Jak poinformował Polar Portal, zarządzany przez badaczy klimatycznych z Arktyki, utrata lodu od 27 lipca była wyjątkowo znacząca. Dziennie topnieniu ulegało około 8,5 miliarda ton metrycznych, co stanowi dwukrotność normy w okresie letnim. Polar Portal podkreśla, że ma to związek z wyjątkowo wysokimi temperaturami, jakie w tym czasie wystąpiły w północnej Grenlandii. Termometr wskazywał wówczas ponad 20°C, czyli dwukrotnie więcej niż średnia letnia temperatura na tym obszarze. Lotnisko Nerlerit Inaat, które znajduje się w północno-wschodniej części wyspy, odnotowało w zeszłym tygodniu najwyższą w historii temperaturę 23,4°C.
Utrata coraz większych ilości lodu to efekt nasilających się coraz bardziej zmian klimatycznych i ocieplania się klimatu. Według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie Cryosphere, od połowy lat 90. Ziemia straciła aż 28 bilionów ton lodu. Znacząca część to lód z Arktyki, również pokrywa lodowa Grenlandii.
Czytaj także: Arktyka płonie. Rekordy temperatur za kołem podbiegunowym
Według amerykańskiego National Snow and Ice Data Center lądolody Grenlandii i Antarktyki stanowią 99 proc. zasobów słodkiej wody na Ziemi, ale obie tracą masę w przyspieszonym tempie z powodu zmian klimatu.