Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Skutkami Zmian Klimatu (PIK), nie uda się już utrzymać wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5 stopni Celsjusza w stosunku do poziomów przedindustrialnych. Obecnie najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada wzrost nie wyższy niż 1,6°C, a szanse na to wynoszą 50 procent, o ile uda się zwalczyć szereg ograniczeń systemowych.
Eksperci: dotychczasowy cel klimatyczny już nieosiągalny
Naukowcy potwierdzili, że dynamiczny rozwój „zielonych” technologii w ciągu ostatnich lat daje nadzieję na skuteczność w walce z kryzysem klimatycznym, ale przeszkodę stanowi ograniczenie wdrażania polityki klimatycznej w niektórych krajach. Część z nich nie dysponuje bowiem odpowiednimi narzędziami, aby skutecznie egzekwować polityki, takie jak np. ustalanie cen emisji dwutlenku węgla. To z kolei mocno ogranicza ich zdolność do sprawnej i szybkiej dekarbonizacji swoich gospodarek. Ograniczenia te są szczególnie częste w krajach rozwijających się, które nie dysponują właściwymi zasobami finansowymi.
Czytaj więcej
Jakich pojęć używać, by zmotywować ludzi do większej troski o stan klimatu? Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich badaczy wykazało, że niektóre określenia używane w kontekście pogłębiającego się kryzysu klimatycznego bardziej motywują ludzi do zmian trybu życia na bardziej zrównoważony.
Według autorów badania, szereg takich przeszkód może obniżyć prawdopodobieństwo utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 1,6 stopni Celsjusza. Naukowcy apelują więc o międzynarodowe wsparcie dla potrzebujących regionów, aby zwiększyć ich możliwości w zakresie wdrażania czystych technologii. W przypadku Unii Europejskiej podstawowym wyzwaniem jest przyspieszenie zielonej transformacji i zwiększenie ambicji w sektorze transportu, budownictwa oraz przemysłu.
Warto przypomnieć, że od lipca 2023 roku do czerwca 2024 roku, średnia globalna temperatura powierzchni przekraczała 1,5 stopni Celsjusza, a czerwiec został uznany za najgorętszy w historii oraz trzynasty miesiąc z rzędu, w którym padł rekord temperatury.