W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Europa została dotknięta kryzysem na rynku energetycznym. Spadek podaży ropy doprowadził do gwałtownego wzrostu cen energii na świecie, a rządy starały się walczyć z kryzysem m.in. poprzez udzielanie dotacji do zużycia paliw kopalnych.
Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w ubiegłym roku dotacje rządowe na paliwa kopalne przekroczyły kwotę 1 biliona dolarów. Autorzy analizy oceniają, że dotacje na ropę wzrosły w latach 2021-2022 o 85 proc., a na gaz ziemny i energię elektryczną ponad dwukrotnie rok do roku. Większość dotacji przyznano również na rynkach wschodzących i rozwijających się.
Czytaj więcej
Portal Energy Monitor w oparciu o dane firmy GlobalData ocenił, że działalność 25 największych producentów ropy naftowej i gazu wystarczy, by skutecznie zaprzepaścić szanse na utrzymanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C.
Według analityków, tak wysoka kwota dotacji na wysokoemisyjne źródła energii stoi w sprzeczności z podpisanym w 2021 roku paktem klimatycznym z Glasgow, wzywającym kraje do wycofania „nieefektywnych” dotacji na paliwa kopalne. Zauważają również, że choć raport uwzględnił bezpośrednie subsydia do paliw kopalnych, to brakuje w nim jednak oceny szkód, jakie wspierana finansowo przez rządy działalność gigantów naftowych i gazowych wyrządza środowisku i klimatowi.
Zdaniem analityków Międzynarodowej Agencji Energetycznej, znaczna część dotacji nie była właściwie ukierunkowana, nie brano bowiem pod uwagę potrzeb najuboższej i najbardziej wykluczonej części globalnej społeczności. Dodatkowo choć część konsumentów skorzystała z możliwości obniżenia rachunków za prąd, dotacje na gaz i ropę „sztucznie utrzymywały konkurencyjność paliw kopalnych w porównaniu z niskoemisyjnymi alternatywami”.
Jak wynika z raportu BloombergNEF, całkowite wydatki światowych rządów na paliwa kopalne w 2022 roku, były ponad dwukrotnie wyższe niż inwestycje w odnawialne źródła energii.
Czytaj więcej
Nowa analiza wykazała, że ExxonMobil od lat 70. dysponował szczegółową wiedzą na temat szkodliwego wpływu wykorzystania paliw kopalnych na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.
Analitycy Międzynarodowej Agencji Energetycznej ostrzegają, że reakcja na kryzys energetyczny udowadnia, że poleganie na paliwach kopalnych jest bardzo ryzykowne, a rządy powinny skupić się na sprawiedliwej transformacji energetycznej, zamiast wspierać branżę paliwową.
„Dla rządów znacznie lepiej jest poświęcać czas i pieniądze na zmiany strukturalne, które zmniejszają popyt na paliwa kopalne, niż na pomoc doraźną, gdy ceny paliw rosną” – czytamy w raporcie.