Raport: Mniej mięsa, nabiału i samochodów. To powinniśmy zrobić, by pomóc Ziemi

C40, sieć największych na świecie miast zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatycznymi, zleciła przygotowanie raportu, który wskazuje, co powinniśmy zrobić, aby nasze działania na rzecz walki ze zmianami klimatu, były skuteczne. Co z niego wynika?

Publikacja: 16.02.2023 12:38

Raport: Mniej mięsa, nabiału i samochodów. To powinniśmy zrobić, by pomóc Ziemi

Foto: AdobeStock

C40 jest siecią największych na świecie miast zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatycznymi. Organizacja wspiera miasta w skutecznej współpracy, wymianie wiedzy oraz prowadzeniu celnych, wymiernych i zrównoważonych działań dotyczących zmian klimatycznych. Organizacja zleciła przygotowanie raportu, który pokazuje, co należy zrobić, aby działania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia były skuteczne. Co sugerują jego autorzy?

Czytaj więcej

Naukowcy: rezygnacja z mięsa to nie opcja, ale konieczność

Podstawą zmniejszona konsumpcja

Z raportu, który przygotowali naukowcy z Leeds dla C40 wynika, że miasta odpowiadają nie tylko za emisję związaną z ich bieżącym działaniem, ale również za emisje związane z produkcją dóbr, które są w nich konsumowane. Emisja miast, które należą do C40 to 10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. By uniknąć tragicznych w skutkach zmian klimatu, zdaniem badaczy do 2030 roku emisje powinny zostać zmniejszone o połowę.

Jak wskazano w raporcie, sektory, które mają największy wpływ na emisję, to budownictwo i infrastruktura miejska, żywność, transport prywatny, ubrania, sprzęt elektroniczny oraz transport lotniczy. To właśnie przede wszystkim w nich powinna zostać zmniejszona konsumpcja. 

Zdaniem autorów raportu, do 2030 roku, rocznie jedna osoba powinna spożywać nie więcej niż 16 kilogramów mięsa bądź na stałe wykluczyć je ze swojej diety. Dla porównania, obecnie przeciętny Polak zjada rocznie ponad 70 kg mięsa. Powinniśmy także jeść mniej nabiału – maksymalnie 90 kg na osobę rocznie. Dziś w naszym kraju jest to średnio ponad 200 kg.

Wyliczono także kalorie, które w zupełności wystarczą nam do życia. Zdaniem badaczy na osobę powinno przypadać 2,5 tys. kalorii dziennie. 

Klimatowi świetnie zrobi także nasza rezygnacja z samochodów – konkretnie zmniejszenie ich liczby do 190 na 1000 osób lub do zera w celu ambitnym. W Polsce jest obecnie ponad 600 aut na 1000 mieszkańców. Dobrym działaniem będzie także wydłużenie życia pojazdów do 20 lat. Tak samo sytuacja wygląda z wydłużeniem życia urządzeń elektronicznych. Według badaczy w tym przypadku powinno być to siedem lat.

Czytaj więcej

Najniższe emisje CO2 w Unii Europejskiej od 30 lat

Z raportu wynika również, że powinniśmy wprowadzić też zmiany w produkcji, ograniczyć logistykę i łańcuchy dostaw oraz zmniejszyć ilość odpadów. Zdaniem badaczy, przywódcy miast powinni być jeszcze bardziej zaangażowani i przedsiębiorczy. 

Z danych z 2022 roku wynika, że sto miast zrzeszonych w stowarzyszeniu C40 – między innymi Paryż, Nowy Jork, Mumbaj i Warszawa – w których żyje prawie 10 proc. populacji Ziemi, wytwarza 25 proc. globalnego PKB i odpowiada za aż 2/3 światowej emisji dwutlenku węgla.

Celem Warszawy, która należy do organizacji, jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. Władze stolicy zaznaczają, że uczestnictwo w C40 pomaga miastu realizować miejską politykę klimatyczną.

Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planeta
„Zima stulecia” u sąsiada Rosji. Miliony zwierząt padły z powodu mrozu