Reklama
Rozwiń

Giganci naftowi planują zwiększenie produkcji. „USA wywołają efekt domina na świecie”

„Można wątpić, czy branża paliw kopalnych jest w stanie lub chce podążać ścieżką dostosowaną do celów porozumienia paryskiego” – uważają autorzy najnowszego raportu Paris Maligned III przygotowanego przez think tank Carbon Tracker

Publikacja: 11.04.2025 15:27

Hiszpański Repsol jest jedną z nielicznych wśród czołowych firm naftowych na świecie, które nie prze

Hiszpański Repsol jest jedną z nielicznych wśród czołowych firm naftowych na świecie, które nie przewidują zwiększenia produkcji węglowodorów.

Foto: mat. pras.

Autorzy analizy think tanku Carbon Tracker wzięli pod lupę 30 największych producentów paliw kopalnych na świecie i ocenili ich działania na podstawie szeregu czynników, takich jak plany produkcyjne, cele redukcji gazów cieplarnianych (GHG) oraz cele redukcji metanu. W badaniu pominięto producentów z krajów objętych sankcjami międzynarodowymi.

W tym roku mija dekada od podpisania przełomowego porozumienia paryskiego, w którym sygnatariusze zobowiązali się do utrzymania wzrostu temperatury na świecie w tym stuleciu znacznie poniżej 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz podjęcia wysiłków na rzecz dalszego ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C. Naukowcy nie mają wątpliwości, że w tym celu konieczne jest odchodzenie od najbardziej emisyjnych źródeł energii, czyli paliw kopalnych, jednak producenci ropy, gazu oraz węgla nie zamierzają się spieszyć.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Energia
Fiasko energetycznego „blitzkriegu” Donalda Trumpa. Obietnice bez pokrycia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energia
Rewolucja, której nawet Ameryka Trumpa nie pokona
Energia
Fotowoltaika rośnie w siłę. Nowe dane pokazują, że nadchodzi przełom
Energia
Rośnie import rosyjskiego gazu do UE. Ekspert: Europa naraża się na szantaż
Energia
Zakaz reklamy paliw kopalnych w Europie. Mieszkańcy UE zmieniają zdanie