Berlin: Neutralność klimatyczna może kosztować miliardy. Co zdecydują Niemcy?

Już pod koniec marca w stolicy Niemiec odbędzie się referendum klimatyczne. By Berlin stał się neutralny klimatycznie do 2030 roku, zmiany wprowadzić należy, jak najszybciej. Koszty tego procesu mogą jednak sięgnąć nawet kilkudziesięciu miliardów euro.

Publikacja: 08.03.2023 13:35

Berlin: Neutralność klimatyczna może kosztować miliardy. Co zdecydują Niemcy?

Foto: AdobeStock

26 marca w Berlinie przeprowadzone zostanie referendum w sprawie neutralności klimatycznej. Władze stolicy Niemiec postarały się, by do tego czasu mieszkańcy miasta mieli szansę zapoznać się bliżej z informacjami dotyczącymi tego, jakie kroki będzie należało podjąć, by miasto emitowało mniej gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Zdaniem ekspertów, by Berlin stał się neutralny klimatycznie do 2030 roku, dążące do tego rozwiązania należy wprowadzić, jak najszybciej. Koszty tego procesu mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu miliardów euro. Generowane przez klęski żywiołowe takie jak fale upałów koszty będą jednak prawdopodobnie duże wyższe.

Jeśli większość głosujących mieszkańców Berlina będzie za, Berlin zobowiązany będzie między innymi do zaostrzenia przepisów związanych z przeprowadzaniem termomodernizacji budynków. Zmiany będą dotyczyły również innych sektorów, takich jak transport – chodzi między innymi o ograniczenie ruchu samochodowego czy tranzytu oraz wjazdu samochodów z silnikami spalinowymi do stref ekologicznych, w tym centrum miasta. By osiągnąć jak najszybszej neutralność klimatyczną, miasto będzie musiało również masowo inwestować w energetykę odnawialną.

Władze Berlina zapewniają, że wszelkie koszty, jakie w związku ze zmianami mieliby ponieść mieszkańcy, zostaną zrekompensowane.

Czytaj więcej

Zmiany klimatu mogą kosztować Niemców nawet 900 mld euro

Przekładane referendum 

W grudniu przed niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym złożono pilny wniosek, w którym zaapelowano o przeprowadzenie referendum klimatycznego. Ze względu na to, że głosowanie miałoby odbyć się równolegle z powtórzonymi wyborami, został on odrzucony. 16 listopada Krajowy Trybunał Konstytucyjny Berlina ogłosił bowiem wyrok w sprawie wyborów krajowych w stolicy Niemiec. Sąd uznał, że ze względu na liczne nieprawidłowości podczas wyborów z 26 września 2021 roku, wybory do berlińskiej Izby Posłów, jak i do dwunastu zgromadzeń dzielnicowych są nieważne i należy je powtórzyć we wszystkich okręgach wyborczych. Ich datę wyznaczono na 12 lutego. 

Inicjatywa dotycząca referendum klimatycznego nie powiodła się już przed Sądem Administracyjnym i Wyższym Sądem Administracyjnym. Senat zdecydował natomiast, że odbędzie się ono 26 marca 2022 roku. Odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne we władzach Berlina Iris Spranger (SPD) zaznaczyła, że „nie ma czasu na jednoczesne przygotowanie wyborów i referendum”.

Wcześniej Inicjatywa społeczna zrzeszona w grupie Climate Restart Berlin informowała, że chce zredukować emisje gazów cieplarnianych Berlina o 70 proc. do 2025 roku i o 95 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku. Aby udało się osiągnąć tak ambitny cel, miasto musiałoby wyeliminować do tego czasu m.in. pojazdy z silnikami spalinowymi. To wymagałoby jednak także zakazu emitowania CO2 przez elektrownie i przedsiębiorstwa przemysłowe w ciągu zaledwie kilku lat. W tym celu ma zostać zmieniona ustawa o przemianach energetycznych. Jak piszą niemieckie media, władza sądownicza i ustawodawcza uważają cel referendum za nieosiągalny – dlatego odrzucają związane z nim wnioski i przesuwają jego termin.

Grupa, która zainicjowała referendum, składa się z 26 członków, w tym naukowców, przedsiębiorców ekologicznych czy przedstawicieli ruchu Fridays For Future.

Miasta
Odporność warunkiem trwałego rozwoju miast: rusza 11. edycja programu Eco-Miasto
Miasta
Drastyczna podwyżka opłat za parkowanie SUV-ów. Mieszkańcy Paryża zdecydowali
Miasta
Londyn przegrywa ze zmianami klimatu. „Stoimy w obliczu śmiertelnego ryzyka”
Miasta
Zanieczyszczenie powietrza z powodu fajerwerków. Stacje GIOŚ podały dane
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Wstydliwy sekret organizatorów szczytu klimatycznego: Dubaj dusi się od smogu