Nadmierna emisja dwutlenku węgla nie tylko przyczynia się do przyspieszania zmian klimatycznych, ale także do zanieczyszczenia powietrza, które powoduje rozpowszechnienie się wielu chorób układu oddechowego. Z badań wynika, że ograniczenie ruchu samochodowego w czasie kilkumiesięcznych lockdownów przyczyniło się do zapobieżenia przedwczesnych zgonów około 32 tys. osób na całym świecie. Najwięksi truciciele wciąż nie wywiązują się jednak ze swoich zobowiązań ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Konkretne działania podejmowane są jednak nie tylko na poziomie państw, ale też na arenie międzynarodowej. I to w konkretnych branżach, w tym w branży lotniczej, która ma niezwykle szkodliwy wpływ na środowisko.
Czytaj więcej
Jak wynika z raportu opublikowanego przez organizację Possible, żadna z brytyjskich linii lotnicz...
Mniejsze emisje
EasyJet, brytyjskie linie lotnicze, będące trzecim na świecie i drugim z największych europejskich tanich przewoźników, mają ambitne plany przeciwdziałania zmianie klimatu – ogłosiły plany wyeliminowania do 2050 r. emisji spalin. Przewoźnik poinformował, że od grudnia kończy z kompensacją emisji CO2 i przedstawił nową strategię działania.
W przedstawionej mapie drogowej działań wymieniono nowe rozwiązania techniczne w samolotach i silnikach. Wśród nich znalazło się między innymi wykorzystywanie paliwooszczędnych samolotów, wprowadzenie silników odrzutowych napędzanych wodorem, zwiększenie sprawności turbin gazowych czy samoloty o napędzie hybrydowym bądź całkowicie elektrycznym, które dadzą największe oszczędności, bo mogą zmniejszyć emisje CO2 o 23,5 mln ton rocznie. Zdaniem EasyJet jest to najbardziej ambitny plan linii lotniczych dotyczący ograniczenia emisji. Przewoźnik podkreślił także, że kontynuuje współpracę z firmami zajmującymi się nowymi technologiami.
Nieudany plan?
Pod koniec 2019 roku linia lotnicza, jako pierwsza na świecie, zapowiedziała, że zrekompensuje naturze emisję dwutlenku węgla z każdego lotu poprzez sadzenie drzew oraz inicjatywy, mające przeciwdziałać wylesianiu. Zainwestowała w źródła energii odnawialnej, w tym słoneczną i wiatrową. Współpracowała również ze społecznościami rozwijających się państw w celu wprowadzania w życie strategii, ograniczającej emisję dwutlenku węgla.