Partnerzy

Nowa koalicja dla ratowania klimatu. Trzy państwa rozpoczynają współpracę

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azerbejdżan i Brazylia chcą razem walczyć o utrzymanie celu klimatycznego jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziome 1,5 stopnia Celsjusza.

Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ przygotują sami mężczyźni. To decyzja władz

W komitecie organizacyjnym tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Azerbejdżanie, nie znalazła się ani jedna kobieta. To decyzja prezydenta kraju, który powołał 28-osobowy komitet.

Szczyt klimatyczny w 2024 roku. Przewodniczący z „naftową” przeszłością

Tegorocznej Konferencji Stron ONZ COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu, będzie przewodniczyć Muchtar Babajew, szef resortu ekologii i zasobów naturalnych Azerbejdżanu, wieloletni dyrektor w państwowym gigancie paliwowym. Czy listopadowy szczyt ma szansę przebić sukces ubiegłorocznej konferencji COP28 w Dubaju?

Umowa koalicyjna. Co liderzy opozycji zapisali na temat klimatu i środowiska?

Eksperci i ekolodzy komentują zapisy umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy partiami, które przejmują władzę w Polsce.

Minione 8 lat było trudne dla polskiej przyrody. Trzeba to zmienić

Ponad 165 organizacji przyrodniczych i ruchów społecznych podpisało się już pod listem otwartym do opozycji demokratycznej. To wyraz nadziei i dużych oczekiwań wobec przyszłego rządu, zarówno odnośnie stanowiska ministra ochrony środowiska, jak i zmian w prowadzeniu polityki środowiskowej.

Kaczyński z medalem za największą bzdurę klimatyczną

W plebiscycie organizowanym przez Fundację Przyjaciół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyróżniono prezesa Prawa i Sprawiedliwości jako polityka, który wygłosił najbardziej absurdalne słowa na temat klimatu w ciągu ostatnich czterech lat.

Greenpeace prześwietla programy partyjne. Co wynika z analizy?

Zespół Greenpeace, organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska, przeanalizował, co poszczególne komitety wyborcze proponują w sprawach kluczowych dla ochrony klimatu, bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrony przyrody. Co wynika z analizy?

Papież Franciszek: świat, w którym żyjemy, rozpada się

Papież Franciszek wyraził obawę, że tegoroczny szczyt klimatyczny COP28 nie przyniesie oczekiwanych rezultatów „z uwagi na możliwy konflikt interesów”, nawiązując do faktu, iż tegoroczny gospodarz wydarzenia, czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie, są jednym z największych eksporterów paliw kopalnych na świecie.

Czy Chiny zablokują kompromis w odejściu od paliw kopalnych?

Jednym z najważniejszych punktów w planie tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 ma być dyskusja nad przyspieszeniem redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem inwestycje w węgiel w Chinach rosną w siłę, a kraj znów sygnalizuje, że nie dopuści do rewolucji w tym zakresie.

Unijne ambicje środowiskowe kontra polski rząd

Ambitne prawo unijne o odbudowie zasobów przyrodniczych właśnie przechodzi przez proces negocjacji trójstronnych. Od trwających negocjacji zależy ostateczny kształt rozporządzenia. Kolejne spotkania mają odbyć się 5 października i 16 listopada.

Nowy komisarz UE: paliwa kopalne powinny jak najszybciej przejść do historii

Były minister spraw zagranicznych Holandii, nominowany na komisarza Unii Europejskiej ds. działań klimatycznych Wopke Hoekstra podkreślił, że paliwa kopalne powinny jak najszybciej przejść do historii, bo „przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego dla unijnej transformacji energetycznej”.

Jest ocena rządów w zakresie redukcji emisji w ciągu dwudziestu lat

Jedynie w ubiegłym roku dzięki wdrażaniu polityk w zakresie wspierania technologii czystej energii, szacunkowa redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła niemal miliard ton.

Ekolodzy alarmują: rząd odbiera prawo do decydowania o miejscu, w którym żyjemy

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy ocenowej, określanej jako „Lex Knebel” z powodu kneblowania ust i odbierania praw obywatelom, gminom i organizacjom pozarządowym - alarmują organizacje środowiskowe.

Młodzi chcą klimatu i środowiska w programach wyborczych

Tegoroczni debiutanci wyborczy - czyli 18-21-latkowie - nie obdarzają polityków zaufaniem. Mimo tego, połowa z nich oczekuje, że to oni właśnie powinni się zająć sprawami środowiska.

USA nie chcą pomóc biednym krajom dotkniętym zmianom klimatu

Amerykański wysłannik ds. klimatu, John Kerry, zapytany przez przewodniczącego Izby Reprezentantów o to czy Stany Zjednoczone zapłacą krajom, które zostały dotknięte klęskami żywiołowymi spowodowanymi zmianami klimatu, stwierdził: „nie – pod żadnym pozorem”.

Parlament Europejski poparł rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych

Przeciwko nowemu prawu była większość polskich europarlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Zjednoczonej Prawicy.

Politycy PO zawiedli w kluczowym głosowaniu PE dotyczącym przyrody

Unijne rozporządzenie w sprawie odtwarzania przyrody nie zostało przyjęte. Do przegłosowania wspólnego stanowiska Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego zabrakło jednego głosu.

Najbogatsi obiecali wesprzeć wrażliwych na zmianę klimatu, głównie pożyczkami

Szczyt w Paryżu zakończył się obietnicą wsparcia krajów najbardziej wrażliwych na zmianę klimatu kwotą 100 miliardów dolarów oraz utworzenia funduszu na rzecz różnorodności biologicznej i ochrony lasów. Jak podkreślają organizacje pozarządowa, zarówno kwota, jak i forma wsparcia, pozostawiają wiele do życzenia.