Partnerzy

ROP musi wejść w życie łącznie z systemem kaucji za butelki

Gdy to wprowadzający towary będą ponosić koszt recyklingu wymyślonych przez siebie opakowań, szybko zmienią je tak, by ograniczyć koszty. Finansowanie przez biznes, ekodesign i obowiązek sięgania po recyklat – zmienią gospodarkę.

Transformacja energetyczna ekonomiczną koniecznością

Jeśli w ciągu dwóch dekad nie dokonamy dekarbonizacji energetyki, koszty zaniechania będą dwukrotnie wyższe niż cena przeprowadzenia takiej modernizacji.

Biznes w obliczu nowych zagrożeń

Kongres ESG Polska Moc Biznesu był wyjątkowym, interaktywnym wydarzeniem skierowanym do przedstawicieli kadry kierowniczej, samorządowców, przedsiębiorców i inwestorów z całej Polski.

Najtańsza energia to ta, której nie zużywamy. Czas na przebudowę priorytetów transformacji w Polsce

O tym, co należałoby zrobić, by uniknąć drastycznych skutków kryzysu energetycznego, opowiadają nam Paweł Lachman, Janusz Starościk i Paweł Wróbel, specjaliści z Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej.

Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Wojna postawiła pytania o tempo zielonej transformacji

Agresja Rosji na Ukrainę i w efekcie dążenie krajów Unii do odcięcia się od surowców energetycznych z Rosji jasno przypomniały o skali uzależnienia Europy od ich importu. Odpowiedzią jest modyfikacja unijnego planu transformacji.

Rynek czeka na regulacje dla gospodarki odpadami

Polska jest spóźniona we wdrażaniu dyrektyw UE dotyczących odpadów. Uczestnicy rynku apelują o harmonogram działań, tak by mogli się przygotować i zaplanować inwestycje. Resort klimatu zapewnia, że prace są w toku.

Każda decyzja biznesowa powinna uwzględniać klimat

Zdaniem ekspertów firmy powinny brać pod uwagę i prezentować wpływ wszystkich swoich działań na klimat. A także przedstawić jasny plan dojścia do zeroemisyjności do 2050 r. Na taką transformację dostępne są i będą ogromne środki.

Każda decyzja biznesowa powinna uwzględniać klimat

Zdaniem ekspertów firmy powinny brać pod uwagę i prezentować wpływ wszystkich swoich działań na klimat. A także przedstawić jasny plan dojścia do zeroemisyjności do 2050 r. Na taką transformację dostępne są i będą ogromne środki.

Jak efektywnie przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej

Przed wszystkimi uczestnikami sektora energetyki wiatrowej, zarówno na lądzie, jak i na morzu, stoją poważne wyzwania związane z realizacją ogromnych projektów inwestycyjnych – zarówno w moce, jak i przesył. Jak na nie odpowiedzieć?

Szczepłek, Żukowski: Ocean hipokryzji i cynizmu

Dariusz Szpakowski nie komentował finału Euro, bo tak zadecydował szef sportu w TVP, wiedząc, jak ważna to sprawa dla człowieka, którego głos przez kilkadziesiąt lat był głosem polskiego futbolu. Tak się z ludźmi nie postępuje.

Franciszek w ślady Benedykta XVI. Nowa reguła?

Papiestwo jest jednym z najważniejszych, emocjonalnych elementów katolicyzmu. Symbolika z nim związana, emocje, jakie wywołują papieże, kształtują katolików od wieków. Na naszych oczach dokonuje się błyskawiczna demitologizacja tego urzędu.

Leszek Balcerowicz: Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów

Rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych nie mogą naruszać fundamentów sprawiedliwości i równości – pisze ekonomista.

Trzy kąpiele w sierpniowym słońcu

Wśród śmiechu i gwaru na basenie Legii w lecie poprzedzającym wojnę mało kto dostrzegał zwiastuny nadchodzącej „epoki pieców”.

Piotr Plebaniak: Maszerujemy, choć świat się wali

Cywilizacja zapewnia nam dziewięć posiłków, które dzielą nas od anarchii, o czym pisał amerykański dziennikarz A.H. Lewis sto lat temu.

Dziś przedsiębiorstw już nie stać na brak strategii ESG

Zielona transformacja biznesu to trend wynikający z wielu przesłanek. Zdaniem ekspertów nie dość, że ta tendencja nie wygaśnie, to jeszcze w kolejnych latach będą do niej dochodzić coraz to nowe elementy.

Liderzy rynku rozumieją konieczność ochrony klimatu

Dla wielu firm najważniejsze jest tu i teraz. Bardziej realny jest bowiem koniec miesiąca niż jakiś wydumany koniec świata, wymagający działań na rzecz ochrony środowiska. Zwykle zmiany szybciej wdrażają podmioty z kapitałem zagranicznym.

Elektromobilność chce wrzucić wyższy bieg na szczycie COP26

Transformacja transportu w stronę pojazdów zeroemisyjnych jest jednym z kluczowych zagadnień na drodze do neutralności emisyjnej Europy. Polska i Wielka Brytania konsekwentnie współpracują na tym polu od lat.