Tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ przygotują sami mężczyźni. To decyzja władz

W komitecie organizacyjnym tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Azerbejdżanie, nie znalazła się ani jedna kobieta. To decyzja prezydenta kraju, który powołał 28-osobowy komitet.

Publikacja: 19.01.2024 10:59

Komitet organizacyjny COP28 w Dubaju z 2023 roku w 63 procentach składał się z kobiet. Tegoroczny sz

Komitet organizacyjny COP28 w Dubaju z 2023 roku w 63 procentach składał się z kobiet. Tegoroczny szczyt przygotują sami mężczyźni – zdecydował prezydent Azerbejdżanu, który jest gospodarzem COP29.

Foto: Hollie Adams © Bloomberg Finance LP

Po raz drugi z rzędu gospodarzem konferencji klimatycznej ONZ będzie kraj opierający swoją gospodarkę w dużym stopniu na paliwach kopalnych. Na przewodniczącego szczytu klimatycznego COP29, który odbędzie się w tym roku w Azerbejdżanie, wybrano Muchtara Babajewa, obecnego ministra ekologii i zasobów naturalnych, który wcześniej przez lata zajmował wysokie stanowisko w państwowym przedsiębiorstwem naftowo-gazowym SOCAR.

Wybór Babajewa wzbudził spore kontrowersje wśród ekspertów i aktywistów klimatycznych. Collin Rees, kierownik kampanii w Oil Change International stwierdził, że decyzja władz Azebejdżanu „pcha nas bliżej przepaści”, a Harjeet Singh, dyrektor ds. zaangażowania globalnego w Inicjatywie na rzecz Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych podkreślił, że „mnoży to obawy”.

COP29: szczyt klimatyczny w Azerbejdżanie przygotują mężczyźni

Kolejne wieści dotyczące organizacji tegorocznego szczytu klimatycznego również wywołały spore kontrowersje. Jak ogłosił prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, w 28-osobowym komitecie organizacyjnym konferencji znaleźli się wyłącznie mężczyźni. Dla porównania, w komitecie organizacyjnym COP28 w Dubaju kobiety stanowiły 63 proc.

Czytaj więcej

Raport: nowy rodzaj dezinformacji klimatycznej rośnie w siłę. Youtube bezradny

Kontrowersyjną decyzję władz Azerbejdżanu skomentowała kampania She Changes Climate, która opublikowała oświadczenie na platformie X (d. Twitter), krytykując brak reprezentacji kobiet w komitecie organizacyjnym szczytu.

„Apelujemy o równą reprezentację w zarządzaniu tegorocznymi rozmowami klimatycznymi, ponieważ zmiany klimatyczne wpływają na cały świat, a nie na jego połowę” – napisano na profilu kampanii. W oświadczeniu zauważono, że kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane dotychczas jedynie pięć kobiet przewodniczyło konferencjom klimatycznym ONZ w ciągu 29 lat.

„To krok wstecz na drodze do parytetu płci w klimacie, ale wciąż mamy czas na zmiany” – czytamy na profilu kampanii. Autorki apelu zwróciły się też do władz Azerbejdżanu o „o utworzenie zapory ogniowej pomiędzy przemysłem paliw kopalnych a prezydencją Konferencji Stron”, uzasadniając to troską o „integralność środowiskową”.

Brak kobiet w komitecie organizacyjnym COP29 poruszył również inne organizacje. Brytyjska Partia Równości Kobiet skrytykowała tę decyzję na platformie X, pisząc, że „świat stoi w płomieniach, nasz klimat pogrążony jest w kryzysie, kobiety są dotknięte tym problemem w nieproporcjonalnym stopniu”, tymczasem komitet organizacyjny szczytu wyklucza je z procesu decyzyjnego.

Liderzy
Nowa koalicja dla ratowania klimatu. Trzy państwa rozpoczynają współpracę
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Liderzy
Szczyt klimatyczny w 2024 roku. Przewodniczący z „naftową” przeszłością
Liderzy
Umowa koalicyjna. Co liderzy opozycji zapisali na temat klimatu i środowiska?
Liderzy
Minione 8 lat było trudne dla polskiej przyrody. Trzeba to zmienić
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Liderzy
Kaczyński z medalem za największą bzdurę klimatyczną
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży