Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 12:34 Publikacja: 19.07.2024 16:09
Sewilla boryka się z upałami od lat. W zeszłym roku temperatury też przekraczały 40 stopni w cieniu.
Foto: Angel Garcia: Bloomberg Finance LP
Hiszpańska państwowa agencja pogodowa Aemet wydała ostrzeżenie o pierwszej w tym roku fali upałów. Jednym z najbardziej dotkniętych miast będzie Sewilla, ze względu na swoje położenie narażona na oddziaływanie gorących wiatrów wiejących z Afryki.
Miasto znajduje się bliżej Rabatu, stolicy Maroka, niż Madrytu. Według aktualnych prognoz pogody temperatury w ciągu najbliższych kilku dni mogą wzrosnąć nawet do 44°C.
Zbudowanie zdolności do przetrwania kryzysów i do wzrostu po nich, to najważniejsze zadanie, przed którym stoją samorządy miast w Polsce. Właśnie o tym wyzwaniu rozmawiali uczestnicy konferencji „W kierunku miejskiej rezyliencji", kończącej 11. edycję programu Eco-Miasto, zorganizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce.
Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.
Naukowcy z projektu badawczego ClimaMeter przekonują, że główną przyczyną bezprecedensowych opadów deszczu, które doprowadziły do powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, spowodowany działalnością człowieka.
Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety? „W kierunku miejskiej rezyliencji” — pod takim hasłem 14 marca 2024 w Ambasadzie Francji w Warszawie zainaugurowano kolejną edycję programu Eco-Miasto.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W niedzielnym referendum ponad połowa mieszkańców stolicy Francji poparła potrojenie opłat za parkowanie największych i najbardziej szkodliwych dla środowiska samochodów typu SUV – poinformował paryski ratusz.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 12-godzinnych negocjacjach USA-Rosja w Rijadzie, we wtorek dojdzie do spotkania delegacji USA i Ukrainy w Arabii Saudyjskiej.
W ciągu najbliższych dwóch dni Donald Trump ma zdecydować, czy ze stanowiskiem będzie musiał pożegnać się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz.
W ciągu trzech lat wojny Putina Rosję opuściły dwie trzecie zachodnich firm, w większości dużych i wnoszących znaczący wkład w rosyjski budżet i gospodarkę. Najbardziej konsekwentne w swoich decyzjach opuszczenia kraju-agresora były firmy z Półwyspu Skandynawskiego.
Mojemu 12-letniemu synowi, który marzy o karierze youtubera, muszę dzień w dzień powtarzać, że powinien być bardzo ostrożny z umieszczaniem różnych informacji w sieci, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto je zobaczy. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że takich samych lekcji powinienem udzielać wiceprezydentowi USA J. D. Vance'owi i sekretarzowi obrony tego kraju Pete'owi Hegsethowi.
Od letniego sezonu Wizz Air wprowadzi dwie nowe trasy z polskich lotnisk - z Gdańska i z Wrocławia poleci do Budapesztu.
Nie ma żadnych symptomów wskazujących na to, że USA prowadzą z Rosją negocjacje, które mogłyby skłonić ją do tego, by wstrzymała działania zbrojne. Rosja sprawia Ukrainie krwawą łaźnię. Nie wierzę Amerykanom i twierdzę, że chaos w Białym Domu wcale nie świadczy o tym, że za kulisami prowadzone są rozmowy, które doprowadzą do zawieszenia broni - powiedział generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
W fabryce broni i amunicji w miejscowości Polička w powiecie Svitavy w Czechach doszło do eksplozji. Spółka STV Invest, do której należy fabryka, po południu wyda komunikat.
Kanada wystosowała skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Chinom w sprawie wprowadzonych przez Pekin ceł na kanadyjski olej rzepakowy, owoce morza i mięso wieprzowe. Jak podkreśla, Chiny naruszyły zobowiązania i „poważnie szkodzą” interesom Kanady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas