Reklama
Rozwiń

Firma z Dubaju kontroluje miliony hektarów lasów w Afryce. W tle kredyty węglowe

Firma należąca do członka rodziny panującej z ZEA, gospodarza tegorocznego szczytu klimatycznego COP28, podpisuje z państwami afrykańskimi umowy dotyczące ogromnych terenów leśnych na tym kontynencie – informuje „Guardian”. Stoją za tym ogromne pieniądze.

Publikacja: 05.12.2023 10:55

Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wita prezydenta Zambii,

Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wita prezydenta Zambii, Hakainde Hichilemę, przed ceremonią otwarcia szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju.

Foto: Eissa AL-HAMMADI / UAE PRESIDENTIAL COURT / AFP

„Prawa do ogromnych fragmentów afrykańskich lasów są sprzedawane w ramach serii wielkich transakcji dotyczących offsetu węglowego, łącznie mowa o terenach o łącznej powierzchni przekraczającej powierzchnię Wielkiej Brytanii” – piszą dziennikarza „Guardiana” ujawniający transakcje, za którymi stoi tajemniczy członek dubajskiej rodziny panującej.

Mowa o projektach, które dotyczą sporych części kilku krajów afrykańskich, między innymi Liberii, Zimbabwe, Zambii i Tanzanii, a także Kenii. Prawa wynikające z zarządzania tymi obszarami, mogą być warte miliardy dolarów. „Te transakcje wzbudziły obawy o nowe <wydzieranie sobie Afryki>” – pisze „Guardian” nawiązując do XIX-wiecznej walki mocarstw kolonialnych o bogactwa naturalne tego kontynentu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Lasy
W polskich miastach pojawią się lasy społeczne. Nowy projekt resortu środowiska
Lasy
Rekordowe pożary lasów na świecie. Eksperci: „To globalny sygnał alarmowy”
Lasy
Polacy chcą wykupić lasy i stworzyć własną puszczę. „Las na pokolenia”
Lasy
Rusza największa na świecie wycinka lasów. Obszar o powierzchni Belgii pod topór
Lasy
Rekordowa liczba pożarów w Puszczy Amazońskiej. Rząd Brazylii zabrał głos