Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 09:59 Publikacja: 11.04.2025 15:27
Hiszpański Repsol jest jedną z nielicznych wśród czołowych firm naftowych na świecie, które nie przewidują zwiększenia produkcji węglowodorów.
Foto: mat. pras.
Autorzy analizy think tanku Carbon Tracker wzięli pod lupę 30 największych producentów paliw kopalnych na świecie i ocenili ich działania na podstawie szeregu czynników, takich jak plany produkcyjne, cele redukcji gazów cieplarnianych (GHG) oraz cele redukcji metanu. W badaniu pominięto producentów z krajów objętych sankcjami międzynarodowymi.
W tym roku mija dekada od podpisania przełomowego porozumienia paryskiego, w którym sygnatariusze zobowiązali się do utrzymania wzrostu temperatury na świecie w tym stuleciu znacznie poniżej 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz podjęcia wysiłków na rzecz dalszego ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C. Naukowcy nie mają wątpliwości, że w tym celu konieczne jest odchodzenie od najbardziej emisyjnych źródeł energii, czyli paliw kopalnych, jednak producenci ropy, gazu oraz węgla nie zamierzają się spieszyć.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prezydenckie obietnice „wiercenia” bez ograniczeń oraz wprowadzenie stanu wyjątkowego w energetyce nie przyniosł...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Biały Dom może się odwracać od kampanii na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji CO2, ale potęgi odnawialnych...
Jak wynika z najnowszego, corocznego raportu „Global Electricity Review” think tanku Ember, w 2024 roku 40,9 pro...
„To skandal, że UE nadal importuje rosyjski gaz” — mówi analityk Ember, dr Paweł Czyżak, komentując informacje o...
Obywatele Unii Europejskiej są coraz bardziej przychylni wprowadzeniu zakazu reklam paliw kopalnych – pokazuje n...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas