Eksperci: Gigantyczna skala rozbudowy rurociągów naftowych zagraża klimatowi

Na całym świecie powstaje obecnie ponad 24 tys. kilkometrów nowych rurociągów naftowych. "Takie projekty stoją w sprzeczności do planów ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. Celsjusza” – podkreślają naukowcy i ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami.

Publikacja: 28.09.2022 13:58

Eksperci: Gigantyczna skala rozbudowy rurociągów naftowych zagraża klimatowi

Foto: AdobeStock

Z raportu przygotowanego przez Global Energy Monitor (GEM) – organizacji pozarządowej, która kataloguje projekty dotyczące paliw kopalnych i energii odnawialnej – wynika, że na całym świecie powstaje obecnie ponad 24 tys. km nowych rurociągów naftowych. To ponad dwa razy tyle, ile wynosi dwukrotna średnica Ziemi. Projekty prowadzone przez USA, Rosję, Chiny i Indie „stoją w dramatycznej sprzeczności do planów ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. Celsjsza” - zaznaczają naukowcy.

Około 40 proc. z tych rurociągów jest już w budowie, reszta jest natomiast w planach. Ropa, która będzie nimi pompowana produkowałaby co najmniej 5 miliardów ton CO2 rocznie, co odpowiada emisji Stanów Zjednoczonych, czyli drugiego największego truciciela na świecie.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Energia
Fiasko energetycznego „blitzkriegu” Donalda Trumpa. Obietnice bez pokrycia
Energia
Rewolucja, której nawet Ameryka Trumpa nie pokona
Energia
Fotowoltaika rośnie w siłę. Nowe dane pokazują, że nadchodzi przełom
Energia
Giganci naftowi planują zwiększenie produkcji. „USA wywołają efekt domina na świecie”
Energia
Rośnie import rosyjskiego gazu do UE. Ekspert: Europa naraża się na szantaż