Aktualizacja: 09.11.2024 14:52 Publikacja: 08.03.2023 13:35
Foto: AdobeStock
26 marca w Berlinie przeprowadzone zostanie referendum w sprawie neutralności klimatycznej. Władze stolicy Niemiec postarały się, by do tego czasu mieszkańcy miasta mieli szansę zapoznać się bliżej z informacjami dotyczącymi tego, jakie kroki będzie należało podjąć, by miasto emitowało mniej gazów cieplarnianych do 2030 roku.
Zdaniem ekspertów, by Berlin stał się neutralny klimatycznie do 2030 roku, dążące do tego rozwiązania należy wprowadzić, jak najszybciej. Koszty tego procesu mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu miliardów euro. Generowane przez klęski żywiołowe takie jak fale upałów koszty będą jednak prawdopodobnie duże wyższe.
Zbudowanie zdolności do przetrwania kryzysów i do wzrostu po nich, to najważniejsze zadanie, przed którym stoją samorządy miast w Polsce. Właśnie o tym wyzwaniu rozmawiali uczestnicy konferencji „W kierunku miejskiej rezyliencji", kończącej 11. edycję programu Eco-Miasto, zorganizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.
Naukowcy z projektu badawczego ClimaMeter przekonują, że główną przyczyną bezprecedensowych opadów deszczu, które doprowadziły do powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, spowodowany działalnością człowieka.
Sewilla od lat mierzy się z problemem suszą i rekordowo wysokimi temperaturami. Turyści odwiedzający miasto muszą przygotować się na temperatury przekraczające 40°C.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety? „W kierunku miejskiej rezyliencji” — pod takim hasłem 14 marca 2024 w Ambasadzie Francji w Warszawie zainaugurowano kolejną edycję programu Eco-Miasto.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Partnerstwo polityczne między USA a Polską pozostaje bardzo silne. Polska jest częścią NATO. Nie ukrywam, że wszyscy byliby szczęśliwi, gdyby konflikt w Ukrainie zakończył się, a ryzyko zostało wyeliminowane – zaznaczył wiceprezes Amazona Russell Grandinetti w rozmowie z Business Insiderem.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Maska faraona Tutanchamona odkrywa kolejne tajemnice. Zdaniem grupy brytyjskich naukowców badacze do tej pory ignorowali jeden istotny szczegół słynnej maski znajdującej się w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze.
Aktywność wulkanu Lewotobi Laki Laki na indonezyjskiej wyspie Flores znów wzrasta – w sobotę wyrzucił on w powietrze kolumnę gorącego popiołu. Zaledwie kilka dni temu jego erupcja zabiła co najmniej dziesięć osób, raniła dziesiątki kolejnych i zniszczyła tysiące budynków.
Amerykański resort sprawiedliwości poinformował, że przed wyborami prezydenckimi w USA udaremniono irański zamach na Donalda Trumpa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu stanowczo jednak temu zaprzecza.
Dopuszczam, że w kwestii rezygnacji z dążeń do NATO możemy szukać kompromisu, bo nie będziemy mieli wyboru - mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas