Jak poinformowała na platformie X (dawny Twitter) organizacja Heal Polska, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia wszystkie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały wyraźny skok zanieczyszczenia powietrza.
Na niektórych ulicach wzrost stężenia pyłów zawieszonych PM10 był niemal 2,5-krotny. Organizacja zauważyła we wpisie, że „sztuczne ognie szkodą i zwierzętom, i ludziom. I to nie tylko poprzez wypadki”.
Zanieczyszczenie powietrza w Sylwestra
Narażenie na kontakt z powietrzem o wysokim stężeniu pyłów PM2,5 oraz PM10 może powodować szereg zagrożeń dla zdrowia, od chorób układu oddechowego i krwionośnego aż po przedwczesną śmierć. PM2,5 jest szczególnie groźny dla zdrowia człowieka z uwagi na fakt, że średnica jego drobin nie przekracza 2,5 mikrometra, łatwo więc może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.
Czytaj więcej
Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii ustalili, że tworzywa sztuczne, z których wykonane są przedmioty codziennego użytku, zawierają szereg substancji szkodliwych dla organizmów morskich.
Z kolei PM10 stanowi mieszaninę zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Zawiera rakotwórcze metale ciężkie, takie jak benzopireny, furany czy dioksyny.