Jak przekonują eksperci organizacji PLOS, wilki zamieszkują obecnie 19 krajów europejskich – od Austrii, Belgii i Francji, po Niemcy, Włochy i państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Wyjątkiem pozostają jedynie trzy mikropaństwa: San Marino, Monako i Watykan.
Zaskakujące jest, że tak duży drapieżnik powrócił właśnie na tereny Europy – kontynentu intensywnie wykorzystywanego rolniczo, silnie zurbanizowanego i zamieszkanego przez ok. 450 milionów ludzi. „Mimo trudnych warunków Europa może dostarczyć cennych wniosków dotyczących ochrony przyrody na całym świecie w XXI wieku” – podkreślają eksperci.
Coraz więcej wilków w Europie
Naukowcy wskazują, że przyczyn odbudowy populacji wilka w Europie jest kilka. Po pierwsze – ochrona prawna tych zwierząt, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym. Po drugie – wyludnianie się terenów wiejskich, w wyniku którego wiele obszarów przekształca się w lasy i inne tereny zielone. Trzeci czynnik to zaś wzrost liczby dzikich zwierząt, będących ofiarami wilków – takich jak jelenie, sarny czy dziki.
„Głównym powodem był upadek rolnictwa górskiego i podgórskiego w wielu regionach Europy” – wyjaśnia prof. Luigi Boitani, włoski zoolog z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie i przewodniczący Large Carnivore Initiative for Europe (LCIE), grupy ekspertów działającej na rzecz ochrony dużych drapieżników w Europie. „Intensywne rolnictwo na nizinach wystarcza, by wyżywić 500 milionów Europejczyków. Obszary górskie zostały ponownie zasiedlone przez jelenie i dziki, a wilki korzystają z tego faktu” – dodaje ekspert.
Czytaj więcej
W Europie odnotuje się gwałtowny wzrost populacji wilczaków – hybrydy psa i wilka. Wilczaków przy...