Polskie miasta nie są gotowe na kryzys klimatyczny

Naukowcy z PAN ostrzegają: polskie miasta nie są przystosowane do kryzysu klimatycznego, a fale upałów przyczynią się do wzrostu śmiertelności.

Publikacja: 05.10.2021 18:35

Polskie miasta nie są gotowe na kryzys klimatyczny

Foto: Adobe Stock

Opublikowany komunikat zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wskazuje, że mieszkańcy polskich miast są szczególnie narażeni na konsekwencje zmian klimatycznych.

„Miasta znacząco przyczyniają się do nasilania antropogenicznej zmiany klimatu. Z jednej strony, globalnie odpowiadają za 60-70 proc. zużycia energii i 75 proc. emisji związków węgla. Z drugiej strony, są obszarami wyjątkowo wrażliwymi na skutki tej zmiany, ze względu na wysoki poziom zainwestowania, zagęszczenie ludności i infrastruktury. Intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak: fale upałów, ulewne deszcze, gwałtowne burze czy huraganowe wiatry, może powodować znaczne straty materialne oraz bezpośrednie i pośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz stabilności społeczno-gospodarczej. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą być dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego” – podkreślają autorzy raportu.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Miasta
Pięć miast w Polsce wyróżnionych przez UE. Nagroda za działania na rzecz klimatu
Miasta
Konferencja 11. edycji Eco-Miasto: Polska potrzebuje rezyliencji
Miasta
„Podziemna katedra” w Tokio się rozrasta. Ma uratować miasto przed powodziami
Miasta
Naukowcy o przyczynach opadów deszczu i powodzi w Polsce. „Wydarzenie wyjątkowe”
Miasta
Fala upałów uderzyła w Sewillę. Eksperci: miasto zmienia się w pustynię