Izba Gospodarcza Urządzeń OZE została powołana w celu wsparcia i popularyzacji polskich producentów urządzeń grzewczych oraz podzespołów niezbędnych do ich produkcji. Mam zaszczyt reprezentować branżę, której obecna sytuacja nie jest dobra. Niestety, nadmierne popularyzowanie i wsparcie technologii pomp ciepła oraz fotowoltaiki, intensywne rekomendowanie urządzeń gazowych oraz brak konsekwentnych mechanizmów ochrony konsumentów biopaliw stałych, było bezpośrednią przyczyną zwolnienia tysięcy pracowników, a także upadłości wielu przedsiębiorstw. Brak efektywnego schematu wsparcia i promowania, tak ważnego sektora OZE, gdzie wykorzystywany jest pelet drzewny, spowoduje, że w kolejnych miesiącach bez pracy pozostaną następne osoby.
Niezrozumiały dla branży jest fakt, że dobro narodowe, jakim są krajowe urządzenia grzewcze produkujące energię cieplną z lokalnych biopaliw stałych w postaci peletu drzewnego, peletu zielnego (wytwarzanego z roślin energetycznych), pozwalające zabezpieczyć energetycznie gospodarstwa domowe na obszarach wiejskich i w aglomeracjach miejskich, nie są popularyzowane i rekomendowane przez rząd.
Biopaliwa stałe – pelety drzewne wykorzystywane do ogrzewania – są, w przeciwieństwie do węgla kamiennego, ropy naftowej oraz gazu ziemnego – neutralne klimatycznie. Wynika to z faktu, że drewno podczas wzrostu pobiera z atmosfery dokładnie tyle samo CO2, ile emituje podczas spalania. Bilans tej emisji jest więc zerowy. Promowanie peletu jako odnawialnego i czystego źródła energii może przynieść zatem znaczące korzyści ekologiczne – zwiększenie udziału OZE w produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Reasumując, pelet jako jedno z najbardziej pożądanych odnawialnych źródeł energii jest najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić krajowe bezpieczeństwo energetyczne oraz ograniczyć CO2. W związku z powszechnością i rodzimą produkcją pelet może ograniczać uzależnienie państwa od importu paliw, a także przyczynić się do zmniejszenia wpływu sektora energii na środowisko, dzięki znikomej emisji zanieczyszczeń.
W związku z powyższym naglący i niezwykle istotny jest apel, który wystosowaliśmy do decydentów mających realny wpływ na kształt zapisów prawnych w Polsce.
Naszymi propozycjami dotyczącymi ratowania polskiego przemysłu OZE są postulaty wprowadzające poprawki oraz nowe zapisy, które znacząco poprawią możliwość utrzymania biznesu na rynku. Efektywne wsparcie i wprowadzenie dedykowanych rozwiązań przez rząd pozwoli wyeliminować nieprawidłowości i uchybienia systemu.
Konieczne i zasadne w aktualnej sytuacji geopolitycznej jest zaprzestanie dofinansowania urządzeń korzystających z paliw kopalnych. Obecnie wiadomo, że Unia Europejska obrała kurs na odchodzenie od paliw kopalnych, a w najbliższych latach przepisy będą zakazywały montażu takich urządzeń w nowych instalacjach. Dofinansowanie tych urządzeń w programie „Czyste powietrze” wydaje się marnowaniem publicznych środków. Za kilka lat trzeba będzie tworzyć programy, które znów zachęcą beneficjentów do wymiany urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi (gaz, olej) na urządzenia OZE.
Kolejna sprawa to zrównanie dofinansowania dla kotłów o podwyższonym standardzie na biopaliwa stałe (tj. pelet drzewny) do poziomu dofinansowania PC powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.
Tomasz Dobryniewski, dyrektor zarządzający Daikin Polska:
Ostatni kryzys paliwowy znacząco pomógł branży i spowodował skokowy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE). Polska postrzegana jest jako jeden z rynków europejskich o największym potencjale wzrostu. Z tego też powodu wielu producentów lokuje swoje fabryki w naszym kraju.
Obserwujemy dużą niestabilność przepisów i regulacji lokalnych dotyczących wsparcia inwestorów indywidualnych na etapie zakupu oraz w trakcie korzystania z rozwiązań OZE. Zmiany w systemach dotacji, sposobu rozliczania cen energii pozyskanej ze źródeł OZE lub wymagania budowlane w przypadku wiatraków powodują dużą niepewność zarówno producentów, instalatorów, jak i inwestorów. Nakładając na to zbyt restrykcyjne i nierealne czasowo aktualne plany UE dotyczące redukcji wykorzystania czynników chłodniczych, można przewidywać znaczące zahamowanie rozwoju rynku pomp ciepła zarówno po stronie produkcji, jak i popytu i powrót do tradycyjnych systemów grzewczych wykorzystujących paliwa kopalne. Aby z pełną odpowiedzialnością i zapewnieniem bezpieczeństwa dla użytkowników dostosować produkcję pomp ciepła na czynniki naturalne, producenci będą potrzebować więcej czasu, niż aktualnie się rozważa.
Podstawą rozwoju branży producentów urządzeń grzewczych OZE są zdecydowanie stabilne regulacje prawne, przewidywalne ceny źródeł energii oraz stabilne i jednolite na poziomie całego kraju dotacje i systemy wsparcia inwestorów zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, którzy zdecydują się na inwestycje w OZE. A także obniżone lub wręcz zerowe stawki VAT na produkty.
Jakość urządzeń grzewczych oferowanych na polskim rynku może obecnie budzić wiele wątpliwości. W sytuacji pojawiania się na rynku coraz to bardziej egzotycznych produktów, nieznanych producentów zarówno lokalnych, jak i z Dalekiego Wschodu, nasuwa się potrzeba ujednolicenia przepisów dotyczących certyfikacji jakości. Potrzebne są nowe standardy określające jakość produktu i sposób weryfikacji danych podawanych przez producentów. Certyfikacja oparta na tych samych metodach pomiaru powinna być obowiązkowa, a producenci powinni być zobowiązani do jej stosowania.
Jakość produktów mogłaby być oceniana na podstawie kilku wskaźników, na przykład: GWP, rocznego zużycia energii, rocznej efektywności energetycznej, długości gwarancji, sposobu zagospodarowania odpadów i czynników chłodniczych, śladu węglowego przy produkcji i dystrybucji wzorem certyfikacji budynków.
Dodatkowo należałoby zastanowić się nad aktualizacją norm i standardów do obliczania zapotrzebowania na ciepło w obiektach, które uwzględniałyby aktualne zmiany klimatyczne w celu obliczania zapotrzebowania cieplnego obiektów.
Uzdrowienie branży to ogromna szansa na restrukturyzację zatrudnienia, powstawanie nowych miejsc pracy i specjalności w zakresie montażu i serwisu nowych rozwiązań, jak również produkcji i dostaw podzespołów i komponentów. A także na aktywację i wsparcie mikroprzedsiębiorstw, szczególnie na obszarach, które mogą być objęte restrukturyzacją sektora górniczego.
Stosowanie rozwiązań niskoemisyjnych będzie miało znaczący wpływ na ograniczenie emisji CO2 i przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska oraz ograniczenia zapadalności ludzi na przewlekłe choroby oddechowe, a w konsekwencji na zmniejszenie kosztów leczenia w skali indywidualnej oraz globalnej.
Opinia partnera cyklu "Rzeczpospolitej"