Bill Gates: bogate kraje muszą zrezygnować z mięsa

W swojej nowej książce miliarder dzieli się przepisem na walkę z kryzysem klimatycznym. Jednym z głównych sposobów powinno być przejście na roślinne zamienniki mięsa przez najbogatsze kraje. Co z biednymi?

Publikacja: 16.02.2021 13:39

Bill Gates: bogate kraje muszą zrezygnować z mięsa

Foto: Fot: Bill Gates

Gates wyjaśnia, że napisał „Jak uniknąć katastrofy klimatycznej”, bo uważa, że znajdujemy się w przełomowym momencie. Twierdzi, że w ciągu minionych 15 lat, został poczyniony ogromny postęp w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi: publiczne poparcie dla tych działań znacząco wzrosło, koszty pozyskiwania energii słonecznej i wiatrowej spadły a rządy i firmy stawiają sobie coraz ambitniejsze cele w zakresie redukcji emisji. To jednak wciąż nie wystarczy, żeby skutecznie odegnać widmo katastrofy klimatycznej.

Czytaj też: Chiny muszą wybrać: wieprzowina czy neutralność klimatyczna

Według miliardera, bogatsze kraje powinny całkowicie zrezygnować przynajmniej ze spożycia wołowiny, a zamiast niej spożywać jej roślinną wersję.  Jeśli chodzi o biedne kraje, Gates uważa, że zamiast odwodzić ich od jedzenia mięsa, należy doraźnie skupić się na pracy nad genetyką zwierząt, aby zwiększyć ilość wołowiny w ramach już generowanych emisji.

Bill Gates od lat popiera podbój rynku przez marki oferujące roślinne zamienniki mięsa – zainwestował m.in. w Beyond Meat czy Impossible Foods. Wielokrotnie wypowiadał się na temat ich produktów, mówiąc, że o tym, że sama hodowla krów generuje ok. 6% światowych emisji metanu. „Ze wszystkich kategorii, jedyną, która wyszła lepiej, niż oczekiwałbym pięć lat temu, jest praca nad wytwarzaniem sztucznego mięsa. Dla ludzi są nieco zdrowsze, z uwagi na cholesterol. Poza tym, to radykalna redukcja emisji metanu, okrucieństwa wobec zwierząt, gospodarowania odchodami i presji, jaką spożycie mięsa wywiera na użytkowanie gruntów”.

Gates wspiera nie tylko firmy zajmujące się produkcją syntetycznego mięsa – zainwestował również w firmę Nature’s Fynd, która wykorzystując grzyby, produkuje całkowicie roślinny nabiał. Miliarder zachwycił się technologią, w której firma wykorzystuje „mikroba odkrytego w ziemi w gejzerze w Parku Narodowym Yellowstone”, dzięki czemu bez gleby i nawozów można wytwarzać wysokobiałkową żywność o bardzo niskim śladzie węglowym.

Wizja Billa Gatesa brzmi rozsądnie również w kontekście wzrostu cen żywności, spowodowanego pandemią COVID-19, która znacząco utrudniła dostawy, a także z uwagi na wciąż powracające fale zachorowań zwierząt na ASF i ptasią grypę. Wzrosły też ceny zbóż, wykorzystywanych jako pasza dla zwierząt, co w efekcie również przełożyło się na wzrost cen mięsa. Czy dojdziemy do wniosku, że zamiast przeznaczać zboża na paszę, w czasie gdy hodowla zwierząt na mięso jest tak ryzykowna, lepiej skoncentrować się na zdrowych, roślinnych i bezpieczniejszych zamiennikach?

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali