Wyzwania związane z ochroną klimatu, cele i zadania w tym obszarze Wielkiej Brytanii i Polski czy też elektryfikacja transportu jako sposób na obniżanie emisji CO2. To tylko niektóre z zagadnień, o jakich była mowa w trakcie debaty „Dekarbonizacja gospodarki i neutralność klimatyczna w kontekście Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach projektu „Walka o klimat". Współorganizatorem debaty była ambasada brytyjska.
Przypomnijmy, że 26. już Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Climate Change Conference) jest zaplanowana na listopad w Glasgow. Dlaczego neutralność klimatyczna jest tak ważna?
Skala wyzwań
David Moran, regionalny ambasador ds. COP26 na Europę, Azję Centralną, Turcję i Iran, wskazał, że skalę problemu ukazuje najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). – Raport wskazuje na szkody powstałe w wyniku działalności człowieka i stanowi poważne ostrzeżenie, że temperatura na świecie rośnie dużo szybciej niż myśleliśmy. Alternatywą dla przeciwdziałania zmianom klimatu jest ryzyko katastrofalnych zniszczeń, dużo gorszych niż upały, susze, pożary lasów i powodzie. Raport bazuje na wcześniejszych analizach, ale korzysta z ulepszonych modeli i danych, dzięki czemu wnioski są pewniejsze. Wynika z nich, że zmiany klimatu będą postępować, a część z nich jest już nieodwracalna. Jednak jeśli podejmiemy wspólne działania, niektóre możemy jeszcze odwrócić – powiedział David Moran.
– Dlatego zwracamy się do wszystkich państw, aby wspólnie określiły ambitne i wymierne cele i zobowiązania w zakresie redukcji emisji, które będą stanowić cześć ich krajowej polityki. Takie działania pozwolą nam na przystosowanie się do zmian klimatu i uodpornienie lokalnych społeczności na szok klimatyczny. Musimy zacząć działać już teraz, w przeciwnym razie koszt, jaki poniesiemy, będzie o wiele wyższy. Powinniśmy zrobić wszystko, aby utrzymać wzrost temperatury w granicach, które wyznaczyło porozumienie paryskie. Przy czym ważny jest tu każdy ułamek stopnia – podkreślił przedstawiciel Wielkiej Brytanii.