Jaka dieta jest najlepsza dla zachowania zdrowia? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Jaka dieta pozwala jak najdłużej zachować zdrowie fizyczne i psychiczne? Nowe badanie pozwala lepiej zrozumieć, jakiego rodzaju białka potrzebuje ludzki organizm, by zdrowo się starzeć.

Publikacja: 14.02.2024 04:35

Autorzy badania obserwowali w latach 1984-2016 niemal 50 000 kobiet pod kątem oceny „zdrowego starze

Autorzy badania obserwowali w latach 1984-2016 niemal 50 000 kobiet pod kątem oceny „zdrowego starzenia się”.

Foto: Adobe Stock

Lekarze od wielu dekad powtarzają, że odpowiednia dieta to klucz do nie tylko do szczupłej sylwetki, ale też do zachowania zdrowia na długie lata. Żyjemy jednak w rzeczywistości, w której social media grają coraz większą rolę, co powoduje powstawanie szumu medialnego, także w kwestii zdrowego odżywiania. W takiej sytuacji pomóc mogą eksperci, który dzięki swojej wiedzy i badaniom są w stanie obiektywnie ocenić wady i zalety różnych diet. 

Jaka dieta pozwala dłużej zachować zdrowie fizyczne i psychiczne? 

Jak wynika z nowego badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego „The American Journal of Clinical Nutrition”, dieta oparta na produktach roślinach stanowi receptę na zachowanie zdrowia przez długie lata.

Autorzy badania obserwowali w latach 1984-2016 niemal 50 000 kobiet pod kątem oceny „zdrowego starzenia się”, które zdefiniowano jako „wolność od 11 głównych chorób przewlekłych, dobre zdrowie psychiczne i brak upośledzenia funkcji poznawczych oraz fizycznych”. Uczestniczki rejestrowały częstotliwość spożywanych produktów, a naukowcy obliczyli spożycie białka w oparciu o uzyskane przez nie dane, a także bazę danych składu żywności Uniwersytetu Harvarda. W momencie rozpoczęcia prowadzonych obserwacji w 1984 roku, każda z uczestniczek badania była w wieku 38-59 lat i była w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.

Jak się okazało, większe spożycie białka miało korzystny wpływ na zdrowie – uczestniczki, których dieta zawierała 18 proc. białka były zdrowsze niż te, u których białko stanowiło jedynie 15 proc. kalorii.

Czytaj więcej

Badanie: połowa Polaków gotowa zrezygnować z auta, by zapobiec zmianom klimatu

Co więcej, kobiety które rezygnowały z białka zwierzęcego na rzecz roślin, cieszyły się lepszą kondycją fizyczną w późniejszym wieku. 

Naukowcy doszli do wniosku, że kobiety w średnim wieku, spożywające więcej roślin strączkowych, orzechów oraz innych źródeł białka roślinnego, niemal o 50 proc. częściej zachowują zdrowie z upływem lat. Znacznie rzadziej zapadają na choroby serca, nowotwory, cukrzycę oraz zaburzenia funkcji poznawczych, w wyraźnie lepszej kondycji było również ich zdrowie psychiczne. Występowanie chorób przewlekłych częściej zdarzało się wśród konsumentek większych ilości białka zwierzęcego.

W badaniu podkreślono, że białka roślinne przyczyniają się do obniżenia poziomu LDL (tzw. „złego cholesterolu”), ciśnienia krwi oraz wrażliwości na insulinę. Wszystkie te czynniki mają kluczowe znaczenie w ograniczaniu ryzyka chorób serca.

Zdaniem autorów badania, korzyści płynące ze spożywania białka roślinnego mogą wynikać raczej ze składników żywności pochodzenia roślinnego. W porównaniu z żywnością pochodzenia zwierzęcego, rośliny zawierają zdecydowanie większą ilość błonnika pokarmowego, mikroelementów i związków zwanych polifenolami, które działają korzystnie na organizm.

Na talerzu
Koniec greenwashingu w branży mięsnej? Nowe wytyczne dla producentów
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Na talerzu
Kolejny europejski rząd zaleca dietę roślinną. „Sytuacja wymaga zmiany”
Na talerzu
Sportowcy w Paryżu chcą jeść więcej mięsa. Igrzyska coraz mniej wegańskie
Na talerzu
Raport: giganci przemysłu mięsnego i mleczarskiego wciąż oszukują konsumentów
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Na talerzu
Nowy raport Banku Światowego: musimy jeść mniej mięsa, bo ugotujemy planetę
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście