BNP Paribas pod pręgierzem ekologów. Pierwszy taki pozew na świecie

Organizacje ekologiczne pozwały bank za pożyczki dla gigantów naftowych. To pierwszy na świecie pozew klimatyczny przeciwko bankowi komercyjnemu.

Publikacja: 02.03.2023 06:00

Pożyczki udzielane dużym koncernom naftowym i gazowym mają ogromny wpływ na pogłębiający się kryzys

Pożyczki udzielane dużym koncernom naftowym i gazowym mają ogromny wpływ na pogłębiający się kryzys klimatyczny

Foto: Oil and Gas Photographer / shutterstock

Trzy organizacje ekologiczne złożyły w paryskim sądzie pozew przeciwko bankowi BNP Paribas, zarzucając mu niewywiązywanie się z prawnie wiążącego obowiązku upewnienia się, że jego działalność nie szkodzi środowisku. Według Oxfam, Friends of the Earth i Notre Affaire à Tous, pożyczki udzielane przez francuski bank dużym koncernom naftowym i gazowym mają ogromny wpływ na pogłębiający się kryzys klimatyczny.

– Ten spór klimatyczny przeciwko bankowi komercyjnemu jest niewątpliwie pierwszym z wielu na całym świecie – stwierdziła Justine Ripoll z organizacji Notre Affaire à Tous. Jak stwierdziła działaczka, sektor finansowy jest w ogromnym stopniu odpowiedzialny za zbiorową zdolność do osiągnięcia lub nie, celów klimatycznych porozumienia paryskiego. Petycję w sprawie pociągnięcia banku do odpowiedzialności podpisało ok. 50 tys. osób.

Czytaj więcej

Bank Światowy inwestuje w katastrofę klimatyczną

Banki wciąż sponsorują gigantów naftowych

Bank BNP Paribas jest największym w Europie i piątym na świecie podmiotem finansującym ekspansję paliw kopalnych. Według raportu „Banking on Climate Chaos” opracowanego przez RainforestAction Network, w latach 2016–2021 zapewnił takim koncernom, jak TotalEnergies, BP czy Shell, pożyczki, emisje akcji oraz obligacji na łączną kwotę 55 mld dol. Jak wynika z raportu, firmy te kontynuują rozwój łącznie ponad 200 nowych projektów naftowych i gazowych, które mogą wygenerować ok. 8,6 mld ton emisji dwutlenku węgla. Projekty mają zostać zatwierdzone do 2025 roku.

BNP Paribas znalazł się niedawno w centrum uwagi jako jeden z pożyczkodawców TotalEnergies, dzięki którym firma uzyskała finanse na budowę wschodnioafrykańskiego rurociągu naftowego (EACOP). Mimo że w 2021 roku bank zdecydował się nie finansować projektu bezpośrednio, rok później wraz z kilkunastoma innymi bankami pożyczył TotalEnergies 8 mld dol.

W 2019 roku BNP Paribas zaczął snuć plany dotyczące dekarbonizacji, a obecnie twierdzi, że jego ekspozycja na węgiel energetyczny jest nieznaczna. W 2021 roku bank dołączył do sojuszu ONZ Net Zero Banking Alliance. Pod koniec stycznia 2023 roku BNP Paribas ogłosił, że do 2030 roku ograniczy finansowanie projektów związanych z wydobyciem i produkcją paliw kopalnych o 80 proc., do mniej niż miliarda euro.

Czytaj więcej

Zachód sponsoruje rosyjskie "bomby węglowe"

Niewystarczające starania

Zdaniem organizacji pozarządowych deklaracje banku nie są jednak wystarczające. Podkreślają, że BNP Paribas „wciąż nie wymaga od swoich klientów działających w branży naftowo-gazowej natychmiastowego zaprzestania rozwoju nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi i zaangażowania się w stopniowe wychodzenie z sektora”.

Przedstawiciel banku w oświadczeniu dla agencji informacyjnej Reuters stwierdził, że żałuje, że organizacje nie zdecydowały się na nawiązanie z instytucją dialogu przed złożeniem pozwu, oraz zapewnił, że zdaniem banku „transformacja ekologiczna jest jedyną realną drogą dla przyszłości naszych gospodarek”.

– Skupiamy się na naszej ścieżce wyjścia z paliw kopalnych, przyspieszając finansowanie energii odnawialnej i wspierając naszych klientów, bez których przejście nie może się odbyć – czytamy w oświadczeniu.

Według analizy organizacji DeSmog z 2021 roku, większość dyrektorów zarządów czołowych światowych banków miała powiązania z branżami zanieczyszczającymi środowisko i związanymi z nimi grupami lobbystów.

Rachunek sumienia
Toksyny w przedmiotach codziennego użytku. W taki sposób zatruwamy morza
Rachunek sumienia
Naukowcy alarmują: ludzkość poniosła porażkę
Rachunek sumienia
Bogaci nie chcą się zrzucać na klimat
Rachunek sumienia
Szkody klimatyczne sięgają 16 mln dolarów na godzinę
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rachunek sumienia
Najbogatsi zagrażają globalnym celom klimatycznym