Badanie: w cieplejszym klimacie temperatury latem rosną szybciej niż zimą

Belgijscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wskazuje, że w cieplejszym klimacie temperatury wzrastają latem szybciej i o więcej stopni niż zimą. W związku z tym – jak oceniają eksperci – w przyszłości prawdopodobnie będziemy doświadczać silniejszych różnic temperatur między tymi porami roku.

Publikacja: 17.05.2024 04:57

Eksperci podkreślają, że dzięki ich badaniom będzie można lepiej przewidzieć, czego możemy spodziewa

Eksperci podkreślają, że dzięki ich badaniom będzie można lepiej przewidzieć, czego możemy spodziewać się w przyszłości.

Foto: Jonas Weckschmied Unsplash

Belgijscy naukowcy zajmujący się skamieniałościami – zachowanymi w skałach szczątkami organizmów – prowadząc w Antwerpii swoje badania dokonali niezwykłego odkrycia. Analizując skorupy pochodzące od mięczaków – między innymi od ostryg, sercówek i przegrzebków – które znalezione zostały podczas wykopalisk, udało im się ustalić, że w cieplejszym klimacie temperatury dużo szybciej – i o więcej stopni – rosną latem, niż zimą. Eksperci podkreślają, że dzięki temu będą w stanie lepiej przewidzieć, czego możemy spodziewać się w przyszłości. 

W ciepłym klimacie temperatury bardziej rosną latem

Badane przez naukowców z Belgii skorupy pochodziły od mięczaków, które żyły w Morzu Północnym w okresie pliocenu – a więc około trzy miliony lat temu. „Na przestrzeni lat muszle rosły warstwa po warstwie – podobnie jak słoje drzew – i przechowywały bardzo szczegółowe informacje” – zaznaczają naukowcy. 

Czytaj więcej

Czeka nas ekstremalne lato? Eksperci zapowiadają „upały i tropikalne noce"

W okresie pliocenu Ziemia była średnio o 2,5-3 stopni Celsjusza cieplejsza niż obecnie. W swoim badaniu – opublikowanym w czasopiśmie „Science Advances” – badacze dokonali analizy klimatu z tamtego okresu. Dzięki temu uzyskali oni wgląd w różnice temperaturowe między porami roku w cieplejszym klimacie.

Naukowcy przy pomocy zaawansowanych narzędzi przeanalizowali skład skorup. „Zrobiliśmy to poprzez pomiar stopnia występowania rzadkich izotopów ciężkich tlenu i węgla w tym samym węglanowym materiale, z którego zbudowane są skorupy. Te izotopy są bardziej powszechne w skorupach formowanych w chłodniejszych wodach” – czytamy. 

„Metoda ta jest bardziej dokładna niż konwencjonalne metody odtwarzania temperatury, ponieważ nie polega na założeniach dotyczących składu wody morskiej, w której rosły mięczaki” – zauważają naukowcy, zaznaczając, że wyniki pomiarów wykorzystane mają zostać w badaniach, które wskażą w jakiej temperaturze powstały skorupy. 

Czytaj więcej

Europa ociepla się 2 razy szybciej niż reszta świata. Złe wieści dla kontynentu

W przyszłości czekają nas większe różnice temperatur między latem a zimą

Główny wniosek z badania jest interesujący, wskazuje bowiem, że w cieplejszym klimacie – takim jak na przykład pliocen – latem temperatury wzrastają szybciej i o więcej stopni niż zimą. Podczas gdy zimy stawały się o około 2,5 stopnia Celsjusza cieplejsze, temperatury latem były o około 4,3 stopnia wyższe. Naukowcy zaznaczają, że podobne wyniki widzą w modelach przewidujących przyszły klimat – dane wskazują na mniej więcej taki sam wzrost temperatury na rok 2100.

Eksperci podkreślają, że ich badanie daje im wgląd w to, jaki będzie klimat w Europie, jeśli planeta wciąż będzie się ocieplać. "Prawdopodobnie będziemy doświadczać silniejszych różnic temperatur między latem a zimą, a szansa na fale upałów latem będzie rosła” – mówi Niels de Winter z Instytutu Nauk Przyrodniczych w Brukseli, jeden z autorów badania. 

Planeta
Kluczowa decyzja UE w sprawie odbudowy przyrody. Sprzeciw polskiego rządu
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Planeta
Zmiany klimatu: padł kolejny historyczny rekord. NASA potwierdza
Planeta
Fala rekordowych upałów w Grecji. W kraju wprowadzono „mały lockdown”
Planeta
Zmiany klimatu „zjadają” plaże w Hiszpanii. Co roku kurczą się o kilka metrów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Planeta
Ziemia ociepla się w rekordowo szybkim tempie. Najwyższy wskaźnik w historii
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży