Wycinka lasów tropikalnych Amazonii wyhamowała. Najlepszy wynik od lat

Pierwszy rok rządów prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy przyniósł imponującą redukcję wylesiania brazylijskiej części amazońskiej dżungli. Do końca dekady nielegalne wycinki w tym wyjątkowo cennym przyrodniczo obszarze mają się całkowicie zakończyć.

Publikacja: 16.01.2024 14:30

Jedną z obietnic prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy było zatrzymanie wycinki lasów Amazo

Jedną z obietnic prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy było zatrzymanie wycinki lasów Amazonii.

Foto: Sergio Lima / AFP

Jak pokazują dane satelitarne brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych INPE, w 2023 roku obszar nielegalnie wyciętych drzew w brazylijskiej Puszczy Amazońskiej wyniósł 5153 kilometrów kwadratowych, co oznacza spadek o 49,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Choć stanowi to obszar ponad sześciokrotnie większy od Nowego Jorku, to wciąż najlepszy wynik od 2018 roku, czyli tuż przed objęciem urzędu przez Jaira Bolsonaro, którego czteroletnia kadencja przyniosła największe zniszczenia Amazonii od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych. Wskaźnik wylesiania pod koniec kadencji Bolsonaro wyniósł aż 59,5 proc. Luiz Inácio Lula da Silva, który 1 stycznia 2023 roku ponownie objął urząd prezydenta, uczynił walkę z nielegalnym wylesianiem dżungli amazońskiej głównym punktem wyzwaniem swojej kadencji i obiecał zakończyć je najpóźniej do 2030 roku.

Amazonia: wycinka lasów wyhamowała

Według pracowników brazylijskiego Ministerstwa Środowiska, tak dobry wynik jest efektem „zdecydowanych” inspekcji przeprowadzonych przez organ odpowiedzialny za ochronę środowiska. W ubiegłym roku liczba zawiadomień o naruszeniu wydanych przez agencję wzrosła o 106 proc. Jak poinformował resort „to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest zerowe wylesianie do 2030 roku”.

Czytaj więcej

Główny klimatolog NASA: upały w 2023 roku wywołał „tajemniczy” czynnik

Organizacje ekologiczna zwracają jednak uwagę na wzrost wylesiania w innym kluczowym regionie Brazylii. Według danych INPE w 2023 roku wycinka drzew w Cerrado, największej na świecie sawannie, wzrosła o 43 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co stanowi najwyższy poziom od rozpoczęcia pomiarów wylesiania w 2019 roku.

Jak podkreślają eksperci organizacji WWF, brazylijskie Cerrado to najbardziej zróżnicowany biologicznie ekosystem łąk na świecie, w którym żyje 5 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt, w tym ok. 200 gatunków ssaków, takich jak mrówkojady olbrzymie oraz pancerniki.

Cerrado jest również domem dla 860 gatunków ptaków, 1200 gatunków ryb oraz 90 milionów gatunków owadów. Niemal połowa z ponad 11 000 gatunków roślin rośnie wyłącznie tam i jest ważna dla przetrwania i kultury lokalnych społeczności. Sawanna jest bardzo istotna dla zapewnienia różnorodności biologicznej, a także dla brazylijskiego systemu wodnego, zaopatruje bowiem w źródła sześć z 12 najważniejszych regionów hydrologicznych kraju. Podobnie jak Puszcza Amazońska jest również ważnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. Jak wynika z danych rządowych w ciągu ostatnich 20 lat, Cerrado utraciło 12 proc. rodzimej roślinności.

Według WWF, ograniczenie wycinki sawanny jest kluczowe dla osiągnięcia globalnych celów klimatycznych.

„Jeśli zniszczenie Cerrado nie zostanie powstrzymane, globalne zobowiązanie do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C stanie się nieosiągalne” – twierdzą przedstawiciele organizacji.

Lasy
„Złodzieje drzew”. Nowe zjawisko we Francji. Zapowiedź ekokatastrofy?
Lasy
Projekty sadzenia lasów w Afryce w ogniu krytyki. „To niszczenie ekosystemów”
Lasy
Drzewa zaczynają „kaszleć” dwutlenkiem węgla. To skutek zmian klimatu
Lasy
Firma z Dubaju kontroluje miliony hektarów lasów w Afryce. W tle kredyty węglowe
Lasy
Wycinka lasów Amazonii zwalnia. Prezydent Brazylii spełni swoją obietnicę?