Jak wynika z nowe badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół badawczy, wzrost globalnych temperatur jest wyjątkowo niebezpieczny dla drzew rosnących w miastach. Naukowcy ocenili, że przez zmieniające się warunki klimatyczne, obecnie zagrożone jest 56-65 proc. gatunków drzew. Prognozują też, że do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć do 68-76 proc.

Autorzy badania, opublikowanego na łamach Nature Climate Change, przeanalizowali 3129 gatunków drzew w 164 miastach na całym świecie, wykorzystując trzy wskaźniki wiązane z wrażliwością na zmiany klimatu: ekspozycję, margines bezpieczeństwa oraz ryzyko. Odkryto, że we Francji do 2050 roku zagrożonych będzie 71 proc. gatunków drzew, z kolei w australijskich miastach 83-100 proc.

Główny autor badania, dr Manuel Esperon-Rodriguez z Hawkesbury Institute for Environment na Western Sydney University podkreślił, że obecność drzew i krzewów w miastach jest bardzo korzystna dla 4,2 miliarda ludzi, czyli ponad połowy światowej populacji. Naukowiec zauważył, że drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, zapewniają chłodzenie otoczenia oraz siedlisko dla dzikich zwierząt, a także poprawiają kondycję psychiczną i samopoczucie mieszkańców. Tymczasem w każdym z badanych miast ok. połowa gatunków drzew doświadcza już zmian klimatycznych, które narażają je na ryzyko.

Czytaj więcej

"Najbardziej osamotnione drzewo świata" może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Naukowcy stwierdzili, że obecnie powszechne jest sadzenie drzew w miastach w niesprzyjających dla nich warunkach klimatycznych. Bardziej zamożne miasta są w stanie wygospodarować więcej środków na zapewnienie im lepszych warunków, poprzez np. podlewanie ich w czasie suszy. Należy jednak brać pod uwagę, że w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego, koszty łagodzenia skutków ocieplania się klimatu oraz utrzymania drzew będą rosnąć.

„Przewiduje się, że ryzyko będzie największe w miastach na niskich szerokościach geograficznych – takich jak New Delhi i Singapur – gdzie wszystkie gatunki drzew miejskich są podatne na zmiany klimatyczne. Odkrycia te pomagają w ocenie wpływu zmiany klimatu na zapewnienie długoterminowych korzyści zapewnianych przez lasy miejskie” – napisali autorzy badania.

Rola drzew w ocieplającym się świecie będzie coraz bardziej istotna, będą bowiem szczególnie potrzebne jako naturalne klimatyzatory w trakcie coraz częstszych i bardziej intensywnych fal upałów. W związku z tym, jak zauważyli autorzy badania, konieczne jest opracowanie odpowiedniej strategii, która pomoże drzewom miejskim przetrwać w zmieniającym się klimacie.