Partnerzy

Ireneusz Janik: Mahler czyta Mickiewicza

Kompozytora i wieszcza połączyła pasja wielkiego polskiego magnata na cesarskim dworze w Wiedniu

Apel ekspertów: Trzeba zacząć działać w sprawie kaucji

Wyzwania związane z tworzeniem systemu kaucyjnego w Polsce i domykaniem obiegu zasobów znalazły się w centrum zainteresowania ekspertów podczas spotkania okrągłego stołu Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Budownictwo modułowe to ulga dla środowiska naturalnego

Budownictwo modułowe, choć w naszym kraju jest wciąż mało powszechne i raczej niedoceniane, to w ocenie ekspertów jest przyszłością. Tym bardziej że jest nie tylko lepszej jakości i szybsze w realizacji, ale i przyjaźniejsze dla natury.

Zielona transformacja budynków to termomodernizacja i ekoźródła ciepła

Eko-transformacja obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej powinna przebiegać dwutorowo. Termomodernizacji budynków powinna towarzyszyć jednoczesna instalacja zielonych źródeł ciepła, w tym pomp ciepła, choć nie tylko.

Sowieci nie byli wrogiem Hitlera

„Płomienie" Brzozowskiego były biblią lewicowych syjonistów w Palestynie, którzy znali tę książkę jeszcze z Polski. Bardzo było mało takich książek, o młodych idealistach, zabijających przeciwników politycznych – mówi Irenie Lasocie sowietolog

Zablokowana dyskusja o katastrofie

Medialny chór wychwala rząd Tuska za przejęcie roli petenta i ustępstwa wobec Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Król z trupią głową. Stanisław August wiecznie kontrowersyjny

Stanisław August pod osłoną rosyjskich bagnetów chciał zaprowadzić w Polsce angielski ustrój i francuską kulturę

Finlandyzacja po polsku

W 1989 r. Kreml grał wobec solidarnościowego rządu kartą zagrożenia niemieckiego. Obecność wojsk sowieckich w Polsce miała być gwarancją nienaruszalności granicy na Odrze i Nysie

Polityka wschodnia nie dla radykałów

Jeżeli Polska chce skutecznie chronić swe interesy, nie może abdykować z pozycji zajmowanej w naszym regionie przez ostatnie 26 lat – pisze analityk stosunków międzynarodowych.

ROP musi wejść w życie łącznie z systemem kaucji za butelki

Gdy to wprowadzający towary będą ponosić koszt recyklingu wymyślonych przez siebie opakowań, szybko zmienią je tak, by ograniczyć koszty. Finansowanie przez biznes, ekodesign i obowiązek sięgania po recyklat – zmienią gospodarkę.

Transformacja energetyczna ekonomiczną koniecznością

Jeśli w ciągu dwóch dekad nie dokonamy dekarbonizacji energetyki, koszty zaniechania będą dwukrotnie wyższe niż cena przeprowadzenia takiej modernizacji.

Biznes w obliczu nowych zagrożeń

Kongres ESG Polska Moc Biznesu był wyjątkowym, interaktywnym wydarzeniem skierowanym do przedstawicieli kadry kierowniczej, samorządowców, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski.

Najtańsza energia to ta, której nie zużywamy. Czas na przebudowę priorytetów transformacji w Polsce

O tym, co należałoby zrobić, by uniknąć drastycznych skutków kryzysu energetycznego, opowiadają nam Paweł Lachman, Janusz Starościk i Paweł Wróbel, specjaliści z Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej.

Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Wojna postawiła pytania o tempo zielonej transformacji

Agresja Rosji na Ukrainę i w efekcie dążenie krajów Unii do odcięcia się od surowców energetycznych z Rosji jasno przypomniały o skali uzależnienia Europy od ich importu. Odpowiedzią jest modyfikacja unijnego planu transformacji.

Rynek czeka na regulacje dla gospodarki odpadami

Polska jest spóźniona we wdrażaniu dyrektyw UE dotyczących odpadów. Uczestnicy rynku apelują o harmonogram działań, tak by mogli się przygotować i zaplanować inwestycje. Resort klimatu zapewnia, że prace są w toku.

Każda decyzja biznesowa powinna uwzględniać klimat

Zdaniem ekspertów firmy powinny brać pod uwagę i prezentować wpływ wszystkich swoich działań na klimat. A także przedstawić jasny plan dojścia do zeroemisyjności do 2050 r. Na taką transformację dostępne są i będą ogromne środki.

Każda decyzja biznesowa powinna uwzględniać klimat

Zdaniem ekspertów firmy powinny brać pod uwagę i prezentować wpływ wszystkich swoich działań na klimat. A także przedstawić jasny plan dojścia do zeroemisyjności do 2050 r. Na taką transformację dostępne są i będą ogromne środki.