Aktualizacja: 21.11.2024 13:02 Publikacja: 18.07.2024 04:20
– Istniejąca zapora ma negatywny wpływ na przyrodę. W marcu w Białowieży gościliśmy misję UNESCO i wiemy, że np. w kwestii populacji dużych i średnich ssaków konsekwencje będą w pełni odczuwalne zapewne w perspektywie kilkunastu lat, choć już dzisiaj widać skalę szkód – tak o „Tarczy Wschód” mówi Mikołaj Dorożała, Podsekretarz stanu i Główny Konserwator Przyrody.
Foto: Michał Zieliński PAP
Za kilka dni ma zostać opublikowany projekt wytycznych i rekomendacji dotyczący tzw. lasów społecznych i lasów cennych przyrodniczo. Kiedy dokładnie możemy się go spodziewać i co się w nim znajdzie?
Ten projekt jest efektem pracy Ogólnopolskiej Narady o Lasach i zespołów, które zostały w jej ramach stworzone. W ich skład weszli leśnicy, aktywiści, przyrodnicy, naukowcy, przedstawiciele branży drzewnej oraz samorządowcy. Wspólnym wysiłkiem pracowali nad propozycją wytycznych dla lokalnych zespołów, które będą tworzyć mapy lasów społecznych. Mamy świadomość, że lasy ważne społecznie to obszary, na których trzeba się skupić w pierwszej kolejności. W przypadku terenów cennych przyrodniczo, dysponujemy np. listą ponad 1000 potencjalnych rezerwatów do utworzenia, o łącznej powierzchni ok. 100 000 hektarów terenów leśnych, co jest wykonalne raczej w perspektywie kilkuletniej. Chcielibyśmy zacząć obejmować te tereny ochroną jak najszybciej. Poza lasami, na terenach cennych przyrodniczo znajdują się również inne istotne dla przyrody elementy, jak np. mokradła, rozlewiska.
Choć podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbył się trzy lata temu w szkockim Glasgow, ponad 100 krajów zobowiązało się do podjęcia wysiłków w celu wyeliminowania deforestacji, najnowsze dane wskazują, że wylesianie na świecie w 2023 roku wzrosło. To bardzo niepokojące – alarmują eksperci.
Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.
Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.
Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu alarmują, że próby ponownego zalesiania Afryki często są realizowane w oparciu o błędne dane, a to może przynieść szereg negatywnych konsekwencji dla środowiska naturralnego na tym kontynencie.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Najnowszy raport o stanie kriosfery ujawnia, że bez redukcji emisji do 2100 roku poziom morza może wzrosnąć o jeden metr, co przyniesie fatalne i nieodwracalne konsekwencje dla miliardów ludzi.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Kryzys klimatyczny już wywiera wpływ na sport, a sport wpływa na pogłębianie się kryzysu klimatycznego – stwierdził David Rudisha, kenijski lekkoatleta i wielokrotny złoty medalista olimpijski.
Według prezydenta Argentyny Javiera Milei, międzynarodowe wysiłki na rzecz walki z kryzysem klimatycznym to „socjalistyczne kłamstwo”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas