Partnerzy

Ekolodzy alarmują: rząd odbiera prawo do decydowania o miejscu, w którym żyjemy

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy ocenowej, określanej jako „Lex Knebel” z powodu kneblowania ust i odbierania praw obywatelom, gminom i organizacjom pozarządowym - alarmują organizacje środowiskowe.

Młodzi chcą klimatu i środowiska w programach wyborczych

Tegoroczni debiutanci wyborczy - czyli 18-21-latkowie - nie obdarzają polityków zaufaniem. Mimo tego, połowa z nich oczekuje, że to oni właśnie powinni się zająć sprawami środowiska.

USA nie chcą pomóc biednym krajom dotkniętym zmianom klimatu

Amerykański wysłannik ds. klimatu, John Kerry, zapytany przez przewodniczącego Izby Reprezentantów o to czy Stany Zjednoczone zapłacą krajom, które zostały dotknięte klęskami żywiołowymi spowodowanymi zmianami klimatu, stwierdził: „nie – pod żadnym pozorem”.

Parlament Europejski poparł rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych

Przeciwko nowemu prawu była większość polskich europarlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Zjednoczonej Prawicy.

Politycy PO zawiedli w kluczowym głosowaniu PE dotyczącym przyrody

Unijne rozporządzenie w sprawie odtwarzania przyrody nie zostało przyjęte. Do przegłosowania wspólnego stanowiska Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego zabrakło jednego głosu.

Najbogatsi obiecali wesprzeć wrażliwych na zmianę klimatu, głównie pożyczkami

Szczyt w Paryżu zakończył się obietnicą wsparcia krajów najbardziej wrażliwych na zmianę klimatu kwotą 100 miliardów dolarów oraz utworzenia funduszu na rzecz różnorodności biologicznej i ochrony lasów. Jak podkreślają organizacje pozarządowa, zarówno kwota, jak i forma wsparcia, pozostawiają wiele do życzenia.

ONZ: paliwa kopalne muszą odejść do lamusa

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaznaczył, że w dobie kryzysu klimatycznego nie należy skupiać się jedynie na redukcji emisji pochodzących z paliw kopalnych, a całkowicie zrezygnować z wykorzystania gazu, ropy oraz węgla.

Szczyt G7 w Hiroszimie. Co ustalono w sprawie paliw kopalnych

Mimo licznych apeli aktywistów i organizacji klimatycznych, przywódcy krajów G7 nie zadeklarowali daty odejścia od paliw kopalnych. Uznali za to skroplony gaz ziemny (LNG) jako „tymczasową” odpowiedź na kryzys energetyczny.

Rząd Hiszpanii chce zakazać pracy na powietrzu

W związku z anomaliami pogodowymi, z którymi mierzy się Hiszpania, rząd planuje zakazać pracy na powietrzu.

Kraje G7 chcą odejść od paliw kopalnych, ale nie wiedzą kiedy

W trakcie spotkania członkowie grupy najbogatszych gospodarek zadeklarowali m.in. „drastyczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej z OZE”.

PiS uległ naciskom myśliwych kosztem bezpieczeństwa

Sejm zagłosował za uchyleniem obowiązku okresowych badań psychologicznych i lekarskich myśliwych. Zdaniem ekologów rząd uległ naciskom myśliwskiego lobby, dając tej grupie kolejny przywilej, kosztem bezpieczeństwa publicznego.

Na COP28 nie będzie wolno krytykować rządu, islamu ani firm naftowych

Na tegorocznej konferencji klimatycznej w Dubaju nie będzie można krytykować islamu, naftowych korporacji ani rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Choć władze kraju zapewniają, że zapewnią przestrzeń do dyskusji, to kategorycznie sprzeciwiają się protestom, które co roku towarzyszą szczytom klimatycznym.

Niemcy chcą podjąć dialog z Rosją. "Zmiany klimatu nie patrzą na demokrację"

Niemcy są zdania, że mimo toczącej się w Ukrainie wojny, należy podjąć dialog z Rosją. Powodem są zmiany klimatu, które – jak argumentują władze w Berlinie – nie respektują tego, czy dane państwo jest demokratyczne czy też nie.

Śrubowanie ambicji klimatycznych przed COP28

Tegoroczna konferencja COP28 w Dubaju ma być kolejnym przełomem od czasu podpisania w 2015 roku porozumienia paryskiego. Jesienny szczyt ma przynieść zasadnicze zmiany w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych.

Prezydentem COP28 będzie szef koncernu naftowego. Aktywiści oburzeni

Gospodarzem tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, które na jej przewodniczącego wybrały szefa państwowego giganta naftowego Abu Dhabi National Oil Company, Sultana al-Jabera.

Surowsze sankcje na Rosję pomogłyby zakończyć wojnę

Jak wynika z najnowszego raportu fińskiego think tanku Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w ubiegłym miesiącu dochody Rosji z eksportu paliw kopalnych spadły o 17 proc., sięgając najniższego poziomu od czasu ataku na Ukrainę.

COP15: Jest porozumienie ws. ochrony bioróżnorodności. "Historyczny moment"

W Montrealu negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie ochrony światowej bioróżnorodności. Podczas trwającego szczytu COP15 zdecydowano o wzmożonej ochronie obszarów morskich i lądowych i przeznaczono na ten cel dodatkowe fundusze.

Wkrótce szczyt ONZ ws. bioróżnorodności. "To może być ostatnia szansa"

W przyszłym miesiącu w Montrealu odbędzie się 15. Konferencja ONZ w sprawie Różnorodności Biologicznej (COP 15). Zdaniem ekspertów jest to jedna z ostatnich okazji do uzgodnienia planu, który pozwoli uratować wymierające na świecie gatunki.