Belgijscy naukowcy zajmujący się skamieniałościami – zachowanymi w skałach szczątkami organizmów – prowadząc w Antwerpii swoje badania dokonali niezwykłego odkrycia. Analizując skorupy pochodzące od mięczaków – między innymi od ostryg, sercówek i przegrzebków – które znalezione zostały podczas wykopalisk, udało im się ustalić, że w cieplejszym klimacie temperatury dużo szybciej – i o więcej stopni – rosną latem, niż zimą. Eksperci podkreślają, że dzięki temu będą w stanie lepiej przewidzieć, czego możemy spodziewać się w przyszłości.
W ciepłym klimacie temperatury bardziej rosną latem
Badane przez naukowców z Belgii skorupy pochodziły od mięczaków, które żyły w Morzu Północnym w okresie pliocenu – a więc około trzy miliony lat temu. „Na przestrzeni lat muszle rosły warstwa po warstwie – podobnie jak słoje drzew – i przechowywały bardzo szczegółowe informacje” – zaznaczają naukowcy.
Czytaj więcej
Jak wynika z długoterminowej prognozy IMGW, w Polsce tego lata spodziewać się możemy ekstremalnych fal upałów z temperaturą sięgającą nawet 36 stopni Celsjusza oraz tropikalnych nocy. I choć przewidywania te są jedynie orientacyjne, to należy pamiętać o tym, że miniony kwiecień był już jedenastym miesiącem z rzędu, w którym padł rekord temperatur.
W okresie pliocenu Ziemia była średnio o 2,5-3 stopni Celsjusza cieplejsza niż obecnie. W swoim badaniu – opublikowanym w czasopiśmie „Science Advances” – badacze dokonali analizy klimatu z tamtego okresu. Dzięki temu uzyskali oni wgląd w różnice temperaturowe między porami roku w cieplejszym klimacie.
Naukowcy przy pomocy zaawansowanych narzędzi przeanalizowali skład skorup. „Zrobiliśmy to poprzez pomiar stopnia występowania rzadkich izotopów ciężkich tlenu i węgla w tym samym węglanowym materiale, z którego zbudowane są skorupy. Te izotopy są bardziej powszechne w skorupach formowanych w chłodniejszych wodach” – czytamy.