Partnerzy

Walka ze zmianami klimatu przenosi się do sądów. Aktywiści stracili cierpliwość

Rośnie liczba pozwów wnoszonych przeciwko podmiotom zanieczyszczającym środowisko, a większość spraw kończy się korzystnie dla składających pozwy – aktywistów i organizacji ekologicznych.

Niemieccy aktywiści pozywają rząd. „Za bezczynność zapłacą kolejne pokolenia”

Aktywiści klimatyczni zdecydowali się pozwać niemiecki rząd. Działacze są zdania, że robi on krok wstecz w kształtowaniu polityki klimatycznej oraz że przyjęta w kwietniu nowelizacja ustawy o ochronie klimatu jest sprzeczna z konstytucją RFN – sprawia bowiem, że wysiłki na rzecz redukcji emisji zostaną odłożone w czasie kosztem następnych pokoleń.

„Przełomowa decyzja”. Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces

Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces – zawarli z władzami Hawajów porozumienie, które lokalne media nazywają „przełomowym”. Dzięki tej decyzji walka ze skutkami zmian klimatu na Hawajach będzie łatwiejsza.

Oblali farbą Syrenkę w Warszawie, grożą nowym protestem. Będzie blokada mostów?

Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie, odpowiedzialnej za niedawny protest w stołecznej filharmonii oraz za oblanie farbą warszawskiej syrenki, zapowiedzieli kolejne protesty. „Będziemy działać poprzez nieposłuszeństwo obywatelskie. I będą dołączać do nas kolejni ludzie" – podkreślili działacze.

Akcja „Pytamy o Zielone”: co kandydaci w wyborach chcą zrobić dla środowiska?

„Pytamy o Zielone" to akcja obywatelska, której celem jest mobilizacja Polaków i Polek przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jej celem jest pytanie przyszłych władz samorządowe o działania na rzecz środowiska naturalnego i klimatu.

„Chcemy ostrzec rząd”. Aktywiści Ostatniego Pokolenia o kolejnych protestach

Stawiamy rząd w sytuacji dylematu: wybrać dobro ludzi, czy chronić swój wizerunek i tłumić protesty obywateli – mówi Julia Keane, aktywistka grupy Ostatnie Pokolenie, odpowiedzialnej za niedawne protesty w warszawskiej filharmonii, w rozmowie z serwisem Klimat.rp.pl

Zakłócili koncert w filharmonii, teraz piszą list do Tuska. „Stawiamy ultimatum”

Od tego, co zrobimy dzisiaj, zależy, czy dopuścimy do globalnej katastrofy klimatycznej, a co za tym idzie, społecznej i gospodarczej – piszą przedstawiciele grupy Ostatnie Pokolenie, którzy zakłócili koncert w Filharmonii Warszawskiej w liście otwartym do Donalda Tuska. Poniżej publikujemy pełną treść listu zachowując oryginalną pisownię.

Wielkie kukły przejdą przez Europę i dotrą nad Bałtyk. Nowy protest klimatyczny

Gigantyczne lalki przedstawiające zwierzęta staną się głównymi bohaterami happeningu. Jego uczestnicy pokonają 20 tysięcy kilometrów z zachodniej Afryki do Skandynawii. Autorzy projektu chcą w ten sposób zwrócić uwagę na migracje, i ludzi i zwierząt, powodowane przez zmiany klimatyczne.

Saudyjski gigant naftowy oskarżony o kłamstwo. W tle wyścigi F1

Skargi na reklamy saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco złożono w Wielkiej Brytanii i Holandii. Powodem są zawarte w reklamach nieprawdziwe, zdaniem aktywistów, twierdzenia dotyczące rzekomo niskiej emisyjności paliw produkowanych przez Saudyjczyków dla bolidów Formuły 1.

Aktywiści stają po stronie protestujących rolników. „Nie jesteśmy wrogami”

„Zawsze byliśmy sojusznikami rolników. Wbrew temu, co głosi propaganda rządowa lub autorytarna retoryka, pozostaniemy nimi, gdyż jest to kwestia przetrwania” – napisano we wspólnym oświadczeniu ponad 50 organizacji ekologicznych we Francji.

Nowa akcja aktywistów przeciw kierowcom SUV-ów. „Przebite opony dla przyszłości”

Aktywiści klimatyczni w nocy z niedzieli na poniedziałek uszkodzili co najmniej 50 samochodów w Berlinie. Opony w pojazdach – w większości dużych i trujących autach typu SUV – zostały przebite bądź zostało spuszczone z nich powietrze. Niemiecka policja podkreśliła, że prawdopodobnie zgłaszać się do niej będą kolejni poszkodowani kierowcy.

Greta Thunberg krytykuje ustalenia szczytu COP28. "Cios w plecy"

Porozumienie przyjęte z wielką pompą na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju to cios w plecy dla krajów najbardziej dotkniętych globalnym ociepleniem i nie powstrzyma wzrostu temperatur powyżej krytycznego poziomu - uważa 20-letnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

Julia Gałosz: Widzimy rozjazd między ambicjami klimatycznymi a realiami

Nie musielibyśmy zapobiegać zmianie klimatu, gdyby na Ziemi nie było życia w tej formie, jaką znamy. Musimy chronić klimat dla bioróżnorodności, której częścią jesteśmy i która zapewnia nam pożywienie czy schronienie – mówi Julia Gałosz członkini zarządu FOTA4Climate, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej, obecna na Szczycie Klimatycznym w Dubaju.

Polskie aktywistki jadą na szczyt klimatyczny: „Nie mamy chwili do stracenia”

Aktywistki z inicjatywy Wschód wybierają się na tegoroczny szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. „Polki i Polacy zasługują na reprezentację, która zadba o ich bezpieczeństwo, interesy i przywróci nasz kraj na arenę międzynarodową” – mówią i dodają: to wstyd, że Polskę na tak ważnym wydarzeniu reprezentować będzie tylko Andrzej Duda.

Greta Thunberg usłyszała zarzuty po proteście w Londynie. Stanie przed sądem

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która w październiku została zatrzymana przez londyńską policję za zakłócanie porządku publicznego podczas demonstracji przeciw działaniom branży naftowej, usłyszała zarzuty.

Ujawniono zwycięzców „Earthshot Prize” 2023. Polska organizacja w finale

Znamy zwycięzców tegorocznych nagród, nazwanych „ekologicznym Noblem”. Ufundowane zostały, by wspierać inicjatywy najistotniejsze z punktu widzenia ochrony środowiska oraz klimatu. Na czele kapituły konkursowej stoi książę William, który jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Ekolodzy i mieszkańcy walczą z nielegalną wielką inwestycją w Bielsku-Białej

Skarga inwestora na brak zgody na zalanie betonem Sarniego Stoku, czyli cennego dla mieszkańców Bielska-Białej obszaru przyrodniczego, została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Greta Thunberg wypuszczona z aresztu za kaucją, ale ma stawić się w sądzie

Szwedzka działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg, która została zatrzymana w Londynie, została zwolniona z aresztu za kaucją. Jak podaje Sky News, 20-latkę oskarża się o naruszenie porządku publicznego.