– Np. branża AGD sobie poradziła. Od wprowadzenia opłat recyklingowych w 2006 roku w ciągu dziesięciu lat zbudowała dobry system. Teraz pojawiły się panele, czyli grupa IV. W 2022 roku wprowadzono na polski rynek 400 tys. ton paneli, był też obowiązek odzysku 65 proc. tej wartości z rynku. Wprowadzający urządzenia na rynek musi zapewnić opłatę recyklingową i musi teoretycznie zapewnić odbiór sprzętu po zakończonej eksploatacji. A tylu zużytych paneli jeszcze z rynku nie można zebrać. Co więc się stało? Z systemu, z grupy IV, zaczęły ginąć pralki. Po prostu wprowadzający panele wyprowadzili z systemu jedną trzecią pralek, bo ratowali się certyfikatami z ich odzysku. Teraz system został uszczelniony, ale lada chwila będzie podobny problem z pompami ciepła, to jest grupa I. I z systemu zaczną ginąć lodówki. Więc problem nie pojawi się, za dziesięć lat, ale jest już – alarmował ekspert Pracodawców RP.
– Chodzi o to, by stworzyć spójny system, który odpowie na wyzwania najbliższych lat. To jest problem rozwiązań organizacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo systemowe. I muszą sobie z tego zdawać sprawę zarówno producenci i podmioty wprowadzające na rynek, i ministerstwo, jako organ nadzoru. Bo w przeciwnym razie będziemy płacili opłaty produktowe, recyklingowe, a nie spełnimy narzuconych przez UE poziomów recyklingu – podsumował Piotr Gepert.
Partner merytoryczny debaty: PGE Polska Grupa Energetyczna
Oszczędzamy surowce, chronimy klimat
Dla niektórych odpad, dla innych cenny surowiec. Gipsy, popioły i żużel, czyli materiały powstałe w wyniku procesu spalania w energetyce, to cenne surowce antropogeniczne.
Podobnie jak uboczne produkty wydobycia, są wykorzystane w różnych branżach gospodarki – budownictwie, rolnictwie, górnictwie. Dzięki nim chronimy klimat, bo oszczędzamy pokłady surowców naturalnych. Nie powstają nowe składowiska i niższa jest emisja dwutlenku węgla.
PGE Polska Grupa Energetyczna stawia na transformację sektora energetycznego w Polsce, sukcesywnie ogranicza swój wpływ na środowisko i realizuje działania na rzecz neutralności klimatycznej. Priorytetem są działania na rzecz zielonej energii, które wspiera gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ).
Liderem Segmentu GOZ w Grupie PGE jest spółka PGE Ekoserwis, która zajmuje się odbiorem ubocznych produktów spalania (UPS) oraz ich zagospodarowaniem i przetworzeniem w pełnowartościowe produkty budowlane.
PGE Ekoserwis aktywnie uczestniczy zarówno w procesie transformacji energetyki, jak i przemysłu budowlanego w kierunku neutralności klimatycznej. Działalność spółki doskonale wpisuje się też w zmiany, jakie zachodzą w budownictwie, i sprzyja większemu wykorzystaniu antropologicznych surowców wtórnych w tej branży, co prowadzi ją w kierunku bezemisyjnym. Dostarczane produkty mają proekologiczne walory, ale obrót nimi przynosi też korzyści biznesowe.
Elektrownie i elektrociepłownie w Polsce produkują rocznie około 20 mln ton UPS – m.in. popiołów, żużli czy gipsów z odsiarczania spalin. Dodatkowo na składowiskach zgromadzonych jest ok. 200 mln ton takich odpadów.
Segment GOZ Grupy PGE, który wraz z PGE Ekoserwis współtworzy spółka Zower, zagospodarowuje rocznie kilka milionów ton ubocznych produktów spalania i ubocznych produktów wydobycia (UPW). To korzystne zarówno dla ekonomii, jak i środowiska, ponieważ poprzez unikanie składowania materiałów odpadowych i zastępowanie surowców naturalnych surowcami antropogenicznymi powstają nowe wyroby, są realizowane inwestycje, tworzone są miejsca pracy. Innowacyjne produkty wzbogacają ofertę rynkową i chronią klimat.
Na bazie UPS-ów z energetyki powstają m.in. kruszywa drogowe i kolejowe, spoiwa hydrauliczne, mineralne spoiwa górnicze, gips syntetyczny, nawozy rolnicze. Są to materiały dobrze zbadane i sprawdzone w różnorodnych zastosowaniach w budownictwie, prefabrykacji, przemyśle cementowym, górnictwie oraz rekultywacjach.
W ubiegłym roku PGE Ekoserwis odebrała ponad 1 milion ton gipsu syntetycznego i dostarczyła go głównie do cementowni i branży budowlanej. Gips jako nawóz trafiał do rolnictwa i do produkcji pieczarek. Równie ważnym kierunkiem sprzedaży była inżynieria drogowa. Produkty z UPS-ami wykorzystano na różnych budowach dróg w kraju. Wśród tych inwestycji są: autostrada A2, trasy szybkiego ruchu, np. S1, S6, S7, S11, S19, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnice miast (np. Oświęcimia, Pułtuska, Suchowoli, Zawiercia, Gryfina), drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
W 2023 roku obok firm drogowych z produktów powstających na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki korzystały przedsiębiorstwa, które prowadzą prace rekultywacyjne lub makroniwelacyjne. Spoiwa hydrotechniczne przeznaczone dla budownictwa wodno-melioracyjnego, stosowane do budowy przesłon przeciwfiltracyjnych czy do zabezpieczania wykopów wielkoprzestrzennych, PGE Ekoserwis dostarczała m.in. na wały przeciwpowodziowe wzdłuż Nysy Łużyckiej.
Jednocześnie Ekoserwis przykłada szczególną wagę go tego, by materiały były wprowadzane na rynek w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i z myślą o ochronie klimatu. Dlatego są to produkty certyfikowane, spełniają wyznaczone normy budowlane, a ich jakość jest wielokrotnie sprawdzana.
Badaniem tych produktów zajmuje się Centrum Badań i Rozwoju GOZ Grupy PGE, które funkcjonuje w ramach PGE Ekoserwis i prowadzi badania m.in. w laboratoriach w Bełchatowie i Rybniku. Centrum jest ośrodkiem kompetencji badawczo-rozwojowych, którego zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). W ubiegłym roku CBiR GOZ uzyskało patent na konstrukcję balastową na bazie UPS dla farm fotowoltaicznych, opracowano też innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych. Prowadziło również prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE.
Partner merytoryczny debaty: PGE Polska Grupa Energetyczna