Naftowy gigant z premedytacją zanieczyszczał środowisko od dekad

Nowa analiza wykazała, że ExxonMobil od lat 70. dysponował szczegółową wiedzą na temat szkodliwego wpływu wykorzystania paliw kopalnych na pogłębianie się kryzysu klimatycznego.

Publikacja: 17.01.2023 12:29

Naftowy gigant z premedytacją zanieczyszczał środowisko od dekad

Foto: Adobe Stock

Najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma Science wykazało, że już 50 lat temu, naftowy gigant ExxonMobil doskonale zdawał sobie sprawę z klimatycznych konsekwencji swojej działalności. Co więcej, dane jakimi dysponowała firma były często dokładniejsze od ustaleń naukowców z NASA. Analizę przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Miami oraz Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Niemczech. Swoje ustalenia oparli na dokumentach wewnętrznych ExxonMobil, uzyskanych wcześniej przez dziennikarzy i badaczy oraz na badaniach opublikowanych w 2015 r. przez InsideClimate News i Los Angeles Times.

Jak ustalili naukowcy, w latach 1977-2003 ExxonMobil zlecał wykonanie szczegółowych prognoz klimatycznych. Analizy wykonywane z wykorzystaniem kilkunastu modeli komputerowych wykazały, że globalna temperatura będzie rosła o ok. 0,2°C na dekadę, co jest zgodne z innymi badaniami naukowymi, a także w dużej mierze pokrywa się z faktycznymi zmianami, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Firma z dużą dokładnością oszacowała również budżet węglowy, czyli ilość dwutlenku węgla, jaką można dodać do atmosfery, aby utrzymać ocieplanie się planety poniżej 2°C. Trafnie również przewidziała, że globalne ocieplenie będzie wykrywalne w latach 1995-2005 oraz odrzuciła możliwość nadejścia epoki lodowcowej.

Czytaj więcej

Naftowi giganci po cichu planują dalszą ekspansję

Naukowcy z Harvardu do weryfikacji modeli zastosowanych przez ExxonMobil, wykorzystali techniki statystyczne ustanowione przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Jak się okazało, 63-83 proc. prognoz dotyczących zmian klimatu autorstwa naukowców zatrudnionych przez firmę okazała się słuszna. Dla porównania, prognozy klimatyczne sporządzone przez naukowca NASA dr Jamesa Hansena w 1988 roku, przedłożone Kongresowi Stanów Zjednoczonych, miały dokładność 38-66 proc.

W czasie, gdy naftowy gigant posiadał silne dowody na to, jak postępują zmiany klimatyczne, publicznie poddawał w wątpliwość ich istnienie oraz wiarygodność wykorzystywanych przez naukowców modeli klimatycznych. W 2013 roku ówczesny dyrektor generalny ExxonMobil, Rex Tillerson, twierdził, że modele klimatyczne są niewiarygodne, a wpływ spalania paliw kopalnych „jest niepewny”.

Firma podtrzymuje, że zarzuty są chybione, a krytycy „nie rozumieją wcześniejszych badań”. Na początku ubiegłego roku ExxonMobil zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Rachunek sumienia
Obliczyli, ile giganci naftowi powinni zapłacić za klimatyczne szkody
Rachunek sumienia
Biedne kraje niszczą planetę coraz bardziej
Rachunek sumienia
Elon Musk królem problemu z prywatnymi odrzutowcami
Rachunek sumienia
Spółki górnicze reagują na raport Greenpeace o katastrofie Odry
Rachunek sumienia
BNP Paribas pod pręgierzem ekologów. Pierwszy taki pozew na świecie
Rachunek sumienia
Rządy hojnie wspierają branżę paliw kopalnych