Działacze organizacji Greenpeace, wspierani przez prawniczki z Fundacji Frank Bold, zaznaczają, że podczas gdy ze strony organizacji społecznych podjętych zostało wiele działań w sprawie ochrony polskich rzek, instytucje rządowe nie zrobiły nic, by ograniczyć zrzuty zasolonej wody do dopływów największych z nich. Jak podkreślają aktywiści, 99 proc. polskich rzek jest obecnie w bardzo złym stanie.
Czytaj więcej
Koalicja Ratujmy Rzeki, zrzeszająca organizacje ekologiczne ogłosiła manifest dotyczący pilnych kwestii zarządzania wodą.
Skarga Greenpeace do KE. Chodzi o ochronę polskich rzek
Jednym z głównych motywów, stojących za złożeniem skarg na polskie władze do KE, jest sytuacja, która doprowadziła do katastrofy w Odrze w 2022 roku. Chodzi o wydanie kopalniom węgla kamiennego pozwoleń na zatruwanie rzek przez wlewanie do nich ogromnych ilości zasolonych ścieków.
„Od dwóch lat wiemy, że do katastrofy w Odrze przyczyniły się zasolone ścieki wlewane do rzek ze śląskich kopalń. Jestem ogromnie rozczarowana tym, że pomimo tej wiedzy i możliwości, jakimi dysponują instytucje państwowe, nic się w tej sprawie nie zmieniło. Apele organizacji społecznych pozostają bez adekwatnej odpowiedzi” – mówi Katarzyna Bilewska z Greenpeace, jedna z dziesięciu osób składających skargę do Komisji Europejskiej. „Tymczasem 99 procent polskich rzek jest w złym stanie, a do tych największych wciąż wlewane są toksyczne ścieki. Razem z innymi osobami działającymi w Greenpeace zdecydowałam się zaskarżyć władze Polski do Komisji Europejskiej. Podstawą naszych skarg będzie brak realizacji zapisów Dyrektywy Wodnej – powiedziała Katarzyna Bilewska z Greenpeace, jedna z osób składających skargę do Komisji Europejskiej” – zaznacza.
O czym mówi skarga aktywistów Greenpeace do Komisji Europejskiej?
Jak czytamy, w skardze do Komisji Europejskiej Greenpeace zarzuca polskim władzom złamanie prawa unijnego. W jaki sposób? Poprzez przyznanie grupie śląskich kopalń pozwoleń wodnoprawnych na zrzut wód dołowych do rzek z naruszeniem przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej.