Partnerzy

Walczą ze smogiem w Polsce. Dostali nominację do nagrody księcia Williama

Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”.

Ochrona środowiska priorytetem po wyborach?

Aktywiści ekologiczni proponują szereg rozwiązań na pierwsze 100 dni nowego rządu.

Państwowy gigant pozywa aktywistkę klimatyczną

Nawojka Ciborska z antygazowego Kolektywu „Bombelki” oraz wydawca magazynu „Zielone Wiadomości” zostali pozwani za naruszenie dóbr osobistych państwowej spółki Gaz-System.

Aktywiści wspięli się na wieżę w kopalni Bielszowice. Wstrzymano wydobycie

Aktywistki i aktywiści polskiego oddziału Greenpeace, międzynarodowej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ochrony środowiska, wspięli się we wtorek rano na wieżę wyciągową szybu kopalni Bielszowice. Działacze rozwiesili na niej gigantyczne transparenty z hasłami: „Kopalnie trują Odrę” oraz „End fossil crimes”.

Aktywiści Greenpeace wtargnęli na teren posiadłości brytyjskiego premiera

Działacze organizacji Greenpeace włamali się na teren posiadłości brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka i okryli dach jego domu wielką, czarną tkaniną. Rishi Sunak – zyski z ropy naftowej czy nasza przyszłość?” – zaznaczają aktywiści.

Gumulski: Nature Restoration Law - przedwyborczy test wiarygodności w temacie ochrony lasów i przyrody

W Parlamencie Europejskim trwa batalia o ogromny projekt Nature Restoration Law, który jest jedną z najważniejszych od lat inicjatyw na rzecz ochrony przyrody w Unii Europejskiej i klimatu.

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Greenpeace i Frank Bold złożyły wnioski do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.

Greenpeace blokuje rozbudowę kopalni węgla w Czechach. „Przestępstwo klimatyczne”

Organizacja złożyła w kwietniu zażalenie na pozwolenie na rozbudowę kopalni Bílina i protestuje przeciwko planom przedłużenia jej funkcjonowania do 2035 roku i wzywa koncern energetyczny ČEZ do wycofania się z planu przedłużenia wydobycia tam węgla.

Aktywiści zapłacą dużą karę za przyklejenie się do rzeźby w Watykanie

Trybunał w Watykanie wymierzył karę grzywny oraz dziewięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu dwojgu aktywistom klimatycznym. Działacze w sierpniu 2022 roku przykleili dłonie do cokołu starożytej rzeźby Grupa Laokoona w Muzeach Watykańskich.

Aktywiści łączą siły z katolikami

Wierni ponad tysiąca parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza w swojej okolicy oraz jak pozyskać dotację na wymianę starego kotła i ocieplenie domu.

Aktywiści klimatyczni z zarzutem założenia organizacji przestępczej

Jak informuje BBC, na zlecenie bawarskiego Urzędu Kryminalnego (LKA) oraz prokuratury w Monachium w Niemczech przeprowadzono obławę na członków organizacji Last Generation. Siedmiu działaczom zarzuca się założenie bądż wspieranie organizacji przestępczej.

Kolejna słynna fontanna zabarwiona na czarno. „Nasz kraj umiera”

Członkowie włoskiej grupy klimatycznej Ultima Generazione chcieli zwrócić uwagę na związek między wspieraniem paliw kopalnych a konsekwencjami klimatycznymi, takimi jak powódź w północnej części Włoch.

Aktywiści pozywają Erdogana. Turcja zwiększa emisje, zamiast je ograniczać

Trójka młodych aktywistów z Turcji uznała, że obecne cele klimatyczne kraju trudno uznać za faktyczne działania i złożyła pozew przeciwko Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi, prezydentowi Turcji oraz przeciwko Ministerstwu Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu.

Wycięli drzewa w Bielsku Białej. Decyzja cofnięta, inwestycja zatrzymana

Decyzja prezydenta Bielska-Białej w sprawie inwestycji na Sarnim Stoku wydana z rażącym naruszeniem prawa. Zniszczono cenny przyrodniczo teren.

Greenpeace pozwany przez giganta naftowego za "szokującą" analizę

Francuska firma TotalEnergies pozwała Greenpeace oraz firmę konsultingową Factor-X, twierdząc, że raport zawiera „fałszywe i wprowadzające w błąd informacje”. Aktywiści uważają, że to próba ich uciszenia.

Berlin. Pierwsza kara więzienia dla aktywistki klimatycznej

W Berlinie aktywistka klimatyczna z grupy „Ostatnie pokolenie” została skazana na cztery miesiące pozbawienia wolności. Przykleiła się do obrazu i blokowała drogi.

Kopalnia chciała zrzucić ścieki do Odry. Aktywiści to zablokowali

Aktywiści Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny znów w akcji. Planuje protesty w całej Polsce

„Chcemy, aby nasi przedstawiciele polityczni zrozumieli, że ochrona klimatu i środowiska to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów” – zaznaczają aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, zapowiadając, że na 21 kwietnia planują akcje protestacyjne i happeningi w całym kraju.