Rzadkie zjawisko na Pomorzu. „Pojawił się nowy i długo oczekiwany gatunek”

W rezerwacie przyrody nad Zatoką Pucką po raz pierwszy w Polsce zaobserwowano żurawia kanadyjskiego. Ptak ten występuje naturalnie w Ameryce Północnej i na Alasce. Dlaczego pojawił się w naszym kraju?

Publikacja: 12.05.2025 14:34

Żuraw kanadyjski pojawia się w Europie najczęściej na skutek tzw. błądzenia migracyjnego – ptaki tra

Żuraw kanadyjski pojawia się w Europie najczęściej na skutek tzw. błądzenia migracyjnego – ptaki tracą orientację z powodu burz, silnych wiatrów lub zmian klimatycznych.

Foto: AdobeStock

Żuraw kanadyjski (Antigone canadensis) to gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Występuje on głównie w Ameryce Północnej i skrajnie północno-wschodniej Azji. Choć w historii było jedynie około dziesięciu przypadków obserwacji tego gatunku w Europie, niezwykłego ptaka dostrzeżono ostatnio także w Polsce, co spotkało się z wielkim entuzjazmem ornitologów. 

Czytaj więcej

Ptaków jest coraz mniej. Przez zmiany klimatu nie mogą odchować młodych

Żuraw kanadyjski pojawił się w Polsce. „Bardzo długo oczekiwany" 

Jak informuje w mediach społecznościowych portal clanga.com, 5 maja doświadczeni polscy obserwatorzy – Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak oraz Marek Biegański – zauważyli w naszym kraju żurawia kanadyjskiego. To pierwszy udokumentowany przypadek obecności tego gatunku na terytorium naszego kraju. Do odkrycia doszło w rezerwacie przyrody Beka nad Zatoką Pucką.

„Bardzo długo oczekiwany nowy dla Polski gatunek – dorosły żuraw kanadyjski (Antigone canadensis) został właśnie znaleziony w Rezerwacie Przyrody Beka nad Zatoką Pucką przez Łukasza Janochę, Samuela Sosnowskiego, Antoniego Karolaka i Marka Biegańskiego” – czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie Facebook przez portal clanga.com. 

„Dla mnie to 326 gatunek w Polsce i 287 samodzielnie znaleziony. Jako, że jest to ptak zalatujący z ameryki północnej to nie ma wielu stwierdzeń w Europie, ich liczba oscyluje między 10, a 15. Z niecierpliwością czekam na artykuł w Dutch Birding, w którym mają zostać uporządkowane te pojawy. Tymczasem trzeba ruszać w teren!” – podkreślił  Łukasz Janocha, jeden z mężczyzn, którzy zaobserwowali ptaka. „Jest to jedynka dla Polski, nowy gatunek na liście ptaków stwierdzonych w Polsce!! Spełniło się właśnie moje największe marzenie, o którym myślałem zdmuchując świeczki na torcie lub wrzucając monety do fontann” – dodał Antoni Karolak, drugi z obserwatorów. 

Rezerwat Beka, w którym zaobserwowano niezwykłego ptaka, to jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce – to dom dla ponad 200 gatunków ptaków. Jego unikalny mikroklimat i bogactwo terenów sprawiły prawdopodobnie, że pojawił się tam żuraw kanadyjski, który przez kilka dni żerował na terenach podmokłych. 

Czytaj więcej

Niespotykane zachowanie ptaków w Polsce. Skąd się bierze?

Jak wygląda i gdzie występuje żuraw kanadyjski?

Żuraw kanadyjski to ptak o szaro-brązowym upierzeniu, rozpiętości skrzydeł przekraczającej dwa metry i charakterystycznej czerwonej „czapeczce” na głowie.  Jego długie, ciemne nogi w locie trzymane są wyciągnięte, długa szyja zaś wyprostowana. Młode ptaki nie mają czerwonej czapeczki na głowie, upierzenie wierzchu ciała jest brązowawe, a od spodu – szare.

Czytaj więcej

Alarmujący spadek populacji ptaków w Europie

Zwierzę to migruje przede wszystkim na terenach Ameryki Północnej, jego pojawienie się w Europie jest prawdopodobnie efektem tzw. błądzenia migracyjnego – zjawiska, kiedy ptaki tracą orientację z powodu burz, silnych wiatrów lub zmian klimatycznych. Naturalnymi siedliskami żurawia kanadyjskiego są północne regiony Ameryki Północnej – Kanada, Alaska, a także północno-wschodnia Syberia.

W Polsce żyją oczywiście żurawie, ale są to żurawie zwyczajne, zwane też żurawiami popielatymi albo żurawiami szarymi. Ich populacja należy do jednej z największych w Europie – szacowana jest bowiem na 20–30 tys. par lęgowych. Gatunek ten – objęty ścisłą ochroną – dynamicznie zwiększał swoją liczebność od lat 80. XX wieku, przede wszystkim dzięki ochronie mokradeł i terenów podmokłych, które stanowią jego kluczowe siedliska lęgowe.

Żuraw kanadyjski (Antigone canadensis) to gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Występuje on głównie w Ameryce Północnej i skrajnie północno-wschodniej Azji. Choć w historii było jedynie około dziesięciu przypadków obserwacji tego gatunku w Europie, niezwykłego ptaka dostrzeżono ostatnio także w Polsce, co spotkało się z wielkim entuzjazmem ornitologów. 

Żuraw kanadyjski pojawił się w Polsce. „Bardzo długo oczekiwany" 

Pozostało jeszcze 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Tysiące mrówek w probówkach. Przemytnicy skazani w „przełomowym” procesie
Zwierzęta
Dziesiątki ton owczej wełny trafią na wysypisko? Załamanie rynku w Szwajcarii
Zwierzęta
Wilki wracają do Europy. Sukces przyrody czy powód do zmartwień?
Zwierzęta
Psy mogą szkodzić środowisku. Nowe badanie pokazuje skalę problemu
Zwierzęta
Popularna ryba stanie się luksusem? Eksperci biją na alarm. „Punkt krytyczny”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem