Po miesiącach negocjacji członkowie Parlamentu Europejskiego, rządy krajowe i Komisja Europejska zawarły porozumienie w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Głównym celem nowego prawa jest uczynienie całego europejskiego zasobu budowlanego neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Szacuje się, że budynki odpowiadają za 40 proc. zapotrzebowania energetycznego regionu.
Budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne
Od 2030 roku wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej muszą być zeroemisyjne. Wyjątek stanowią nowe budynki zajmowane lub będące własnością władz publicznych, w przypadku których obowiązek zeroemisyjności będzie obowiązywał od 2028 roku. Z kolei do 2050 roku wszystkie budynki w Unii Europejskiej powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji. Od 2030 roku dachy wyposażone w panele fotowoltaiczne będą musiały być również instalowane we wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i stopniowo instalowane w innych miejscach.
Czytaj więcej
Zeroemisyjne budynki, fala termomodernizacji i likwidacja pieców na paliwa kopalne - coraz bliżej...
Instytucje unijne zgodziły się na włączenie do krajowych planów renowacji budynków mapy drogowej "w celu stopniowego wycofania kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku”, a od 1 stycznia 2025 roku kraje unijne nie będą wspierać za pomocą dotacji do instalacji "autonomicznych" kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.
Według opublikowanego niedawno raportu Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB), kraje unijne każdego roku przeznaczają 3,2 miliarda euro na dotacje do urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa kopalne. Gdyby połowę tych pieniędzy przeznaczyć na dotacje do pomp ciepła, do 2040 roku Europa byłaby w stanie zaspokajać potrzeby grzewcze w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.