Naukowcy: to dopiero początek ekstremalnego skwaru

Kolejne regiony z roku na rok notują rekordowe temperatury. Ukrop i upały będą się powtarzać nawet siedmiokrotnie częściej.

Publikacja: 08.08.2021 12:27

Naukowcy: to dopiero początek ekstremalnego skwaru

Foto: Adobe Stock

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna i Antarktyda odnotowały najwyższe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremów będzie coraz więcej. Naukowcy twierdzą, że w wyniku zmian klimatycznych anormalne upały mogą być nawet siedmiokrotnie częstsze.

Czytaj także: Grecja w ogniu: najgorsza fala upałów od 30 lat

Według badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Climate Change” w ciągu najbliższych trzech dekad „rekordowe” fale upałów mogą stać się na świecie od dwóch do siedmiu razy częstsze niż w ciągu ostatnich 30 lat.

Z badania wynika, że po 2050 roku, jeśli utrzymają się obecne trendy emisji gazów cieplarnianych, takie gorące okresy mogą być od trzech nawet do 21 razy częstsze.

– Nie widzieliśmy jeszcze nic, co byłoby zbliżone do najbardziej intensywnych fal upałów możliwych w dzisiejszym klimacie, nie mówiąc już o tych, które możemy zobaczyć w nadchodzących dekadach – powiedział współautor badania dr Erich Fischer z Politechniki w Zurychu.

Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali modelowanie klimatu, aby obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowych upałów, które trwały co najmniej siedem dni i znacznie przekroczyły wcześniejsze rekordy.

Dr Fischer uważa, że społeczności przygotowujące się do zmian klimatycznych muszą być gotowe na takie ekstrema.

– Za każdym razem, gdy rekordowe temperatury lub opady znacznie przekraczają to, czego doświadczyliśmy w ciągu naszego życia, jesteśmy nieprzygotowani i szkody są największe – wskazał.

W czerwcu w Kanadzie w wyniku fali upałów sięgającej 49,6 stopni Celsjusza (4,6 stopnia więcej od poprzedniego rekordu z 1937 r.). zmarły setki osób.

W badaniu wskazano, że jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną drastycznie ograniczone, prawdopodobieństwo wystąpienia fal upałów pozostanie wysokie, ale szanse na przekroczenie rekordów ostatecznie spadną z biegiem czasu. Badanie zostało opublikowane w momencie, gdy naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu rozpoczynają dwutygodniowe spotkania online, aby sfinalizować swoją kolejną globalną ocenę postępów nauki w tej dziedzinie.

Planeta
Badanie: w cieplejszym klimacie temperatury latem rosną szybciej niż zimą
Planeta
Czeka nas ekstremalne lato? Eksperci zapowiadają „upały i tropikalne noce"
Planeta
Europa ociepla się 2 razy szybciej niż reszta świata. Złe wieści dla kontynentu
Planeta
El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”
Planeta
Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?