Jak poinformował Polar Portal, zarządzany przez badaczy klimatycznych z Arktyki, utrata lodu od 27 lipca była wyjątkowo znacząca. Dziennie topnieniu ulegało około 8,5 miliarda ton metrycznych, co stanowi dwukrotność normy w okresie letnim. Polar Portal podkreśla, że ma to związek z wyjątkowo wysokimi temperaturami, jakie w tym czasie wystąpiły w północnej Grenlandii. Termometr wskazywał wówczas ponad 20°C, czyli dwukrotnie więcej niż średnia letnia temperatura na tym obszarze. Lotnisko Nerlerit Inaat, które znajduje się w północno-wschodniej części wyspy, odnotowało w zeszłym tygodniu najwyższą w historii temperaturę 23,4°C.

Utrata coraz większych ilości lodu to efekt nasilających się coraz bardziej zmian klimatycznych i ocieplania się klimatu. Według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie Cryosphere, od połowy lat 90. Ziemia straciła aż 28 bilionów ton lodu. Znacząca część to lód z Arktyki, również pokrywa lodowa Grenlandii.

Czytaj także: Arktyka płonie. Rekordy temperatur za kołem podbiegunowym

Według amerykańskiego National Snow and Ice Data Center lądolody Grenlandii i Antarktyki stanowią 99 proc. zasobów słodkiej wody na Ziemi, ale obie tracą masę w przyspieszonym tempie z powodu zmian klimatu.

Thomas Slater, glacjolog z University of Leeds uważa, że topnienie lodowców na Grenlandii będzie się pogłębiać. Sprzyja temu wciąż ocieplające się powietrze nad Grenlandią.

„W ciągu ostatniej dekady widzieliśmy już, że topnienie powierzchni Grenlandii stało się zarówno bardziej dotkliwe, jak i nieregularne” – podkreśla Slater. Naukowiec szacuje, że topnienie lodowców na Grenlandii do końca wieku podniesie globalny poziom mórz nawet do 10 centymetrów.

Sezon topnienia Grenlandii zwykle trwa od czerwca do początku września. Tymczasem według danych duńskiego rządu w tegorocznym sezonie ponad 110 miliardów ton lodu spłynęło do oceanu.

Pokrywa lodowa Grenlandii zawiera wystarczającą ilość wody, aby po stopieniu podnieść poziom mórz o 7 metrów. Według badania opublikowanego w 2019 roku, jeśli utrzymamy emisje na obecnym poziomie, do 3000 roku z Grenlandii zniknie cały lód.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ