Partnerzy

Mocne strony i ryzyka systemu kaucyjnego w Polsce

Choć sytem zwrotu opakowań na napoje ma wejść w życie już od początku 2025 r., to niektórzy uczestnicy rynku ciągle wskazują na bardzo poważne luki w przepisach. Resort klimatu uspokaja, mówiąc, że widzi ryzyka i szykuje zmiany.

Polskie innowacje pomagają w domykaniu obiegu w energetyce

Krajowe sektory wydobywczy i energetyczny intensywnie działają w kierunku zagospodarowywania odpadów powstałych tak przy wydobyciu, jak i spalaniu. Zostały już też zrealizowane pilotażowe projekty rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Witold Daniłowicz: Popierajmy łowiectwo, zanim będzie za późno

Przeciwnicy myśliwstwa walczą przede wszystkim z myśliwymi, bo ich zdaniem polują oni dla rekreacji. O zwierzęta im nie chodzi. Te bowiem i tak będą musiały zostać zredukowane, gdyż jest ich po prostu za dużo.

Zbrodnia w Nemmersdorfie

Okrutne czyny na ludności cywilnej krasnoarmiejcy rozpoczęli natychmiast, gdy wkroczyli na tereny dawnych Niemiec. Pierwszą ofiarą padła niemal równo 70 lat temu ludność Prus Wschodnich.

Czas ucieka, a energia z wiatru nadal czeka

Energia z wiatru jest zdrowa i niskoemisyjna. Rozmowa na temat energetyki wiatrowej to rozmowa o ekonomii i gospodarce, a nie polityce – przekonują eksperci, którzy uczestniczyli w debacie „Rzeczpospolitej”.

System kaucyjny w Polsce na wyboistej drodze

Ustawa o systemie kaucyjnym weszła w życie. Jednak zdaniem branż, które system obejmie – producentów napojów, opakowań, spółek z sektora handlowego oraz przetwórców surowców – jej wdrożenie będzie trudne.

Bezkarnie gwizdać można było tylko na stadionach

Najłatwiej opisać walkę bokserską. Dwaj zawodnicy, ring – sprawa jest prosta - Józef Hen, pisarz

Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać

Wanda Półtawska, lekarz psychiatra: Przede wszystkim trzeba się nauczyć, co to jest przyjaźń. Miłość musi rodzić się na gruncie prawdziwej przyjaźni. Mężczyzna nie może brać sobie dziewczyny do łóżka, ale może jej służyć: być dla niej czułym, opiekować się nią, po prostu z nią się przyjaźnić.

Prof. Norman Davies: Mity o powstaniu warszawskim

Oskarżenia dowództwa Armii Krajowej o śmierć cywilów są niesprawiedliwe – mówi prof. Norman Davies, brytyjski historyk Łukaszowi Lubańskiemu.

Czego brak polskim start-upom?

Podczas niedawnej konferencji branżowej Revenue Trends – co potem zacytowała w swoim artykule „Rzeczpospolita" – Łukasz Wejchert, do niedawna powszechnie ceniony menedżer w przedsięwzięciach internetowych, a obecnie inwestor, postawił tezę, że w Polsce brakuje funduszy gotowych do zainwestowania w start-upy.

Rewolucja w całej Polsce to błąd

Narasta histeria wokół przesyłek sądowych i prokuratorskich, których dostarczanie przejęła prywatna spółka PGP.

Potrzebne zachęty do inwestycji na GPW

Zawłaszczając obligacje z OFE i radykalnie zmieniając zasady działania funduszy, polski rząd skazuje polską giełdę na wegetację.

Biznes ma długą listę uwag do systemu kaucyjnego

Projekt ustawy tworzącej system kaucyjny trafił do Sejmu. Jest więc prawdopodobne, że posłowie przyjmą go jeszcze w tej kadencji, wtedy system miałyby ruszyć już od stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy uważają to za nierealne.

Chcą wsparcia rządu, by zbudować skalę

Polscy producenci urządzeń grzewczych OZE apelują do premiera o pomoc dla branży, aby wzmacniać swoją pozycję konkurencyjną. Liczą także na podpisanie porozumienia sektorowego.

Ireneusz Janik: Mahler czyta Mickiewicza

Kompozytora i wieszcza połączyła pasja wielkiego polskiego magnata na cesarskim dworze w Wiedniu

Budownictwo modułowe to ulga dla środowiska naturalnego

Budownictwo modułowe, choć w naszym kraju jest wciąż mało powszechne i raczej niedoceniane, to w ocenie ekspertów jest przyszłością. Tym bardziej że jest nie tylko lepszej jakości i szybsze w realizacji, ale i przyjaźniejsze dla natury.

Zielona transformacja budynków to termomodernizacja i ekoźródła ciepła

Eko-transformacja obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej powinna przebiegać dwutorowo. Termomodernizacji budynków powinna towarzyszyć jednoczesna instalacja zielonych źródeł ciepła, w tym pomp ciepła, choć nie tylko.

Sowieci nie byli wrogiem Hitlera

„Płomienie" Brzozowskiego były biblią lewicowych syjonistów w Palestynie, którzy znali tę książkę jeszcze z Polski. Bardzo było mało takich książek, o młodych idealistach, zabijających przeciwników politycznych – mówi Irenie Lasocie sowietolog