Austriackie Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia i Konsumentów opublikowało zalecenia żywieniowe, w których zaleca ograniczenie spożycia mięsa i nabiału, na rzecz zwiększenia ilości produktów roślinnych w diecie. Rekomendacje uzasadniono faktem, że „Obecna sytuacja, w szczególności system żywnościowy jako czynnik napędzający zmiany klimatyczne, wymaga zmiany austriackich zaleceń żywieniowych i rozszerzenia ich o parametry klimatyczne i zdrowotne”. Nowe wytyczne stworzono przy współpracy z Austriacką Agencją Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz Austriackim Towarzystwem Żywienia.
Zdrowa dieta: nowe zalecenia państw w Europie
Zgodnie z nimi, dieta powinna w 50 proc. opierać się na warzywach i owocach 25 proc. powinny stanowić produkty pełnoziarniste oraz ziemniaki, a pozostałe 25 proc. źródła białka, w większości roślinnego. Białko zwierzęce należy maksymalnie ograniczyć. Po raz pierwszy w wytycznych znalazła się sekcja poświęcona produktom takim jak roślinne zamienniki nabiału.
Czytaj więcej
Aktywiści klimatyczni z Austrii, należący do Ostatniego Pokolenia, grupy demonstrującej potrzebę radykalnych zmian wobec postępujących zmian klimatycznych, poinformowali, że kończą działalność. „Społeczeństwo poniosło porażkę. Ten projekt się kończy. Opór pozostaje" - stwierdzili.
Jak podkreślił austriacki minister federalny Johannes Rauch, nowe wytyczne mają pomóc ludziom skomponować dietę tak, aby była korzystna zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. „Świadoma dieta, skupiająca się na warzywach, owocach, zbożach i roślinach strączkowych, nie tylko służy planecie, ale także pozwala nam żyć dłużej i zdrowiej” — stwierdził minister.
Wytyczne austriackiego rządu są spójne z rekomendacjami wydanymi przez inne kraje europejskie. W marcu opublikowano wytyczne niemieckiego towarzystwa żywieniowego Deutsche Gesellschaft für Ernährung, w którym zalecano, aby co najmniej 75 proc. diety składała się z produktów roślinnych.