ma być dyskusja nad przyspieszeniem redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem inwestycje w węgiel w Chinach rosną w siłę, a kraj znów sygnalizuje, że nie dopuści do rewolucji w tym zakresie.
Unijne ambicje środowiskowe kontra polski rząd
Ambitne prawo unijne o odbudowie zasobów przyrodniczych właśnie przechodzi przez proces negocjacji trójstronnych. Od trwających negocjacji zależy ostateczny kształt rozporządzenia. Kolejne spotkania mają odbyć się 5 października i 16 listopada.