Partnerzy

„Część sukcesu już jest”: ekspert z WWF Polska o szczycie klimatycznym w Dubaju

Częściowy sukces w postaci powołania nowego Funduszu ds. szkód i strat – już osiągnięto. Nadal pozostają jednak sporne kwestie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Kowalczyk, starszy specjalista ds. polityki klimatycznej, Fundacji WWF Polska, obecny na Szczycie Klimatycznym COP28 w Dubaju.

Andrzej Modzelewski, E.ON Polska: W energetyce kierować się ekonomią

Węgiel w Polsce kończy się w sensie ekonomicznym. Niech wygra ta technologia – atom czy OZE – która jest w stanie szybciej się spłacić i w warunkach mniejszego obciążenia dla społeczeństwa, mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.

Grzegorz Poznański: Trzeba pamiętać, że Rosja jest i będzie nad Bałtykiem

Morze Bałtyckie można nazywać wewnętrznym morze NATO tylko w pewnym uproszczeniu, patrząc nań jedynie z militarnego punktu widzenia. Natomiast analizując szeroko i długofalowo, choćby z punktu widzenia środowiska naturalnego, trzeba pamiętać, że Rosja jest i będzie nad Bałtykiem - mówi Grzegorz Poznański, dyrektor generalny Stałego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Rozwój OZE w Polsce ma dwa główne hamulce

Główne bariery rozwoju OZE w Polsce to stan sieci elektroenergetycznej oraz legislacja – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezeska EDF Renewables Polska.

Planujemy obecność w Polsce na długie lata

Rozwijamy morską farmę wiatrową w pierwszej fazie offsore wind w Polsce. Patrzymy również na potencjał Morza Bałtyckiego. Prowadzimy także projekty edukacyjne – mówi Kacper Kostrzewa, dyrektor morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, należącej do Ocean Winds.

Jesteśmy gotowi na realizację kolejnych projektów

Potencjał Bałtyku szacowany jest na ponad 30 gigawatów. Jego pełne wykorzystanie zależy od szerokiej współpracy, otwartości na doświadczonych inwestorów i wykorzystania innowacyjnych technologii – mówi Michał J. Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Prezes PepsiCo na Europę: Klienci nie pójdą na kompromis

Nie wykorzystujemy polskiego rynku jedynie do sprzedaży, eksportujemy znaczną część wyrobów – mówi Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

Damian Absalon: Zbieranie wody deszczowej bardzo korzystne

Mała retencja polega na tym, że staramy się zatrzymać wodę jak najbliżej jej źródła. Woda wtedy nie płynie dalej a cały system wodny zachowuje się spokojnie - mówi prof. Damian Absalon Przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, członek rady naukowej koalicji "Dbamy o wodę".

Krzeszewska: Śmieci to nie problem, lecz cenny surowiec, który trzeba wykorzystać

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy ograniczyć niemal do zera ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi – mówi Magdalena Krzeszewska, COO PreZero w Polsce, firmy zajmującej się gospodarką odpadami.

Piotr Nieznański, WWF: Skażenie z Odry prawdopodobnie trafiło już do Bałtyku

Ja tutaj widzę zawalenie tych spraw na całej linii, tak jakby państwo przestało na moment działać, nie wiem, może sparaliżowane strachem, obawami przed komunikowaniem się ze społeczeństwem czy być może w związku ze zbliżającymi się wyborami – uważa Piotr Nieznański, Doradca Zarządu ds. Środowiskowych Fundacji WWF Polska.

Michał Kępowicz: Ochrona zdrowia nie zadziała bez ochrony środowiska

Czym „zdrowszy”, bardziej przyjazny środowisku jest szpital, tym my jesteśmy zdrowsi jako społeczeństwo – mówi Michał Kępowicz, dyrektor ds. Relacji Strategicznych i Market Access, Philips Healthcare CEE, członek zarządu Philips Polska.

Wygnański: Musimy sobie uświadomić, że energia jest bronią

Demokracje oparte o emocje z czasem okazują się kruche – mówi Jakub Wygnański z Fundacji Stocznia i podkreśla, że walka z ubóstwem energetycznym wymaga udziału społeczeństwa.

Wciąż mamy szansę ograniczyć ocieplenie do 1,5°C, ale jest trudniej

Nie możemy pozwolić na dalsze opóźnienia redukcji emisji – mówi Virginia Vilariño, główna autorka 4. rozdziału raportu III Grupy Roboczej IPCC.

Mięso komórkowe to trend, który będzie się rozwijać

To mięso bez wad, takich jak cholesterol, tłuszcze nasycone, cierpienie zwierząt czy koszty środowiskowe – mówi Yilmaz Bora, właściciel Primeval Foods.