Aktualizacja: 21.11.2024 10:00 Publikacja: 08.03.2023 12:45
Foto: Adobe Stock
Na ubiegłotygodniowy raport organizacji Greenpeace, w którym naukowcy przebadali zawartość wód kopalnianych, odprowadzanych przez spółki górnicze do rzek. Ustalili, że te ścieki są bardziej zasolone niż Bałtyk, i zasolenie rzek rośnie po kilka a nawet kilkadziesiąt razy po tym, jak mijają kolejne śląskie kopalnie. W efekcie, i Odra i Wisła, wpływają na Śląsk jako czyste rzeki, nawet z pierwszą klasą czystości, a wypływają jako ścieki.
Ślub i wesele Ananta Ambaniego, syna jednego z najbogatszych ludzi na świecie i Radhiki Merchant, mają szanse przejść do historii jako jedne z najbardziej szkodliwych dla klimatu.
Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii ustalili, że tworzywa sztuczne, z których wykonane są przedmioty codziennego użytku, zawierają szereg substancji szkodliwych dla organizmów morskich.
Najnowsza ocena klimatycznych „parametrów życiowych” Ziemi wykazała, że stan aż 20 z 35 badanych aspektów drastycznie się pogorszył. Autorzy badania ostrzegają, że skala zniszczeń może świadczyć o tym, że życie na Ziemi jest zagrożone.
Najbogatsze gospodarki niechętnie finansują walkę ze zmianami klimatu. W tym roku zasiliły Zielony Fundusz Klimatyczny kwotą jedynie 9,3 miliarda dolarów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nowe badanie oszacowało skalę szkód wynikających z pogłębiającego się kryzysu klimatycznego w latach 2000-2019. Jak się okazuje, każdej godziny tracimy kilkanaście milionów dolarów.
Aktywiści Greenpeace – organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ochrony środowiska – złożyli skargę do Komisji Europejskiej na naruszenie unijnego prawa w zakresie ochrony polskich rzek. Jak czytamy, chodzi przede wszystkim o działania polskich władz, które – zdaniem działaczy – doprowadziły do katastrofy w Odrze w 2022 roku.
Nowy raport Greenpeace ujawnia, że choć właściciele prywatnych samolotów często tłumaczą, że są im one niezbędne do pracy, najczęściej korzystają z nich w zupełnie innych celach, a liczba tego typu lotów gwałtownie wzrasta w okresie letnim.
Koncern Shell pozywa Greenpeace o odszkodowanie za wejście działaczy na pokład statku wydobywczego w tym roku. Żądanie ma opiewać na 2,1 mln dolarów.
W Parlamencie Europejskim trwa batalia o ogromny projekt Nature Restoration Law, który jest jedną z najważniejszych od lat inicjatyw na rzecz ochrony przyrody w Unii Europejskiej i klimatu.
Organizacja złożyła w kwietniu zażalenie na pozwolenie na rozbudowę kopalni Bílina i protestuje przeciwko planom przedłużenia jej funkcjonowania do 2035 roku i wzywa koncern energetyczny ČEZ do wycofania się z planu przedłużenia wydobycia tam węgla.
Francuska firma TotalEnergies pozwała Greenpeace oraz firmę konsultingową Factor-X, twierdząc, że raport zawiera „fałszywe i wprowadzające w błąd informacje”. Aktywiści uważają, że to próba ich uciszenia.
Aktywiści Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
Śląsk zamienia czystą Odrę w ściek – zbadali naukowcy Greenpeace. Z Wisłą jest jeszcze gorzej. Ekolodzy wskazują winnych katastrofy – to kopalnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas