Wycinka lasów tropikalnych Amazonii wyhamowała. Najlepszy wynik od lat

Pierwszy rok rządów prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy przyniósł imponującą redukcję wylesiania brazylijskiej części amazońskiej dżungli. Do końca dekady nielegalne wycinki w tym wyjątkowo cennym przyrodniczo obszarze mają się całkowicie zakończyć.

Publikacja: 16.01.2024 14:30

Jedną z obietnic prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy było zatrzymanie wycinki lasów Amazo

Jedną z obietnic prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy było zatrzymanie wycinki lasów Amazonii.

Foto: Sergio Lima / AFP

Jak pokazują dane satelitarne brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych INPE, w 2023 roku obszar nielegalnie wyciętych drzew w brazylijskiej Puszczy Amazońskiej wyniósł 5153 kilometrów kwadratowych, co oznacza spadek o 49,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Choć stanowi to obszar ponad sześciokrotnie większy od Nowego Jorku, to wciąż najlepszy wynik od 2018 roku, czyli tuż przed objęciem urzędu przez Jaira Bolsonaro, którego czteroletnia kadencja przyniosła największe zniszczenia Amazonii od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych. Wskaźnik wylesiania pod koniec kadencji Bolsonaro wyniósł aż 59,5 proc. Luiz Inácio Lula da Silva, który 1 stycznia 2023 roku ponownie objął urząd prezydenta, uczynił walkę z nielegalnym wylesianiem dżungli amazońskiej głównym punktem wyzwaniem swojej kadencji i obiecał zakończyć je najpóźniej do 2030 roku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Lasy
Wycinka lasów nabiera tempa. Miliony hektarów zniknęły z powierzchni Ziemi
Lasy
Mikołaj Dorożała: Lepsza ochrona lasów w Polsce wkrótce stanie się faktem
Lasy
Wycinka „zielonych płuc Ziemi” ostro hamuje. Drwalom zostało tylko 6 lat
Lasy
Grzybowa anomalia w polskich lasach. Eksperci są zaniepokojeni
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Lasy
„Złodzieje drzew”. Nowe zjawisko we Francji. Zapowiedź ekokatastrofy?