Komentatorzy analizujący umowę koalicyjną podpisaną przez liderów partii do niedawna opozycyjnych wobec rządu PiS, skupiają się głównie na kwestiach politycznych i ekonomicznych.
A co z postulatami dotyczącymi zmian klimatycznych i ochrony środowiska? O opinię na temat zapisów w nowej umowie koalicyjnej zapytaliśmy ekspertów.
Andrzej Kassenberg: czas na rewizję planów rozwoju energetyki jądrowej
– Z zadowoleniem należy przyjąć zapisy pkt. 8 i 9 umowy koalicyjnej. Zawierają one zapewnienie przeciwdziałania zmianie klimatu, dokonanie zielonej transformacji energetycznej, zwiększenie udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej jak i objęcie ochroną 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych i zakaz spalania węgla na cele energetyczne. To postulaty, które znalazły się w Manifeście 100 Dni Koalicji Klimatycznej – wskazuje dr Andrzej Kassenberg z Instytututu na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Czytaj więcej
Utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu przyniosłoby efekty szybsze, niż można się spodziewać. Dzięki takiemu rozwiązaniu do 2027 roku zniknęłaby między innymi połowa tlenków azotu, a do 2025 – połowa pyłów zawieszonych emitowanych przez pojazdy - wynika z nowego raportu TRUE Initiative (The Real Urban Emissions Initiative).
- Teraz czas na ich konkretne wdrażanie: przyjęcie ustawy o klimacie, ustalenie pięcioletnich celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, zastosowanie zasady „po pierwsze efektywność energetyczna”, odejście od scentralizowanej energetyki na rzecz rozproszonej energetyki obywatelskiej z korzystnymi warunkami do rozwoju OZE i magazynów energii oraz plan sprawiedliwego i jak najszybszego odejścia od węgla i gazu ziemnego. Czas dokonać rewizji planów rozwoju energetyki jądrowej z punktu widzenia ich celowości i zasadności – dodaje dr Andrzej Kassenberg.