Niemieccy działacze klimatyczni – należący między innymi do organizacji Fridays for Future, Greenpeace i Germanwatch – zdecydowali się pozwać rząd swojego kraju – informuje brytyjski dziennik „The Guardian”. Powód? Są oni zdania, że polityka klimatyczna w Niemczech jest „niekonstytucyjna”. Aktywiści zaznaczają między innymi, że przyjęta 26 kwietnia nowelizacja ustawy o ochronie klimatu jest „zbyt słaba” i zwracają uwagę na bierność Ministerstwa Transportu, które – jak zauważają – „wielokrotnie nie osiągnęło swoich celów w zakresie emisji”. „Za tę bezczynność zapłacą kolejne pokolenia” – grzmią.
Czytaj więcej
Nastoletni aktywiści klimatyczni odnieśli sukces – zawarli z władzami Hawajów porozumienie, które...
Niemieccy aktywiści klimatyczni pozywają rząd. Nowelizacja ustawy o ochronie klimatu jest ich zdaniem niekonstytucyjna
W grudniu 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny Berlina-Brandenburgii uznał kilka punktów rządowej polityki w zakresie ochrony klimatu za niezgodne z prawem, zobowiązując rząd federalny do "niezwłocznego opracowania programów" na rzecz większej ochrony klimatu w sektorach transportu i budownictwa. Tym samym sąd przyznał rację organizacjom ekologicznym Deutsche Umwelthilfe (DUH) i BUND, które wniosły pozew – informował portal „Tagesschau”.
W 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł zaś, że – poprzedzająca obecną – wersja prawa klimatycznego jest częściowo niezgodna z konstytucją. W związku z orzeczeniem, ówczesny rząd zaktualizował prawo, by szybciej ograniczać emisje i uwzględniać cele dla każdego sektora. Jednak w tym roku – głosami koalicji rządzącej SPD–Zieloni–FDP – odrzucono cele sektorowe, złagodzono wymogi dotyczące działań nadrabiających zaległości i zmniejszono presję prawną, by planować politykę klimatyczną.
Ostro krytykujący nowe prawo niemieccy aktywiści klimatyczni postanowili teraz pozwać rząd. Jak uznali, przyjęta w kwietniu nowelizacja ustawy o ochronie klimatu, która reguluje cele i mechanizmy niemieckiej polityki klimatycznej, jest niewystarczająca – podaje „The Guardian”. „Nasze ostatnie zwycięstwo pokazało jasno, że mamy prawo do działań klimatycznych” – powiedziała w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Luisa Neubauer, działaczka klimatyczna i czołowa postać szkolnego ruchu strajkowego w Niemczech, tzw. „Piątki dla przyszłości”. „Jednak trzy lata później rząd nie podejmuje niezbędnych działań” - dodała. Liz Hicks – badaczka prawa na Uniwersytecie w Münster – stwierdziła natomiast, że „sprzeczne wizje” działań klimatycznych w koalicji rządzącej utrudniły wykonanie orzeczenia z 2021 roku. „Najnowsza nowelizacja utrudnia realizację celów określonych w ustawie o ochronie klimatu, nawet jeśli istnieją one na papierze” – oceniła.