Świat odchodzi od węgla? Przybywa elektrowni węglowych. To zasługa jednego kraju

Nowy raport think tanku Global Energy Monitor ujawnia niepokojącą tendencję – zamiast odchodzić od węgla, kraje dodają nowe moce. W ostatnim czasie najwięcej w elektrownie węglowe zainwestowały Chiny.

Publikacja: 16.04.2024 11:04

Za dwie trzecie nowych mocy z węgla w 2023 roku odpowiadają Chiny.

Za dwie trzecie nowych mocy z węgla w 2023 roku odpowiadają Chiny.

Foto: Ella Ivanescu Unsplash

Jak wynika z najnowszej analizy, w ubiegłym roku po raz pierwszy od czterech lat na świecie odnotowano przyrost mocy węglowych.

Według danych Global Coal Plant Tracker, w 2023 roku uruchomiono 69,5 gigawatów (GW) mocy węglowej, natomiast wycofano jedynie 21,1 GW. Globalne moce węglowe wzrosły zatem o 48,4 GW, sięgając łącznie 2130 GW.

Nowe elektrownie węglowe na świecie. Chiny liderem

Za dwie trzecie nowych mocy odpowiadają Chiny, które w ubiegłym roku rozpoczęły budowę nowych elektrowni węglowych o mocy 70,2 GW.

Jak podkreśla Qi Qin, analityk chińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, tendencja obserwowana w Chinach jest sprzeczna ze światowymi dążeniami odchodzenia od węgla, a kraj powinien skupić się na wdrożeniu bardziej rygorystycznych przepisów w zakresie kontroli projektów dotyczących energii węglowej.

Czytaj więcej

Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom

Konieczne jest również przyspieszenia przejścia na energię odnawialną, aby zagwarantować realizację krajowych celów klimatycznych. Chiny zamierzają do końca dekady osiągnąć szczytową emisję dwutlenku węgla, a do 2060 roku stać się neutralne emisyjnie, co nie będzie możliwe, jeśli będą kontynuować wzrost produkcji energii z węgla.

Poza Chinami tempo dodawania nowych mocy węglowych na świecie zwolniło, osiągając najniższy poziom od 2015 roku. Łącznie 22,1 GW dodały w ubiegłym roku kraje takie jak Indie, Indonezja, Wietnam, Pakistan, Japonia, Bangladesz, Korea Południowa, Zimbabwe oraz Grecja.

Jednocześnie wycofano 17,4 GW, co w niemal połowie stanowi zasługę Stanów Zjednoczonych, a w 23 proc. Unii Europejskiej. Polska ograniczyła swoje moce węglowe o 0,5 GW. Najniższy w historii poziom mocy węglowych oraz planowanych osiągnęły kraje OECD oraz Unii Europejskiej, osiągając łącznie 7,1 GW. Wśród nich jedynie Stany Zjednoczone, Turcja, Australia oraz Japonia wciąż rozważają nowe projekty węglowe.

Które kraje rezygnują z węgla?

Według raportu spośród 82 krajów produkujących energię węglową, aż 47 zmniejszyło jej moce lub utrzymało je na poziomie z 2015 roku. Należą do nich Austria, Belgia, Szwecja, Portugalia, Peru i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w tym roku mają do nich dołączyć m.in. Słowacja oraz Wielka Brytania.

Od podpisania porozumienia paryskiego w 2015 roku 25 krajów ograniczyło swoje moce produkcyjne w elektrowniach węglowych, a 35 je zwiększyło. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych wymaga całkowitego odejścia od produkcji energii z węgla do 2004 roku. Oznacza to, że każdego roku należałoby zmniejszać globalne moce węglowe o 126 GW. W przypadku Chin osiągnięcie ich celów klimatycznych wymaga ograniczenia produkcji energii z węgla o 30 GW do 2025 roku. 

Raport wykazał ogromną zależność krajów Azji Środkowej od węgla – w ciągu ostatniej dekady moce węglowe regionu wzrosły dwukrotnie, osiągając w Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie łączną moc 8,1 GW. Niemal połowa produkcji energii elektrycznej w regionie opiera się na węglu, choć jest on wyjątkowo dotknięty konsekwencjami pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Jak wynika z najnowszej analizy, w ubiegłym roku po raz pierwszy od czterech lat na świecie odnotowano przyrost mocy węglowych.

Według danych Global Coal Plant Tracker, w 2023 roku uruchomiono 69,5 gigawatów (GW) mocy węglowej, natomiast wycofano jedynie 21,1 GW. Globalne moce węglowe wzrosły zatem o 48,4 GW, sięgając łącznie 2130 GW.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energia
Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”
Energia
Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii
Energia
Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych
Energia
Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych
Energia
Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?