Aktualizacja: 23.11.2024 08:56 Publikacja: 24.04.2024 04:37
Wylesianie Amazonii ma się zakończyć do 2030 roku.
Foto: Barkah Wibowo Unsplash
Luiz Inácio Lula da Silva przed objęciem urzędu prezydenta Brazylii obiecywał uczynić walkę z wylesianiem Amazonii naczelnym punktem swojej kadencji i wszystko wskazuje na to, że realizacja tego planu idzie w dobrą stronę.
W listopadzie 2023 roku odnotowano najniższy poziom wylesiania od pięciu lat oraz spadek o niemal połowę w porównaniu z rokiem poprzednim, gdy Brazylią rządził poprzedni prezydent Jair Bolsonaro. Teraz z kolei minister środowiska Marina Silva poinformowała, że pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł kolejny sukces w postaci spadku wylesiania o niemal 42 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jak wynika z danych agencji badań kosmicznych INPE, do 28 marca wylesiono 492 kilometry kwadratowe Amazonii.
Choć podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbył się trzy lata temu w szkockim Glasgow, ponad 100 krajów zobowiązało się do podjęcia wysiłków w celu wyeliminowania deforestacji, najnowsze dane wskazują, że wylesianie na świecie w 2023 roku wzrosło. To bardzo niepokojące – alarmują eksperci.
– Zależy nam na tym, aby na drodze do osiągnięcia tych 20 proc. lasów chronionych przed wycinką, uwzględnić interesy wszystkich stron, stąd pomysł stworzenia Narady o Lasach i zespołów, w ramach których wszyscy mogą wspólnie zasiąść do stołu i porozmawiać – mówi Mikołaj Dorożała, Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody.
Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.
Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu alarmują, że próby ponownego zalesiania Afryki często są realizowane w oparciu o błędne dane, a to może przynieść szereg negatywnych konsekwencji dla środowiska naturralnego na tym kontynencie.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Z początkiem listopada biuro podróży Grecos zaprosiło 160 najlepszych agentów na Rodos. Już dziesiąty raz podsumowało sezon turystyczny zorganizowaną specjalnie dla nich imprezą pod nazwą Grecos Adventure.
Ma układ trimarana, 500 ton wyporności, oszałamiający zasięg i może zwalczać cele morskie, podwodne i lotnicze – tak prezentuje się autonomiczny, pozbawiony załogi nowy chiński okręt wojenny zaprezentowany w czasie targów... lotniczych.
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie poinformowali Ukraińców o zgodzie na atakowanie celów w głębi Rosji bronią dostarczaną przez USA 12 listopada.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas