Jak rozmawiać o zmianach klimatu? Badacze sprawdzili, których słów się boimy

Jakich pojęć używać, by zmotywować ludzi do większej troski o stan klimatu? Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich badaczy wykazało, że niektóre określenia używane w kontekście pogłębiającego się kryzysu klimatycznego bardziej motywują ludzi do zmian trybu życia na bardziej zrównoważony.

Publikacja: 16.08.2024 16:08

Upały w stolicy Bułgarii, Sofii. W sierpniu tego roku fala upałów dotknęła Włochy, Grecję oraz międz

Upały w stolicy Bułgarii, Sofii. W sierpniu tego roku fala upałów dotknęła Włochy, Grecję oraz między innymi Bułgarię.

Foto: Michaela Vatcheva Bloomberg

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii przeprowadzili badanie na reprezentatywnej próbie 5137 Amerykanów, aby ocenić ich znajomość różnych określeń używanych w mediach w kontekście zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka. 

Jak rozmawiać o zmianach klimatu, by przekonać rozmówcę?

Jak się okazało, zdecydowana większość ankietowanych najlepiej kojarzyła „globalne ocieplenie” oraz „zmiany klimatu”.

Mniej osób potwierdziło, że rozumie określenia takie jak „kryzys klimatyczny” oraz „alarm klimatyczny”, a jedynie co trzeci respondent był zaznajomiony z terminem „sprawiedliwości klimatycznej”.

Czytaj więcej

Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi

Co więcej, lepiej znane określenia wywoływały w ankietowanych większe obawy i w większym stopniu motywowały ich do wspierania polityki przyjaznej dla klimatu oraz ograniczania spożycia czerwonego mięsa, będącego najbardziej emisyjnym produktem spożywczym. 

Odpowiedzi różniły się w zależności od poglądów politycznych ankietowanych. Określenie „zmiany klimatu” wzbudziło obawy 91 proc. wyborców Partii Demokratycznej, 74 proc. wyborców niezależnych i jedynie 37 proc. wyborców głosujących na Partię Republikańską.

Z kolei najmniej rozpoznawalna przez respondentów „sprawiedliwość klimatyczna” wzbudziła niepokój 71 proc. Demokratów, mniej niż połowy wyborców niezależnych i jedynie co piątego wyborcy Partii Republikańskiej. Warto wspomnieć, że opublikowane w 2017 roku w Wielkiej Brytanii badanie wykazało, że wyborcom konserwatywnym „sprawiedliwość klimatyczna” kojarzy się z lewicą. 

Autorzy badania dodają też, że ankietowani, z którymi przeprowadzono wywiad na potrzeby badania opublikowanego w 2021 roku potwierdzili, iż niektóre określenia, takie jak „adaptacja”, „łagodzenie”, „zrównoważony rozwój” i „usuwanie dwutlenku węgla” są dla nich niejasne, a eksperci, którzy ich używają, ich zdaniem mówią niezrozumiale. Przyznali, że oczekują bardziej zrozumiałych pojęć. 

To kolejne badanie, które potwierdza, że dobór słownictwa w komunikatach związanych z klimatem jest wyjątkowo istotny, gdyż niektóre określenia, nawet jeśli mają tożsame znaczenie, mogą wywołać zupełnie inną reakcję. Niedawno opublikowane badanie wykazało, że ludzie chętniej sięgają po produkty roślinne, jeśli są oznaczone jako „roślinne”, a nie „wegańskie”, choć nie ma między nimi różnicy. 

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii przeprowadzili badanie na reprezentatywnej próbie 5137 Amerykanów, aby ocenić ich znajomość różnych określeń używanych w mediach w kontekście zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka. 

Jak rozmawiać o zmianach klimatu, by przekonać rozmówcę?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klimat i ludzie
Ekobójstwo będzie przestępstwem? Mieszkańcy najbogatszych państw świata zgodni
Klimat i ludzie
Co Polacy sądzą o Europejskim Zielonym Ładzie? Sondaż pokazuje największe lęki
Klimat i ludzie
Przełomowa decyzja sądu: rząd ma obowiązek walczyć ze zmianami klimatycznymi
Klimat i ludzie
ONZ wskazał nowe zagrożenie dla środowiska. „Iluzja świata wolnego od odpadów”
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Klimat i ludzie
Czy państwa mają obowiązek walki ze zmianami klimatu? Wkrótce kluczowa decyzja