Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”

Największe na świecie koncerny naftowe i gazowe, mimo ambitnych deklaracji, wciąż inwestują w nowe projekty wydobycia paliw kopalnych – przekonuje think tank Carbon Tracker w swoim nowym raporcie.

Publikacja: 22.03.2024 13:11

W zestawieniu Carbon Tracker najwyższą (choć i tak dość niską) pozycję zajął koncern BP.

W zestawieniu Carbon Tracker najwyższą (choć i tak dość niską) pozycję zajął koncern BP.

Foto: Jason Alden: Bloomberg Finance LP

Odejście od paliw kopalnych stanowi konieczny krok w walce z postępującymi zmianami klimatu, a jak podkreślił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, „nie da się uratować płonącej planety, podlewając ją paliwami kopalnymi”.

Tymczasem branża kopalna, niezmiennie odnotowująca ogromne zyski, chętnie deklaruje gotowość do walki o klimat, jednocześnie otwierając kolejne projekty wydobycia ropy i gazu.

Co więcej, firmy nie kryją się ze swoimi intencjami – dyrektor generalny Saudi Aramco, Amin Nasser, stwierdził niedawno, że świat powinien „porzucić fantazję o wycofywaniu się z ropy i gazu i zamiast tego inwestować w nie odpowiednio odzwierciedlając realistyczne założenia dotyczące popytu”.

Branża naftowa wciąż inwestuje w wydobycie paliw kopalnych

Analitycy z think tanku Carbon Tracker postanowili przyjrzeć się, czy działalność 25 największych firm z branży kopalnej jest zgodna z celami klimatycznymi porozumienia paryskiego.

Czytaj więcej

Jedno z największych miast świata zagrożone brakiem wody. Nadciąga „dzień zero”?

Każda ze spółek została oceniona w pięciu obszarach: planach inwestycyjnych, niedawno zatwierdzonych projektach, planach produkcyjnych, celach w zakresie redukcji emisji oraz polityce wynagrodzeń kadry kierowniczej w kontekście zachęcania do zwiększenia produkcji.

W skali ocen A byłaby zgodna z celami porozumienia paryskiego dotyczącymi ograniczenia wzrostu temperatury do „znacznie poniżej” 2°C, a najlepiej do 1,5°C, a ocena H oznaczałaby zgodność z najgorszymi scenariuszami, zakładającymi ocieplenie się klimatu o co najmniej 2,4°C w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Relatywnie najlepszy wynik (ocenę D) uzyskał brytyjski gigant naftowy BP, który według analizy think tanku, nadal planuje zwiększenie wydobycia gazu ziemnego na sześciu kontynentach. Jest to jedyna spółka z badanych, która deklarowała dążenie do ograniczenia produkcji do 2030 roku.

Repsol, Equinor, Eni, Shell i TotalEnergys otrzymały ocenę E, deklarując utrzymanie wolumenu na dotychczasowym poziomie. Najgorzej w zestawieniu wypadły ExxonMobil, Petrobras, Saudi Aramco i ConocoPhillips, z których każda deklaruje dalsze zwiększanie produkcji w kolejnych latach. ConocoPhillips, która uzyskała najniższą możliwą ocenę, zamierza zwiększyć produkcję aż o 47 proc. w ciągu najbliższych pięciu do ośmiu lat w porównaniu z produkcją w roku 2022.

Tymczasem, według autorów raportu, świadomość klimatyczna w społeczeństwie rośnie i coraz więcej inwestorów stara się koncentrować na zrównoważonych projektach. 

Analityczka Carbon Tracker i główa autorka raportu, Maeve O'Connor, w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreśliła, że głównym celem publikacji miało być uświadomienie inwestorom, że wspieranie finansowo zanieczyszczających branży jest nie tylko szkodliwe dla klimatu, ale też niekorzystne biznesowo. 

– Nie ulega wątpliwości, że pozyskiwanie czystej energii staje się coraz tańsze, a zatem inwestowanie w branżę kopalną, gdy za kilka lat zapotrzebowanie na ropę czy gaz będzie znacznie mniejsze, zwyczajnie się nie opłaci – mówi ekspertka. 

Energia
Rośnie import rosyjskiego gazu do UE. Ekspert: Europa naraża się na szantaż
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Energia
Zakaz reklamy paliw kopalnych w Europie. Mieszkańcy UE zmieniają zdanie
Energia
Zmiany klimatu napędzają popyt na energię elektryczną. To wina upałów
Energia
Europa odchodzi od LNG? Nowe dane. Eksperci: transformacja energetyczna działa
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Energia
Kraje BRICS odchodzą od paliw kopalnych. To sukces jednego państwa
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście