Jakie są brytyjskie doświadczenia dotyczące zielonych finansów – od regulacji dotyczących raportowania do mechanizmów finansowych – i jaką mogą stanowić inspirację do wdrażania tego typu rozwiązań w Polsce? Jaką rolę w tworzeniu zielonego finansowego hubu odgrywa opracowanie strategii dochodzenia do gospodarki niskoemisyjnej? Jak powinno wyglądać tworzenie i uruchomienie wehikułów-instytucji finansujących inwestycje, wspomagających ograniczanie emisji w gospodarce? Jak przedstawia się strategia Ministerstwa Finansów dotycząca zrównoważonego finansowania? W jaki sposób aktywność sektora publicznego w finansowaniu zielonej transformacji może się przełożyć na aktywność firm prywatnych? A wreszcie, rola i rozwój raportowania niefinansowego w Polsce – kwestia rozwoju regulacji i dobrych praktyk w tym obszarze. To obszary, o których dyskutowali eksperci podczas debaty „Zielone finanse – jak zbudować regionalne centrum zrównoważonych finansów w Polsce" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach projektu „Walka o klimat". Współorganizatorem debaty była ambasada brytyjska.
Ostatnia szansa dla świata
Wielka Brytania, jako prezydencja COP26, umieściła finanse, jako narzędzie do sprostania wyzwaniom klimatycznym, wśród swoich priorytetów. Co udało się osiągnąć podczas listopadowego szczytu klimatycznego w Glasgow?
Zdaniem Anny Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, COP26 „był prawdopodobnie ostatnią szansą dla świata na osiągnięcie porozumienia, które umożliwi powstrzymanie niekontrolowanej zmiany klimatu".
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że podczas konferencji udało nam się osiągnąć globalne porozumienie dotyczące tego, co nazywamy pakietem klimatycznym z Glasgow. W dalszym ciągu daje nam on możliwość zatrzymania globalnego wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C – powiedziała Anna Clunes.
– Wśród postanowień porozumienia była także kwestia postępu w osiąganiu celów finansowych, czyli osiągnięcia poziomu 100 mld dol. finansowania. W Glasgow kraje rozwinięte poczyniły postępy na drodze do osiągnięcia celu finansowania działań związanych z klimatem w wysokości 100 mld dol. rocznie i osiągną go najpóźniej do 2023 r. 34 kraje i pięć instytucji publicznych ogłosiły, że wstrzymają międzynarodowe wsparcie dla sektora energetycznego opartego na paliwach kopalnych – mówiła ambasador. – Także kraje rozwinięte zobowiązały się do znacznego zwiększenia środków finansowych na rzecz kluczowych funduszy, takich jak Fundusz na rzecz Krajów Najsłabiej Rozwiniętych (LDCF). Instytucje finansowe i banki centralne również dążą do przesunięcia bilionów dolarów w kierunku inwestycji w gospodarkę zeroemisyjną. Finanse to był jeden z naszych priorytetów przed szczytem. Jesteśmy wdzięczni WiseEuropa, które przygotowało wspólnie z nami raport pokazujący, jak tego typu działania można podejmować także w Polsce – dodała.