Partnerzy

Dziś przedsiębiorstw już nie stać na brak strategii ESG

Zielona transformacja biznesu to trend wynikający z wielu przesłanek. Zdaniem ekspertów nie dość, że ta tendencja nie wygaśnie, to jeszcze w kolejnych latach będą do niej dochodzić coraz to nowe elementy.

Liderzy rynku rozumieją konieczność ochrony klimatu

Dla wielu firm najważniejsze jest tu i teraz. Bardziej realny jest bowiem koniec miesiąca niż jakiś wydumany koniec świata, wymagający działań na rzecz ochrony środowiska. Zwykle zmiany szybciej wdrażają podmioty z kapitałem zagranicznym.

Elektromobilność chce wrzucić wyższy bieg na szczycie COP26

Transformacja transportu w stronę pojazdów zeroemisyjnych jest jednym z kluczowych zagadnień na drodze do neutralności emisyjnej Europy. Polska i Wielka Brytania konsekwentnie współpracują na tym polu od lat.

Unia chce wymusić dbałość o klimat w innych rejonach świata

Wspólnota ma zamiar wprowadzić mechanizm, który będzie wyrównywał wpływ mniej restrykcyjnych przepisów środowiskowych na niższe ceny towarów spoza Unii. Ma on również zapobiegać tzw. ucieczce emisji poza UE.

Są jeszcze szanse na zatrzymanie zmian klimatu. Ale musimy działać

O tym, jakie są najważniejsze cele zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26, jakie nadzieje wiąże z konferencją jej gospodarz, Wielka Brytania, oraz jakie będzie przesłanie Polski w Glasgow, dyskutowali eksperci.

Szczyt UE - Rosja: Strzeliliśmy sobie w stopę

Niedoszły szczyt UE–Rosja mógł być dla nas szansą. Ale szczyt storpedowaliśmy – uważa publicysta.

Robert Mazurek: Pierwsza była Lassie

I ona, i pies, który jeździł koleją, mieli w sumie łatwiej. To znaczy trudniej, bo w realizacji trudniej, ale decyzja była łatwa. Nasza decyzja była niełatwa, sytuacja niezręczna, a jednak. Wróciliśmy. To znaczy najpierw opuściliśmy, bo żeby wrócić, trzeba najpierw porzucić, o czym pamiętać warto.

Bogusław Chrabota: Politycy najwięksi wrogowie demokratycznej wspólnoty

Czym jest demos, zobaczyliśmy w piłkarskim Londynie. Europejski demos poddanych celebryckiej rodziny Windsorów tłukł inną część demosu, nie przyglądając się specjalnie, czy to współobywatele, czy też mieszkańcy historycznej krainy rozciągającej się od Alp po wybrzeża Sycylii.

Mariusz Muszyński: Co oznacza orzeczenie TSUE

I śmiesznie i strasznie. Tak można opisać sytuację, jaka powstała po wydaniu kolejnego postanowienia tymczasowego TSUE przeciwko Polsce (sprawa C-204/21).

Tomasz Terlikowski: Kościelny problem z kolonializmem

To, co działo się w szkołach rezydencjalnych w Kanadzie, było zbrodnią. Zbrodnią przeciwko konkretnym dzieciom, rodzinie, przeciwko lokalnym kulturom. Kościół katolicki – wraz z innymi wspólnotami wyznaniowymi – choć owej zbrodni nie wymyślił, to w niej uczestniczył.

EBOR wciąż ma w Polsce ważną rolę do odegrania

To, że Polska dokonała ogromnego postępu gospodarczego w ostatnich dekadach, nie oznacza, że nie ma tu już miejsca dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – mówi Odile Renaud-Basso, prezydentka tej instytucji.

Mariusz Cieślik: Postkomunizm między słowami

Trzeba było prawie ćwierć wieku, żeby ktoś powiedział prawdę o czasach ustrojowej transformacji.

Michał Szułdrzyński: Czy PiS obudzi lęk przed polexitem

Pohukiwanie na Brukselę daje satysfakcję radykalnej części elektoratu. Ale w pewnym momencie może się obrócić przeciwko PiS. A Donald Tusk tylko zaciera ręce.

Michał Kolanko: Co po miesiącu miodowym Tuska

PO jest zadowolona z powrotu byłego premiera, ale dopiero po wakacjach będzie można oszacować „efekt Tuska" w praktyce.

Anna Słojewska: Izba jak Gazprom

Podstawowe pytanie po dwóch czwartkowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE brzmi: kto ma interpretować zapisy traktatu? Wstępując do Unii, Polska zgodziła się, że będzie to robić TSUE.

Odszedł Włodzimierz Borodziej. Miał do czego aspirować

Sylwetka historyka profesora Włodzimierza Borodzieja (1956–2021).

Arkadiusz Stempin: Angela Merkel i czterej prezydenci

Na koniec kadencji niemieckiej kanclerz o jej relacjach z przywódcami USA pisze profesor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, politolog oraz historyk.

Wojciech Tumidalski: Polski system sędziowskich dyscyplinatek poza unijnymi ramami?

Bez przebudowy systemu sędziowskich dyscyplinarek wypadniemy z europejskiego obiegu współpracy sądów. I Bruksela ma narzędzia, by zmusić polskie władze do działania. One też to wiedzą, choć mówią inaczej.